آشنایی با بلاک چینآشنایی با بیت کوینآموزش بیت کوینبیت کوین

هدیه دادن بیت کوین یا ارز دیجیتال

آیا شما  هم دوست دارید همیشه هدیه‌های منحصر به فرد و خاص بدهید؟ و انتخاب هدیه برای مراسم های  مختلف ازجمله تولد عزیزان نزدیکتان برایتان سخت است؟ حقیقت ماجرا این است که این وضعیت برای بسیاری از مردم در جهان وجود دارد. تنوع هدیه‌هایی که مردم  می‌توانند به دوستان و خانواده های خود بدهند این روزها خیلی کم شده و همه به خرید چیزهایی مانند عطر و ادوکلن یا کارت هدیه متوسل می‌شوند.

این در حالی است که دادن ادوکلن، لباس، پیرهن، عطر و … به‌عنوان کادوی تولد واقعاً کلیشه‌ای شده و کارت های هدیه هم انتخاب‌های جالبی نیستند. آمارها نشان می‌دهند که پول‌های خرد یا مبالغ استفاده‌نشده در کارت‌های هدیه به بیش از میلیاردها تومان در سال می‌رسند و هنوز هم برای بازگرداندن آن‌ها به مشتریان یا تعیین تکلیف آن‌ها سازوکار مناسبی وجود ندارد. ما یک پیشنهاد جذاب و یک ایده نو برای شما داریم: نظرتان چیست که ارز دیجیتال را به‌عنوان هدیه به دوستان و آشنایان امتحان کنید؟

ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها امروزه بیش از هر زمان دیگری در دینا توسط جهانیان پذیرفته‌شده‌اند و خیلی از غول‌های تجارت صنعت الکترونیک یا فناوری، رمز ارزها را به‌عنوان ابزار پرداخت پذیرفته‌اند. بنابراین، شاید خیلی عجیب نباشد که بشنویم شخصی برای روز تولدش بیت‌کوین یا ارزدیجیتال دیگری مانند اتریوم هدیه گرفته استو

بااین‌حال، ارزهای دیجیتال جدید هستند و غافل‌گیر شدن با آن‌ها به‌عنوان هدیه تولد، بیشتر از عطر یا پول نقد است. از این گذشته، نقطه قوت ارزهای دیجیتال یا بیت کوین این است که ذخیره ارزش‌های خوبی هم خواهند بود. قیمت ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین در طول زمان بسیار کم، بیشتر از دارایی‌های دیگر بالا رفته است؛ بنابراین هدیه تولد دادن ارزی مثل بیت‌کوین ازنظر اقتصادی هم به‌صرفه‌تر از پول‌نقد است که ارزش آن در طول زمان کاهشی است یا چیزی مثل ادکلن که پس از مدتی تمام خواهد شد.

اما ممکن است شما دقیقاً ندانید که چطور می‌توان به دیگران ارز دیجیتال هدیه داد و بامطالعه این مقدمه، این سؤال به ذهنتان خطور کرده باشد که “چگونه باید به کسی ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟. ما در این مقاله ک گردآوری‌شده است، چند روشی برای هدیه دادن ارز دیجیتال یا بیت کوین را بررسی می‌کنیم که می‌توانید از میان آن‌ها، موردی را که دلخواه خودتان است انتخاب کنید و هدیه بدهید.

هدیه با کیف پول کاغذی

کیف پول‌های کاغذی اغلب آسان‌ترین و ساده‌ترین راه برای هدیه دادن ارزهای دیجیتال (رمز ارزها) هستند. کیف پول کاغذی در واقع تکه کاغذی است که آدرس کیف پول  و  کلید خصوصی روی آن چاپ‌شده است. می‌توانید با مراجعه به وبسایت‌هایی مثل  bitaddress برای بیت‌کوین یک کیف پول جدید منحصر به فرد با کلید عمومی و خصصوی بسازید و آن را پرینت بگیرید (چاپ کنید). سپس مقدار بیت کوینی که می‌خواهید به شخص دیگری هدیه بدهید را به آدرس این کیف پول انتقال داده  و کیف پول کاغذی را در مناسبت موردنظرتان، به شخص  مورد نظر خودتان هدیه بدهید.

به این توجه داشته باشید که در حال حاضر تنها سایت مورد تأیید برای ساخت کیف پول های کاغذی سایت bitaddress.org   است. سایت‌های جعلی و غیر قابل اعتماد ممکن است از کلید خصوصی ساخته‌شده کپی برداشته و آن را در جایی ذخیره کرده و برای خالی کردن کیف پول ها در آینده از آن استفاده کنند.

کیف پول‌های کاغذی که از سایت بیت آدرس دریافت می‌کنید همه جزئیات موردنیاز را برای شخصی که آن را هدیه می‌گیرد، روی خوددارند. کدهای QR که در سال‌های گذشته به شکل خاصی محبوبیت یافته‌اند نیز از ویژگی‌های معمول کیف پول‌های کاغذی هستند. با استفاده از این کدها به‌راحتی می‌توان کلید خصوصی را برای پرداخت و کلید عمومی را برای دریافت ارز دیجیتال اسکن کرد.

ازآنجایی که این کیف پول ها چیزی جز یک کلید خصوصی و کلید عمومی نیست، برای سایر ارزهای دیجیتال مانند (اتریوم، بیت کوین کش) خودتان می‌توانید با کمی وقت و به‌کارگیری سلیقه کیف پول کاغذی خود را بسازید.

البته اگر از این روش برای هدیه دادن استفاده کردید، یادتان باشد که به شخص خوش‌شانس که این هدیه را میگیرد بگویید که این کیف پول یک ابزار موقت است و او باید در سریع ترین زمان ممکن، کیف پول جدیدی ساخته و ارز دیجیتال هدیه داده شده خود را به آن منتقل کند. مکانیسم اصلی ارزهای دیجیتال این گونه است که کسی نباید کلید خصوصی شمارا داشته باشد؛ اما خب وقتی شما یک کیف پول کاغذی می‌سازید و آن را به شخص دیگری هدیه می‌دهید، طبیعی است که کلید خصوصی آن را هم می بینید؛ پس بهترین کار این است که گیرنده ارز دیجیتال، این ارزها را به یک کیف پول جدید (سخت افزاری یا نرم افزاری) منتقل کند.

برای انتقال ارزهای دیجیتال در کیف پول کاغذی فقط باید از نرم‌افزاری که قابلیت واردکردن کلید خصوصی در آن وجود دارد استفاده شود. برای نمونه، در مورد اتریوم و بیت کوین و سایر توکن‌های بیت کوینی، برای خرج کردن مبالغ کیف پول کاغذی می‌توان از کیف پول موبایل (Mycelium) استفاده کرد.

هدیه با کیف پول سخت‌افزاری

هدیه با کیف پول سخت‌افزاری

هزینه‌ای که برای خرید کیف پول سخت‌افزاری ارزهای دیجیتال باید پرداخت کنید بیشتر از نوع کاغذی آن است. درروش قبل شما  به‌صورت رایگان و به راحتی یک کیف پول کاغذی را چاپ کرده و تنها برای ارز‌دیجیتالی که می‌خواستید آن را دریافت کنید هزینه می‌کردید؛ اما در این روش، باید هم خود هم‌ارز دیجیتال را خریداری کنید و هم کیف پول سخت افزاری.

البته کیف پول سخت‌افزاری خالی هم هدیه باارزش و مناسبی برای عزیزان و دوستان است.  امنیت این کیف پول‌ها از همه کیف پول ها بیشتر است. کیف‌پول‌های سخت ‌افزاری نوعی ذخیره‌سازی آفلاین را انجام می‌دهند و به شبکه اینترنت متصل نیستند. به همین علت است که دارایی‌های دیجیتال شمارا به‌صورت کاملاً امن و به‌دوراز حمله هکرها و دزدها نگهداری می‌کنند. شاید به خاطر هزینه بالای آن‌ها، افراد کمی ان ها را بخرند؛ اما اگر احساس می‌کنید شخصی که می‌خواهید به او هدیه بدهید، ارزهای دیجیتال خود را برای زمان طولانی مدت و باهدف سرمایه‌گذاری بلندمدت نگهداری می‌کند، کیف پول های سخت‌افزاری می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای او باشد.

می توان گفت که کیف پول سخت افزاری لجر از تمام ارزهای دیجیتال معتبر و قابل اعتماد پشتیبانی می‌کنند. حتی برخی از آن‌ها نمایشگر کوچکی دارند که موجودی کیف پول سخت افزاری را به شما نشان می‌دهند . تنها مشکی که این کیف پول ها دارند، این است که استفاده از آن‌ها ممکن است نیاز به کمی دانش فنی و تخصصی باشد. بعد از باز کردن هدیه بهتر است، روش کار با آن را به شخصی که هدیه می دهید آموزش دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول‌های بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال

بنابراین، به این نکته توجه داشته باشید که اگر شما خودتان ابتدا این کیف پول را راه اندازی و روشن کنید، آدرس کیف پول (کلید خصوصی) آن را پیدا کنید و ارز دیجیتال موردنظر خود را به کیف پول ارسال کنید، برای همیشه از کلید خصوصی آن مطلع خواهید بود. بعد از آن می‌توانید به هر ارز دیجیتالی که صاحب کیف پول به آن ارسال می‌کند دسترسی داشته باشید.

منظور ما این نیست که شما قصد آن را  دارید ارز دیجیتالی که خودتان آن را هدیه داده‌اید بدزدید یا آن را خالی کنید! اما خب مفاهیم با ارزشی در جهان ارزهای دیجیتال وجود دارند و باید به آن‌ها احترام گذاشته شود. یکی از این مفاهیم این است که هرکسی تنها خودش از کلید خصوصی خود مطلع باشد؛ پس اگر قصد دارید ارز دیجیتالی مانند بیت کوین را هم به این کیف پول که قصد هدیه دادن دارید ارسال کنید، بهتر است صبر کرده تا ابتدا شخصکه کادو رو گرفته آن را روشن کند و سپس آدرس کیف پول عمومی را از خود او بگیرید.

کیف پول‌ نرم‌افزاری یا حساب صرافی‌ها

دو روش بالا که تا به اینجا توضیح دادیم ازاین‌نظر جذاب بودند که می‌شد آن‌ها را تحت عنوان یک هدیه فیزیکی، در یک روز خاص به یک فرد خاص هدیه کرد و غافل‌گیری او از دریافت یک هدیه متفاوت را در چهره‌اش دید. اگر باکسی که می‌خواهید به او هدیه تبریک بدهید خیلی صمیمی هستید و خیلی برایتان سورپرایز کردن او معنا ندارد، می‌توانید هیچ‌یک از دردسرهای قبلی را به خود راه ندهید؛ بلکه به او کمک کنید تا یک حساب کاربری در یک صرافی ارزهای دیجیتال مانند بایننس، (ما تو صرافی بایننس تحریم هستیم) باز کند و یا یک کیف پول نرم‌افزاری مخصوص ارز های دیجیتال دانلود کند. سپس بعدازاینکه همه تنظیمات را برای انجام دادید، ارز دیجیتال هدیه را برای فرد خاص بفرستید.

هم صرافی‌های ارز دیجیتال  و هم کیف پول‌های نرم‌افزاری رابط کاربری ساده و راحتی را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند و نیاز به آموزش خاص و پیچیده ندارند؛ اما مشکل اصلی آن‌ها این است که امنیت آن‌ها تضمین‌شده نیست و ممکن است هدف حمله هکرها قرار بگیرند. البته به این نکته توجه داشته باشید که امنیت کیف پول‌های نرم‌افزاری خیلی بیشتر از حساب‌های موجود در صرافی‌هاست. در میان همه روش‌هایی که برای نگهداری ارزهای دیجیتال مانند (بیت کوین) وجود دارد، ایمنی صرافی‌های ارز دیجیتال از همه پایین‌تر است. این صرافی‌ها کلید خصوصیتان در اختیارتان شما قرار نمی‌دهند و نه داشتن ارز دیجیتال نزد آن‌ها مانند این است که دارایی‌های ارزی خود را نزد یک واسطه مانند بانک نگه داری کنید؛ پس توصیه ما در این روش این است، به‌هیچ‌وجه برای نگهداری طولانی‌مدت ارزهای دیجیتال از صرافی ها استفاده نکنید.

سکه‌های فیزیکی بیت‌کوین

این سکه‌ها، واقعاً هدیه‌های ارزشمند و جذابی هستند که قادر هستند هر طرفدار بیت کوینی را عمیقاً از ته دل خوشحال کنند. لمس این سکه‌ها برای شخصی که دوستدار بیت‌کوین است واقعاً لذت‌بخش است. همچنین می‌توان از این سکه ها برای ثبت لحظات ماندگار و عکاسی استفاده کرد.

کمک‌های مالی در قالب ارزهای دیجیتال

به‌عنوان آخرین نکته این مطلب، باید گفت نیازی نیست ارزهای دیجیتال را فقط به عزیزان وآشنایان هدیه بدهید. امروزه بسیاری از مؤسسات خیریه هم وجود دارند که برای کمک‌های مالی، ارزهای دییجتال هم متقبل می شوند؛ پس اگر دوست دارید به خیریه‌ها کمک کنید و در بهبود وضعیت مالی آن‌ها تأثیرگذار باشید، می‌توانید به دلخواه خود به آن ها هدیه کنید.

جذاب ترین بخش این موضوع آن است که اهدای ارزدیجیتال به خیریه‌ها، مزایای خوبی را برای هدیه دهنده نیز به همراه دارد. برای مثال، شما با این کار خواهید توانست از شر مالیات سرمایه خلاص شوید و به میزان ارزدیجیتال هیده داده شده، از معافیت مالیات بر درآمد بهره‌مند شوید. برخی از مشهورترین خیریه‌های جهان امروزه ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را پذیرا هستن.

جمع‌بندی

هدیه دادن به افرادی که آن ها را دوستشان دارید، کاری نیست که فقط برای سلب مسئولیت باشد. شما به عزیزانتان خود کادو می‌دهید تا به آن‌ها بگویید که به فکرشان هستید و برایتان مهم هستند. به همین دلیل است که ساعت‌ها و روزها فکر می‌کنید که چه چیزی می‌تواند آن‌ها را بیش از همه خوشحال کند.

هدیه دادن به دیگران یک هنر است که مانند هر هنر دیگری، برخی از ما در آن ماهر هستند و برخی دیگر به تمرین بیشتر نیاز دارند.

اما در پایان ما در این مطلب سعی کردیم رمز ارزها را به‌عنوان انواع جدیدی از هدیه معرفی کرده و روش‌های هدیه دادن آن ها را بررسی کنیم. البته اینکه با چه روشی و چگونه ارز دیجیتال خود را به دیگران هدیه می‌دهید شاید خیلی مهم نباشد. این امر  است که به سلیقه خود و کسی که می‌خواهید به او هدیه بدهید بستگی دارد. مهم ماهیت این کار است و اینکه هدیه دادن ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک امر عادی در جامعه امروزی جا بیفتد.


بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا