آشنایی با بیت کوینآموزش بیت کوینارز دیجیتالبیت کوین

هودل HODL چیست ؟

۵ اصطلاح عامیانه ارزهای دیجیتال

 اصطلاحات عامیانه در دنیای رمز ارزها خیلی رایج شده اند. اگر برای اولین بار متنی مرتبط با ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید، حتماً با عبارات و اصطلاحاتی برخورد خواهید کرد که از معنای آن‌ها سر نمی‌آورید. برای درک ای قضیه، کافی است سری به شبکه های اجتماعی و  انجمن‌های ارز دیجیتال که طرفداران آن‌ها هستند بزنید. در این صفحات شما باسیلی از اصطلاحات جدید ناآشنایی مواجه می شوید که شاید حدس زدن معنای آن‌ها از روی متن هم کار زیاد راحتی نباشد. البته این امر محدود به شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌ها نیست و چنین عباراتی نامفهومی در اخبار و مقالات منتشرشده در خبرگزاری‌های رسمی هم به چشم می‌خورند.

بنابراین واضح است که برای درک بهتر متون مرتبط با ارزهای دیجیتال و همچنین برای ارتباط مؤثرتر با آن‌ها، باید به معنی این اصطلاحات اشرافیت کامل پیدا کنید. در این مقاله در وبسایت ژوپیتر که به کمک مقاله‌ای از سایت کاسا بلاگ تهی شده است، علاوه بر  اصطلاح هودل که آشناترین اصطلاح رایج در میان کاربران این حوزه است ۵ اصطلاح دیگر در ایتن دنیای دیجیتال را بررسی می‌کنیم. با ما در ژوپیتر همراه باشید.

هودل؛ غلط املایی بود که تبدیل به اصطلاحی رایج در این حوزه شد!

 هودل (HODL) یکی از اصطلاحات پرکاربرد در جامعه شبکه بیت‌کوین است. بعضی از افراد گاهی به‌اشتباه می‌گویند که هودل (HODL) مخفف کلمه (Hold on for Dear Life) به معنی (نگهداری با تمام وجود) است. هودل (HODL) درواقع همان هولد انگلیسی  (hold) است که یکی از کاربران بیت‌کوین به این دلیل که مست بود، هنگام نوشتن آن، جای دو حرف D و L را اشتباهاً جابه‌جا تایپ کرد.

در ساعت ۱۰:۰۳ دقیقه صبح یکی از روزهای دسامبر ۲۰۱۳، یک کاربر خوش‌ذوق تالار گفتمان بیت‌کوین تاک (Bitcointalk)  بانام کاربری GameKyuubi ، متنی آتشی اما کاملاً مبهم را در این تالار پخش کرد که به اعتراف خودش هنگام نوشتن آن کاملاً مست بوده است. این متن درباره یک تصمیم معاملاتی بد بود که او در جریان نوسانات قیمتی بیت‌کوین در دسامبر ۲۰۱۳ گرفته بود.

این کاربر می‌خواست بگویید که دیگر بدون توجه به شرایط و نوسانات بازار، قصد دارد بیت‌کوین‌های خود را فقط نگه دارد و به فکر فروش آن‌ها نباشد؛ اما به‌جای (I AM HOLDING) ، نوشت (I AM HODLING) ظرف چندین ساعت، اشتباه تایپی او با گیف‌ها و ایموجی های گوناگون به همه شبکه‌های اجتماعی مرتبط با بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال راه یافت و اصطلاح هودل/هودلینگ (HODLing)  را وارد تاریخچه ارزهای دیجیتال کرد.

طرفداران و کاربران قدیمی ارز دیجیتال بیت‌کوین تا به امروز از این اصطلاح به‌عنوان شعار اتحاد استفاده کرده‌اند تا به جامعه بیتکوین یادآوری کنند که حتی در ناپایدارترین شرایط بازار نیز قدرت خود را حفظ کنند.

پنج اصطلاح دیگر پرتکرار در حوزه ارزهای دیجیتال

هودل‌کردن فقط یکی از ده‌ها اصطلاحی است که هر سرمایه‌گذار و ماینینگ بیت‌کوین باید بداند. در ادامه این مقاله، ۵ اصطلاح پرتکرار در دنیای ارزهای دیجیتال و بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

ترس (FUD)، بلاتکلیفی و تردید

fud چیست - اصطلاحات ارزهای دیجیتال

کلمه FUD مخفف (fear uncertainty doubt) به معنی ترس، بلاتکلیفی و تردید، اصطلاحی ساده ایست و به احساساتی اشاره می کند که سرمایه‌گذاران هنگام ناپایدار بودن بازار ارزهای دیجیتال تجربه می‌کنند؛ در زمان‌هایی که اخبار منفی همه‌دنیا را فرامی‌گیرد و لحظات ناخوشایندی برای کل اکوسیستم ارزهای های دیجیتال و بیت کوین رقم می‌خورد.

توصیه بسیاری از صاحب ‌نظران حوزه ارزهای دیجیتال این است که در چنین زمان‌هایی بهترین کار این است که بیت کوین‌های خود را حفظ کنید.

نابودشده (Rekt)

ترس (FUD)، بلاتکلیفی و تردید

رکت (Rekt)  از کلمه   Wrecked به معنی ویران یا نابود گرفته‌شده است. از این اصطلاح برای اشاره به سرمایه‌گذارانی که معامله بدی انجام داده اند یا به‌طورکلی، حجم زیادی از ارزهای دیجیتال یا بیت‌کوین خود را به طریقی ازدست‌داده‌اند، استفاده می‌شود.

برای مثال زمانی که یک سرمایه‌گذار، بیت‌کوین‌های خود یا ارز های دیگر را درست قبل از افزایش شدید قیمت فروخته باشد، می‌گویند که این فرد با فروش زودهنگام خود رکت (نابود) شد. این اصطلاح از دنیای بازی‌های ویدیویی قرض گرفته ‌شده است که اغلب برای شرایطی استفاده می‌شود که یک بازیکن، باخت بدی را تجربه می‌کند.

انباشتن ساتوشی (Stacking Sats)

 انباشتن ساتوشی (Stacking Sats) - اصطلاحات رایج ارزهای دیجیتال

همان انباشتن ساتوشی یا Stacking Sats به جمع کردن و خرید منظم بیت‌کوین گفته می‌شود، Sats از کلمه ساتوشی (Satoshi)  گرفته‌شده که برگرفته از نام کوچک ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، خالق افسانه‌ای بیت‌کوین است.

Sat  یا ساتوشی به کوچک‌ترین واحد بیت‌کوین هم گفته می‌شود که می‌تواند در یک تراکنش درون‌زنجیره‌ای جابجا شود. یک ساتوشی برابر است با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ (یک‌صد میلیونیم) بیتکوین؛ یعنی هر واحد بیت‌کوین تشکیل شده از ۱۰۰ میلیون ساتوشی است. اصطلاح Stacking Sats معمولاً برای توصیف عمل جمع‌کردن منظم بیت‌کوین، به‌ویژه در مقادیر کوچک‌تر از طریق استخراج، خرید یا هر روش دیگری استفاده می‌شود.

به‌سوی ماه (To the moon)

به‌سوی ماه (To the moon) - اصطلاحات رایج ارزهای دیجیتال)

وقتی قیمت ارزهای دیجیتال یا بیت کوین دیگر در مدت‌زمانی کوتاه یکسره در حال افزایش باشد، سرمایه‌گذاران رمز ارزها معمولاً برای توصیف این روند صعودی، این اصطلاح را به‌ کار می‌برند. به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها می‌گویند که این ارز دیجیتال به‌سوی ماه حرکت می‌کند.

نهنگ (Whale)

نهنگ (Whale) - اصطلاحات رایج بیت کوین

اصطلاح نهنگ برای توصیف یک (هودلر) یا سرمایه‌گذارهای بزرگ بیتکوین استفاده می‌شود.  نهنگ‌ها معمولاً مقدار زیادی بیت‌کوین دارند. به همین خاطر وقتی یک نهنگ اقدام به فروش یا خرید بیت‌کوین می‌کند، گستره تأثیرات آن می‌تواند چنان شدید باشد که باعث شود قیمت بیتکوین به مقدار چشمگیری سقوط یا صعود کند.

جمع‌بندی

در این مطلب تلاش کردیم پنج اصطلاح عامیانه مهم و اساسی در دنیای ارزهای دیجیتال و بیت کوین را که هر معامله‌گر یا سرمایه‌گذاری باید از آن‌ها آگاه باشد بررسی کنیم. البته اصطلاحات دنیای ارزهای دیجیتال و بیت کوین محدود به همین پنج مورد نیست.

امروزه محبوبیت بیت‌کوین از هر زمان دیگری بیشتر است و تعداد کاربران این ارز دیجیتال روزبه‌روز در حال افزایش است. اگر شما هم در حال انباشتن ساتوشی به امید تبدیل‌شدن به یک «نهنگ» هستید، اگر به (هودل کردن) بیت‌کوین‌ها و ارزهای دیجیتال خود ادامه داده‌اید و اگر منتظر حرکت قیمت بیت‌کوین «به‌سوی ماه» هستید، امیدواریم این مقاله در وبسایت ژوپیتر برایتان مفید بوده باشد و به شما در مطالعه مطالب آموزشی و ارتباط با اعضای جامعه بیت‌کوین کمک کند.


بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا