آشنایی با بلاک چینآشنایی با بیت کوینبلاک چینبیت کوین

استخر استخراج بیت کوین چیست؟

تولیدر (miner) های بیت کوین (btc) معمولا یک گروه تشکیل می‌دهند تا با هم به استخراج ارز بپردازند، زیرا به این ترتیب شانس و احتمال بدست آوردن بیت کوین (btc) بیشتری دارند. این تعریف ساده استخر استخراج است.

پاداش (یا همان بیت کوین (btc)) که استخراج‌کنندگان در یک استخر بدست می‌آورند براساس قدرت هش (hash) ارائه شده توسط هرشخص بین افراد تقسیم می‌شود. این فرایند بطور خودکار انجام می‌گیرد.

ایجاد یک بلاک در بلاک‌چین بیت کوین (btc) برای یک تولیدر (miner) تنها، سال‌ها طول می‌کشد.

اگر یک شخص به تنهایی و بدون پیوستن به یک استخر استخراج، دست به استخراج بیت کوین (btc) بزند شانس بسیار پایینی برای رسیدن به سود مناسب دارد؛ مگر اینکه قدرت هش (hash) بسیار بالایی داشته باشد (قدرت هش (hash) شخص به تنهایی به اندازه یک استخر استخراج برسد).

به همین دلیل است که تقریبا همه افرادی که قصد استخراج ارز دیجیتال دارند – چه بیت کوین (btc) و چه سایر ارزها – با پیوستن به یک استخر استخراج این کار را شروع می‌کنند.

بنابراین عضو یک استخر استخراج شدن برای تولیدر (miner) ها یکی از بایدها تبدیل شده است.

استخر های استخراج بیت کوین (btc)

استخر های ارز دیجیتال - بهترین استخر های استخراج

در ادامه برخی از استخرهای استخراج بیت کوین (btc) را معرفی می‌کنیم.

بزرگ‌ترین استخرهای استخراج بیت کوین (btc) همچنان در کشور چین قرار دارند. استخرها براساس قدرت هش (hash)ی که در اختیار دارند رتبه‌بندی می‌شوند.

در ادامه چند استخر استخراج بیت کوین (btc) برتر براساس قدرت هش (hash) که از سایت بی تی سی دات کام نقل شده را می‌بینید:

بی تی سی دات کام
F2 استخر استخراج
Ant استخر استخراج
BTC.TOP
استخر استخراج in
Slush استخر استخراج
ViaBTC
Huobi. استخر استخراج
BitFury
Bitcoin.com
1M1X
BitClub
Bixin
WAYI.CN
Kano

قبل از اینکه به بررسی این استخرها بپردازیم، بهتر است به چند نکته اشاره کنیم. وقتی اندازه یک استخر بزرگ می‌شود، هزینهی به هر تولیدر (miner) کاهش (hash) می‌یابد زیرا باید پاداش بین افراد بیشتری تقسیم شود.

استخرها روش‌های مختلفی برای تقسیم بیت کوین (btc) استخراج شده در پیش می‌گیرند، از جمله:

 Pay per Share یا PPS: مقدار هزینه برای هر کاربر ثابت است و زمانی که هر Share ثبت به استخراج‌کننده هزینه می‌شود.

متناسب (Proportional): کاربران براساس مقدار Share ثبت شده، پاداش می‌گیرند.

براساس امتیاز (Score-based): در این روش به Share های جدید برتری بیشتری داده می‌شود و کاربران براساس زمان ثبت Share به تناسب پاداش می‌گیرند.

هزینه به ازای N شیر آخر (Pay Per Last N Shares) یا PPLNS: این روش مشابه روش “متناسب” است ولی پاداش‌دهی هر Share در دورها متفاوت است.

هزینه کامل به ازی Share (یا Full Pay-per-Share) یا FPPS: این روش مشابه هزینه به ازای Share یا PPS است ولی همراه با پاداش، تقسیم کارمزد تراکنش‌ها بین تولیدر (miner) ها نیز انجام می‌شود.

Shared Maximum Pay Per Share یا SMPPS: مشابه روش PPS است اما در این روش، استخر درآمد اضافه‌‌ای را از بلاک‌هایی که به سرعت یافت شده در دورهای بعدی هزینه می‌کند.

ده‌ها روش دیگر برای پاداش‌دهی در استخرها وجود دارد. برخی استخرها از ترکیبی از این موارد استفاده می‌کنند.

فرق استخر استخراج و کلود تولیدینگ

استخراج ابری ارز دیجیتال یا کلود تولیدینگ با استخر استخراج تفاوت دارد. از این جهت که استخر استخراج گروهی از تولیدر (miner) ها هستند که پاداش استخراج را بین هم تقسیم می‌کنند.

اما سرویس‌های کلود تولیدینگ یا استخراج ابری، سرویس‌هایی هستند که با خرید هش (hash) ریت از آنها می‌توانید پاداش استخراج را بدست آورید.

بررسی برترین استخرهای استخراج بیت کوین (btc)

1- استخر Ant استخر استخراج

Ant استخر استخراج بزرگ‌ترین استخر استخراج از نظر قدرت هش (hash) است. این استخر توسط بزرگ‌ترین تولیدکننده دستگاه‌های تولیدر (miner) در چین با نام Bitmain اداره می‌شود.

ایجاد حساب کاربری در Ant استخر استخراج رایگان است ولی طبیعتا برای استخراج بیت کوین (btc) نیازمند سخت‌افزار و نرم‌افزار مناسب هستید. نرم‌افزارها از طریق اینترنت قابل دانلود است.

رابط کاربری این استخر ساده است. درآمد را می‌توانید در داشبورد ببینید و هش (hash) ریت دستگاه‌تان را در دقیقه، ساعت یا در بازه روزانه مشاهده کنید.

کارمزدها و هزینه

امکان انتخاب چندین روش کار وجود دارد که کارمزد آنها به شرح زیر است:

روش solo mine با 1 درصد کارمزد
روش PPLNS با کارمزد 0
روش PPS با کارمزد 2.5 درصد

Ant استخر استخراج کارمزدی که روی تراکنش دریافت می‌شود را فاش نمی‌کند. Ant استخر استخراج تسویه حساب روزانه را برای حساب‌هایی که بیش از 0.001 بیت کوین (btc) هستند را حدود ساعت 10 AM UTC انجام می‌دهد.

امنیت

در Ant استخر استخراج قابلیت فعال‌سازی ورود دومرحله‌ای، قفل کردن کیف‌پول و تنظیم اطلاع‌رسانی با ایمیل وجود دارد تا امنیت حساب کاربری افزایش یابد.
انجمن این استخر شامل اطلاعات و راهنماهای موردنیاز برای شروع کار است.

مزایا

Ant استخر استخراج بزرگ‌ترین و محبوبترین استخر بیت کوین (btc) است که رابط کاربری ساده‌ای برای تولیدر (miner) های تازه‌کار دارد. قابلیت انتخاب از بین PPLNS و PPS وجود دارد که یک مزیت محسوب می‌شود.

با بررسی دقیق‌تر این استخر می‌توانید به ویژگی‌های جالب‌تر آن پی ببرید. هزینه‌ها نسبتا خوب هستند و اقدامات امنیتی مناسبی برای حفاظت از کاربران پیاده‌سازی شده است.

معایب

به دلیل اینکه Ant استخر استخراج استخری بزرگ است، هزینه‌ها قاعدتا باید کمتر باشند. همچنین کارمزد تراکنش‌ها نیز توسط Ant استخر استخراج اعلام نمی‌شود.

2- استخر Slush استخر استخراج

Slush استخر استخراج اولین استخر استخراج بیت کوین (btc) بود که در سال 2010 راه‌اندازی شد. از آن زمان تاکنون بیش از 15 هزار بلاک توسط این استخر استخراج شده است.

این استخر توسط شرکتی با نام Satoshi LAbs که یک شرکت واقع در جمهوری چک است اداره می‌شود. این شرکت همچنین اولین والت آفلاین بیت کوین (btc)، پروتکل تولیدینگ stratum و سایر محصولات را نیز ارائه داده است.

این استخر دارای یک سیستم امتیازدهی خاص است، بطوری که در ابتدای هر دور استخراج، Share های قدیمی، امتیاز و برتری کمتری نسبت به Share های جدید می‌یابند.

این روش ریسک تقلب توسط سایر تولیدر (miner) ها که در استخر خود را در یک دور عوض می‌کنند تا پاداش بیشتری بگیرند کاهش (hash) می‌دهد.

قبل از اینکه شخص بطور واقعی اقدام به استخراج کند، می‌تواند در حساب دمو (آزمایشی) دست به استخراج بزند. این ویژگی برای تولیدر (miner) های تازه‌کار بسیار مفید است.

کارمزدها و هزینه

کارمزد ثابت 2 درصد از تولیدر (miner) ها کسر می‌شود. حداقل هزینه 0.0002 بیت کوین (btc) است و هزینه‌ها بطور روزانه انجام می‌شود.
روش مبتنی بر امتیاز باعث شده توزیع پاداش بین تولیدر (miner) ها نسبتا عادلانه باشد.

امنیت

Slush استخر استخراج دارای قابلیت فعال‌سازی دو مرحله، قفل کردن کیف‌پول و یک توکن Read-Only است که می‌توان برای زمانی که یک شخص فقط قصد نظارت بر استخراج را دارد بسیار مفید باشد.

مزایا

این استخر سال‌ها فعال بوده و به خوبی پابرجا شده است. رابط کاربری ساده و روان است و روش امتیازی، ریسک فریبکاری را کاهش (hash) می‌دهد.

معایب

کارمزد تراکنش نسبت به سایر استخرها نسبتا بالاتر است. با وجودیکه استفاده از روش مبتنی بر امتیاز یک مزیت است، می‌تواند امتیاز کاربر را در صورت توقف استخراج به سرعت کاهش (hash) دهد.

  1. استخر F2 استخر استخراج

F2 استخر استخراج یکی از بزرگ‌ترین استخرهای استخراج بیت کوین (btc) با مرکزیت چین است که در سال 2013 راه‌اندازی شده است.

علاوه بر بیت کوین (btc)، ارزهای لایت‌کوین، اتریوم و Zcash نیز با این استخر قابل استخراج است. سطح سختی در این استخر براساس قدرت هش (hash) متغیر است زیرا سایت از پروتکل استخراج stratum و vardiff استفاده می‌کند.

کارمزدها و هزینه

F2 استخر استخراج مبتنی بر روش PPS فعالیت می‌کند و کارمزد 4 درصدی می‌گیرد که نسبت به سایرین بالاست. حداقل هزینه 0.001 بیت کوین (btc) است که روزانه انجام می‌گیرد.

امنیت

قابلیت قفل کیف‌پول وجود دارد. شما امکان تغییر ایمیل را پس از عضویت نخواهید داشت، همچنین قابلیت ورود دو مرحله‌ای ندارد.

مزایا

F2 استخر استخراج امکان استخراج بیت‌کوین (btc)، لایت کوین و زی‌کش را داراست. حداقل هزینه پایین است و هزینه‌ها به‌طور مداوم انجام می‌شود.

معایب

کارمزد 4 درصدی نسبت به سایر استخرها رقم بالایی محسوب می‌شود و هزینه زیادی بر دوش تولیدر (miner) هاست.

  1. استخر BTCC

BTCC یکی دیگر از استخرهای چینی، در سال 2014 راه‌اندازی شده است. BTCC همچنین یک پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال و والت را نیز اداره می‌کند.

تولیدر (miner) ها قابلیت نظارت بر قدرت هش (hash)، کل هش (hash) استخر و شبکه را دارا هستند و جزییات بیشتری نیز ارائه می‌شود.

این استخر از پروتکل stratum استفاده می‌کند

کارمزدها و هزینه

BTCC شفافیت زیادی در کار خود دارد. با استخراج هر بلاک بیت‌کوین (btc) توسط استخر، 1 تا 2 بیت‌کوین (btc) به کاربران تقسیم می‌شود.

هزینه‌ها به‌طور مداوم به والت دلخواه کاربران انجام می‌گیرد.

روش ارائه پاداش، PPS است و کارمزد 2 درصدی از کاربران گرفته می‌شود.

مزایا

BTCC یکی از بزرگ‌ترین استخرهای استخراج است که اکسچنج و والت خود را نیز داراست. شفافیت در ساختار کارمزدها و معرفی مدل FPPS (به‌زودی) یکی دیگر از مزایای آن است. BTCC پاداش‌های خوبی به کاربران خود می‌دهد.

معایب

موجودی حساب کاربرانی که مقداری درآمد در آن داشته‌اند پس از 90 روز غیرفعال بودن مسدود می‌شود و به سایت تعلق می‌گیرد.

  1. استخر بی تی سی دات کام

بی تی سی دات کام ازجمله استخرهای بزرگ استخراج است که تحت مالکیت Bitmain قرار دارد. این استخر نیز با پروتکل  stratum  و VarDiff کار می‌کند.

سایت در سال 2015 راه‌اندازی شد و یک کیف ‌پول آنلاین نیز به کاربران خود ارائه می‌دهد.

کارمزدها و هزینه

بی تی سی دات کام  با اشتراک‌گذاری کارمزد تراکنش‌ها با تولیدر (miner) ها در کار خود شفافیت دارد. روش هزینه پاداش در این سایت FPPS است و کارمزد 1.5 درصدی از تولیدر (miner) ها کسر می‌کند.

امنیت

سرویس Cloudflare توسط این سایت پیاده شده تا جلوی حملات DDoS گرفته شود و قدرت هش (hash) از دست نرود.

مزایا

بی تی سی دات کام یک سایت شناختهش (hash)ده بین‌المللی است.

معایب

گاهی اوقات هزینه‌ها با تأخیر انجام می‌گیرد که البته بستگی به شبکه بیت کوین (btc) دارد. شاید بزرگی این استخر باعث کاهش (hash) درآمد تولیدر (miner) ها شود. نظرات منفی در خصوص پشتیبانی ضعیف این استخر در اینترنت دیده می‌شود.

انتخاب استخر استخراج مناسب

موقعیت جغرافیایی یک استخر به‌هیچ‌عنوان مهم نیست، بسیاری از استخرها سرورهای مختلفی در کشورهای دنیادارند و حتی اگر یک استخر در چین واقع‌شده، به طول مثال می‌توان به یکی از سرورهای آن در اروپا وصل شد.

تشخیص بزرگ‌ترین استخرها بسیار ساده است و کافی است هش (hash) ریت استخرها را در این صفحه از سایت بی تی سی دات کام ببینید.

اما توجه داشته باشید که همیشه بزرگ‌ترین استخر الزاماً نمی‌تواند گزینه خوبی برای انتخاب باشد.

همچنین هش (hash) ریت برخی از استخرها متعلق به خود استخر نیست؛ مثلا BitFury و KnCMiner شرکت‌هایی هستند که عملیات استخراج را اداره می‌کنند و اداره‌کننده استخر نیستند.

تولیدر (miner) ها می‌توانند به‌سادگی از یک استخر خارج‌شده و استخر دیگری برای استخراج انتخاب کنند، به همین دلیل قدرت هش (hash) استخرها به‌طور مداوم تغییر می‌کند.

چرا تولیدر (miner) ها و استخرها مهم هستند؟

تولیدر (miner) ها برای بیت کوین (btc) و امنیت آن اهمیت زیادی دارند، بدون تولیدر (miner) ها بیت کوین (btc) آسیب‌پذیر خواهد بود و حمله به شبکه آن ساده خواهد شد.

بسیاری از کاربران بیت کوین (btc)، دست به استخراج نمی‌زنند.

این تولیدر (miner) ها هستند که وظیفه ایجاد بیت کوین (btc)‌های جدید و تائید تراکنش‌های موجود در شبکه را بر عهده‌دارند.

همان‌طور که در مطلب آموزش استخراج ارز با نرم‌افزار تولیدر (miner) گیت، اشاره کردیم، استخراج ارز با کامپیوتر خانگی به‌صرفه نیست.

استخر استخراج ریپل

ریپل قابل‌استخراج نیست و توسط شرکت ایجادکننده آن منتشر می‌شود، بنابراین چیزی به‌عنوان استخر استخراج ریپل وجود ندارد.

برترین استخر استخراج اتریوم

در ادامه برترین استخرهای تولیدینگ اتریوم لیست شده است.

Eth استخر استخراج/Ethermine

این دو استخر که دو سایت متفاوت (eth استخر استخراج.org و ethermine.org) دارند درواقع یک استخر هستند که حدود 25 درصد از کل هش (hash)‌ریت شبکه اتریوم متعلق به آن‌هاست.

f2 استخر استخراج

استخر اتریوم  f2 استخر استخراج به نظر می‌رسد فقط در چین در دسترس است.

Dwarf استخر استخراج

با این استخر علاوه بر اتریوم، سایر ارزها مانند مو نرو و دش قابل‌استخراج است.

2Miners

2Miners نیز یکی دیگر از استخرهای استخراج اتریوم است که سرورهایی در آمریکا، آسیا و اروپا دارد.

کدام استخر اتریوم را انتخاب کنیم؟

از موارد اشارهش (hash)ده در بالا، هرکدام دارای کارمزد کمتری است و سرور نزدیک به ایران دارد انتخاب کنید. (اگر قصد استخراج ارز در ایران را دارید)

سخن آخر

تولیدر (miner) ها باهم یک گروه را تشکیل می‌دهند تا بتوانند به شکل مؤثرتری ارزهای دیجیتال را استخراج کنند، به این گروه، استخر (به انگلیسی استخر استخراج) گفته می‌شود.

پیوستن به یک استخر استخراج یکی از اولین قدم‌ها برای استخراج بیت کوین (btc) و سایر ارزهای دیجیتال است. در بین استخرهایی که معرفی شد، Slush  استخر استخراج می‌تواند گزینه مناسبی برای تولید بیت کوین (btc) باشد.

بااین‌حال، تحقیق و بررسی بیشتر برای انتخاب استخر مناسب بر عهده شماست.

درصورتی‌که تجربه یا سؤالی در مورد استخرهای استخراج ارز دیجیتال دارید در بخش نظرات بنویسید.


مطالب مرتبط:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا