آشنایی با بیت کوینارز دیجیتالبیت کوین

بهترین کتاب‌ ها برای شروع یادگیری بیت کوین و ارز دیجیتال

در دنیای امروزه و با افزایش روز افزون محبوبیت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، منابع یادگیری مفاهیم مرتبط با این ارزها هم در حال افزایش است.

کافی است همین حالا عبارت “بلاک چین چیست” یا “بیت کوین چیست” را در اینترنت (موتور جستجو گوگل یا …) جست‌وجو کنید؛ خواهید دید که صدها مقاله و ویدیوی آموزشی مختلف و رایگان وجود دارند، که هریک به‌ زبان خود مفاهیم ارزهای دیجیتال و بیت کوین و را برای شما شرح می دهند. همچنین، دوره‌های آموزشی بسیاری هم تولید شده اند که به‌صورت حضوری، غیر حضوری و یا آنلاین، این مفاهیم را به شما در ژوپیتر آموزش می‌دهند.

اما هنوز هم یکی از ارزشمندترین منابع یادگیری “کتاب” است. چندان فرقی نمی‌کند چه زمانی با حوزه بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال آشنا شده اید یا توسعه ‌دهنده ‌یا برنامه نویس با سابقه باشید که قصد دارد در مورد این فناوری جدید اطلاعات بیشتری کسب کند. درهرصورت، کتاب ها یکی از بهترین منابعی هستند که برای یادگیری ارزهای دیجیتال می‌توانید به آن ها مراجعه کنید.

البته این مسئله به موضوعی که می‌خواهید در مورد آن جستجویا آموزش ببینید هم‌بستگی دارد. برخی از مفاهیم در این حوزه، همیشه در حال تغییر هستند و به‌روزرسانی می‌شوند . به‌عنوان‌مثال، اخبار و اطلاعات مربوط به فناوری ها روز دنیا همیشه در حال تغییر هستند و اعتبار خود را از دست می‌دهند. واضح است که بدانید مطالعه کتاب برای کسب اطلاعات در این موارد مناسب نیست.

اما بخش‌هایی مانند شروع، حقایق، تاریخچه، و مفاهیم بنیادین مربوط به حوزه بلاک چین، اموری اساسی هستند که گذر زمان هم از تازگی آن‌ها نمی‌کاهد. کتاب‌ها برای یادگیری این موضوعات واقعا فوق‌العاده‌اند. آموزشی که در یک کتاب می‌توانید بیاموزید، خیلی عمیق‌تر وقابل درک تر از مطلبی است که در چند صفحه خلاصه ‌شده است.

به همین منظور، در این مطلب 6 کتاب را به شما معرفی خواهیم کرد و یک کتاب رایگان هم برای دانلود آپلوود می‌کنیم، که با آن‌ها می‌توانید مفاهیم اصلی حوزه ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید. این کتاب‌ها می‌توانند برای هر فرد یا شخصی با هر سطحی از دانش و سواد ارزهای دیجیتال و بلاک چین مفید باشند.

1. کتاب یاد گیری دارایی‌های رمز‌نگاری‌شده نوشته کریس بورنیسک و جک تاتار

کتاب راهنمای ارز دیجیتال - بهترین کتاب ارز دیجیتال

عنوان انگلیسی:Cryptoassets The Innovative Investor’s Guide to Bitcoin and Beyond
نویسندگان: کریس بورنیسک (Chris Borniske) و جک تاتار (Jack Tatar)
سال انتشار: ۲۰۱۷
ترجمه فارسی : دارند
عنوان فارسی: دارایی‌های رمز‌نگاری‌ شده؛ راهنمای جامع و نوآورانه برای سرمایه ‌گذاران در بیت کوین و رمز ارزهای دیگر

این کتاب که محصول همکاری کریس بورنیسک، یکی از شرکای شرکت سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال پلِیس‌هولدر کپیتال و جک تاتار، نویسنده مشهور در حوزه امور مالی فردی است، مبانی اولیه سرمایه‌ گذاری روی دارایی های ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین را توضیح می‌دهد.

کتاب دارایی‌های رمز‌نگاری‌شده نکات بسیار کاربردی و جالبی را در مورد نحوه ارزش‌گذاری دارایی‌های دیجیتال، نحوه تعیین زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری و نحوه برخورد با جنون بازار و حباب‌های قیمت به خواننده ارائه می‌دهد.

آرتور لفِر، یکی از اعضای هیئت مشاوره سیاست‌های اقتصادی در زمان ریاست‌جمهوری رونالد ریگان درباره این کتاب این گونه میگوید

کتاب دارایی‌های رمز‌نگاری‌شده آموزنده و کاربردی است و مطالعه آن برای همه افراد علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال و همچنین سرمایه‌گذاران بازار سرمایه ضرورت دارد.

 

 

2. انقلاب بلاک چین نوشته دان و الکس تپسکات

کتاب برای شروع ارز دیجیتال - بهترین کتاب ارزهای دیجیتال - بهترین کتاب های بیت کوین

عنوان انگلیسی : Blockchain Revolution
نویسندگان: دان تپسکات (Don Tapscott) و الکس تپسکات (Alex Tapscatt)ترجمه فارسی: دارد
عنوان فارسی: انقلاب بلاک چین؛ چطور فناوری پشت بیت کوین، پول، کسب‌وکار و جهان را تغییر می‌دهد
سال انتشار: ۲۰۱۶

الکس تپسکات  و دان تپسکات که پسر و  پدری متخصص در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال هستند، در این کتاب بررسی کرده‌اند که چگونه فناوری بلاک چین می‌تواند همه سیستم‌های جهان را تحت تأثیر قرار دهد.

بلاک‌چین یکی از فناوری‌های بنیادینی است که در تمام کتاب‌های مربوط به ارزهای دیجیتال موردبررسی قرارگرفته (و یا دست‌کم مرور کوتاهی بر آن انجام‌شده است). همه ارزهای دیجیتالی که ما می‌شناسیم و نامشان را شنیده ایم، مبتنی بر شبکه بلاک‌چین هستند. بدون بلاک چین، ادامه فعالیت این رمز ارزها ممکن نیست؛ اما عکس این مسئله صحیح نیست. به‌بیان‌دیگر، کاربردهای بلاک چین بسیار گسترده تر از آنی هستند که ما فکر میکنیم و به‌هیچ‌وجه محدود به ارزهای دیجیتال نیست.

این پدر و پسر در این کتاب روی سایر کاربردهای بلاک‌چین هم تمرکز کرده‌اند؛ که در میان آن‌ها می‌توان به مدل‌های جدید کسب‌وکار که با استفاده از این فناوری ممکن است ایجاد شوند، احیای حقوق هنرمندان در عرصه موسیقی، انجام رأی‌گیری و اجرای بهتر دموکراسی اشاره کرد. این را بگوییم، همان‌طور که از عنوانش مشخص است، این کتاب بیشتر در مورد کاربرد بلاک چین است تا  ارزهای دیجیتال  یا بیت کوین.

نقد کنندگان در مود این کتاب نوشته اند:

حاصل تحقیقات گسترده و درخشان این پدر و پسر، نویسنده کتاب پرفروش «اقتصاد وابسته به وب ‌سایت‌های متن‌ باز» و پسرش الکس، کتابی بسیار خواندنی و مهم است که تأثیر فناوری بلاک چین بر آینده اقتصاد را کاملا بررسی می‌کند.

این پدر و پسرهمچنین بنیان‌گذار مؤسسه تحقیقاتی بلاک چین (Blockchain Research Institute)  هم هستند. این مؤسسه در کانادا واقع‌شده و شرکت‌هایی همچون مایکروسافت، فِدکس (FedEx) ، پپسی کو (PepsiCo)  و آی‌بی‌اِم   (IBM) از آن پشتیبانی می‌کنند. جالب است بدانید که نشریه فوربز، دان تپسکات را به‌عنوان “دومین اندیشمند تأثیرگذار در حوزه کسب‌وکار در سال ۲۰۱۷” معرفی کرده است.

کلِیتون کریستِنسِن ، استاد دانشکده بازرگانی دانشگاه هاروارد درباره این کتاب چنین می‌گوید که:

تپسکات‌ها کتابی نوشته‌اند که به معنای واقعی کلمه توضیح می‌دهد چگونه می‌توان در موج بعدی فناوری‌های تحول‌آفرین دوام‌ آورد و رشد کرد. این کتاب به‌احتمال‌زیاد به یکی از کتاب‌های شاخص زمانه ما بدل خواهد شد.

3. استاندارد بیت کوین نوشته سیف‌الدین آموس

کتاب برای شروع ارز دیجیتال - بهترین کتاب ارزهای دیجیتال - بهترین کتاب های بیت کوین

عنوان انگلیسی: The Bitcoin Standard: The Decentralized Alternative to Central Banking
نویسندگان: سیف‌الدین آموس (Saifedean Ammous)

ترجمه فارسی: دارد
عنوان فارسی: استاندارد بیت کوین: جایگزینی غیرمتمرکز برای بانکداری مرکزی
سال انتشار: ۲۰۱۸

سیف‌الدین آموس یکی از اقتصاددان‌های برجسته عصر حاضر است، که در این کتاب کاربردهای بیت‌کوین را به‌صورت واقع‌ گرایانه و از دید یک اقتصاد دان بررسی می ‌‌کند. او اینگونه توضیح می‌دهد که در فلسفه ارز و پول، بیت‌کوین چه جایگاهی دارد و در آینده و با توسعه عصر دیجیتال، بیت کوین چه شکلی پیدا خواهد کرد.

آموس معتقد است که در سیستم های مالی بین‌المللی که هر روزه پیچیده‌ترو سخت تر می‌شود، بیت‌کویین می‌تواند نقش یک ذخیره ارزش را مهیا کند. مخاطب این کتاب ها کسانی هستند که به‌صورت جدی در مورد آینده و اتفاقات آن فکر می‌کنند؛ اندیشمندانی که دغدغه چگونگی تغییر ماهیت اقتصاد در دهه‌ ها و قرن‌های آتی را دارند و مشتاق‌اند بدانند که آیا ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین خواهند توانست به استاندارد آینده تجارت جهانی تبدیل شوند یا خیر.

 

 

4. عصر ارز دیجیتال نوشته پل ویگنا و مایکل جِی کِیسی

کتاب برای شروع ارز دیجیتال - بهترین کتاب ارزهای دیجیتال - بهترین کتاب های بیت کوین

عنوان انگلیسی: The Age of Cryptocurrency: How Bitcoin and the Blockchain Are Challenging the Global Economic Order
نویسندگان: پل ویگنا (Paul Vigna) و مایکل جِی کِیسی (Michael G. Casey)
سال انتشار: ۲۰۱۵
ترجمه فارسی : ندارد

پل ویگنا و مایکل جی کیسی، خبرنگاران نشریه سرشناس “وال‌استریت ژورنال” هستند. آن‌ها در این کتاب تلاش می کنند سیستم مالی فعلی ما که از آن استفاده میکنیم که بر پایه پول نقد، بانک‌ها، دسته‌چک‌ها، طلا و کارت‌های اعتباری می‌چرخد را با جهانی مقایسه کنند که بر مبنای پول دیجیتال اداره می‌شود.

کتاب عصر ارز دیجیتال با حکایت زنی در افغانستان شروع شده  که از حساب های بانکی بی‌بهره است و تنها به ارزهای دیجیتال دسترسی دارد.

این کتاب توجه زیادی را به خود جلب کرده و نقد و بررسی‌های بسیاری در مورد آن وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، وب‌سایت فورچن (Fortune) نظری را در مورد کتاب عصر ارز دیجیتال منتشر کرده که در آن عنوان‌شده، نویسندگان این کتاب تلاش دارند تغییری را نشان دهند که این فناوری نوین می‌تواند در دنیا و در زندگی انسان‌ها ایجاد کند.

نیویورک ‌تایمز  نیز در مطلبی در باره این کتاب به صورت می نویسد که:

کتابِ کامل، دقیق و رنگارنگ ویگنا و کیسی بهترین گزینه برای یادگیری همه‌چیز “در مورد ارزهای دیجتال و فناوری بلاک‌چین” است.

5. فناوری‌های ارز دیجیتال و بیت کوین نوشته آرویند نارایانان

کتاب برای شروع ارز دیجیتال - بهترین کتاب ارزهای دیجیتال - بهترین کتاب های بیت کوین

عنوان انگلیسی : Bitcoin and Cryptocurrency Technologies: A Comprehensive Introduction
نویسندگان:  آرویند نارایانان (Arvind Narayanan)، جوزف بونو (Joseph Bonneau)، ادوارد فِلتِن (Edward Felten)، اندرو میلر (Andrew Miller) و استیون گُلدفِدِر (Steven Goldfeder)
سال انتشار: ۲۰۱۶
ترجمه فارسی : ندارد

آرویند نارایانان که استادیار دانشگاه پرینستون است به همراه سه شخص دیگر ، موضوع بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال را به‌طور کامل بررسی کرده‌اند. این کتاب به‌قدری مباحث مربوط به ارزهای دیجیتال و بلاکچین را به طورعمیق و با جزئیات توضیح می‌دهند که به هنگام خواندن آن ممکن است نیاز باشد یادداشت‌‌ برداری کنید. به‌عنوان‌مثال، موضوعاتی همچون توابع هش و علم رمزنگاری، به‌طور مفصل در این کتاب توضیح داده‌شده‌اند. علاوه بر این، کتاب فناوری‌های ارز دیجیتال و بیت کوین حاوی نمودارهایی است که به خواننده کمک می‌کند تا موضوعات عنوان‌شده را راحت‌تر درک کند.

لازم‌ به‌ ذکر است که نگارنده این کتاب، یک دوره آنلاین در خصوص فناوری‌ ارزهای دیجیتال و بلاک چین را هم به‌ صورت کاملا رایگان روی وب‌سایت کورسِرا (Coursera) قرار داده است. این دوره، به‌نوعی تکمیل‌کننده کتاب فناوری‌های ارز دیجیتال و بیت کوین است که برای هر فصل آن، ویدیوهای آموزشی جداگانه‌ای را در نظر گرفته است. علاوه بر این ها، تمرین‌هایی برای برنامه‌نویسی بلاک چین، بخشی برای حل مشکلات مربوط به تمرین‌ها و اسلایدهای سخنرانی هم در آن دیده می‌شود.

بنابراین اگر شما یک دانشجو باشید یا یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار، یک کارآفرین حوزه فناوری یا یک پژوهشگر علوم رایانه، این کتاب جامع  و معتبر برای شما مناسب است و هر آنچه را که باید در مورد پول جدید جهانی بیاموزید در اختیار شما قرار می‌دهد.

کتاب فناوری‌های ارز دیجیتال و بیت کوین با تاریخچه ارزهای دیجیتال و بیت کوین آغاز می‌شود و سپس فرایند توسعه این فناوری را بررسی می‌کند. پس‌ازآن، این کتاب مبانی کاربردی و اولیه‌ای را توضیح می‌دهد که برای ایجاد نرم‌افزارهایی ایمن که بتوانند با شبکه بیت‌کوین تعامل داشته باشند ضروری هستند. علاوه بر آن، روش‌هایی برای پیاده‌سازی ایده‌های شبکه بیت‌کوین در پروژه‌های شخصی هم در این کتاب پوشش داده‌شده‌اند. موضوعاتی از قبیل سیاست‌های شبکه بیت‌کوین، تمرکز زدایی، روند استخراج، فضای ارزهای دیجیتال و آلت‌ کوین‌ها، آینده بیت‌کوین و بسیاری موارد دیگر، ازجمله مباحث مطرح‌شده در این کتاب هستند.

کتاب فناوری‌های ارز دیجیتال و بیت کوین را می‌توان یک منبع پایه‌ای برای یادگیری فناوری‌های جدید ارز دیجیتال دانست.

6. تسلط بر بیت کوین نوشته آندریاس آنتونوپولوس

کتاب برای شروع ارز دیجیتال - بهترین کتاب ارزهای دیجیتال - بهترین کتاب های بیت کوین

عنوان انگلیسی : Mastering Bitcoin: Programming the Open Blockchain
نویسنده: آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos)
سال انتشار: ۲۰۱۷
ترجمه فارسی: دارد
عنوان فارسی: سلطه بر بیت کوین؛ آغازی بر کد نویسی شبکه بلاک‌چین

آندریاس آنتونوپولوس یک کارآفرین مشهور درزمینهٔ بیت‌کوین ور ارزهای دیجیتال، بنیان‌گذار سه کسب‌وکار مرتبط با بیت‌کویین و چند پروژه متن‌باز در جامعه ارزهای دیجیتال است. او مطالب آموزشی زیادی را در مورد بیت‌کوین منتشر می‌کند، میزبان پادکست محبوب Speaking of Bitcoin است و یکی از سخنرانان برتر در محافل عمومی ارزهای دیجیتا و بیت کوین به شمار می‌رود. همچنین او به‌عنوان مشاور، به چندین استارتاپ فعال درزمینهٔ بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال هم کمک می‌کند.

کتاب تسلط بر بیت کوین برای شروع یادگیری اصطلاحات پیچیده و سخت مرتبط با بیت کوین فوق‌العاده است . تجربه وسیع آنتونوپولوس در حوزه ارزهای دیجیتال به ‌وضوح در این کتاب مشهود است. او مفاهیم بیت ‌کوین را به ‌قدری ساده و روان توضیح می ‌دهد که برای هر خواننده‌ای و با هر سطحی از اطلاعات قابل ‌فهم است.

از همین رو، این کتاب راهنمای مناسبی برای دنیای به‌ظاهر پیچیدۀ اولین ارز دیجیتال دنیا (بیت کوین) محسوب می‌شود و دانش و مهارت کافی را برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال در اختیار کاربران قرار می‌دهد. چه توسعه ‌دهنده اپلیکیشن یا وبسایت جدیدی باشید، چه قصد سرمایه‌ گذاری در یک استارتاپ را داشته باشید و چه یک فرد معمولی باشید که صرفاً قصد دارد در مورد این فناوری بیشتر بداند، این کتاب با توضیحات شیوای آنتونوپولوس دیدگاه لازم را به شما ارائه می‌دهد و کمک می‌کند که اولین گام را به‌خوبی بردارید.

چگونگی انجام تراکنش‌های مختلف، موارد استفاده آن‌ها، جزئیاتی در خصوص کیف پول ‌های چند امضایی و سایر جوانب فنی بیت‌کوین ازجمله مواردی هستند که در این کتاب به آن‌ها اشاره ‌شده است.

یکی‌دیگر از ویژگی‌های جذاب نمودارهای ساده‌ ، روان و واضحی است که برای تمامی خوانندگان این کتاب قابل ‌درک است. علاوه بر آن، ویرایش‌های جدید این کتاب به‌صورت دوره‌ای منتشر می‌شوند تا اطلاعات کتاب همگام با روند سریع توسعه بیت کوین به‌روزرسانی شود.

جمع‌بندی

اطلاعات موجود در فضای ارزهای دیجیتال و بیت کوین را می‌توان به دودسته تقسیم کرد:

  • اخبار و اطلاع‌رسانی‌های مربوط به قیمت بیت کوین قیمت فعلی، پیش‌بینی قیمت، تحلیل تکنیکال و…)
  • مطالب پایه‌ای و مقالات آموزشی مرتبط با مفاهیم زیربنایی بیت کوین و فناوری بلاک چین

هر شخص علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال و بیت کوین باید به دنبال کسب اطلاعات در هردوی این حوزه‌ها باشد. برخی از معامله ‌گران هستند که پس از سال‌ها فعالیت در این فضا، همچنان هیچ اطلاعاتی در مورد مفاهیم ابتدایی بلاک چین و بیت کوین ندارند و همه ‌وقت خود را به پیش‌بینی و تحلیل قیمت بیت‌کوین اختصاص داده‌اند. البته که پیگیری اخبار و تلاش برای به‌روز بودن بد نیست، اما این از اهمیت کسب دانش در مورد مفاهیم اولیه نمی‌کاهد.

کتاب‌هایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، همگی برای درک بهتر ایده‌های زیربنایی بلاک چین و بیت کوین و مفید هستند. این کتاب‌ها (و منابعی مانند آن‌ها) به شما کمک می‌کنند تا هدف اصلی فناوری ارزهای دیجیتال و بلاک چین را درک کنید و اگر با پروژه جدیدی روبه‌رو شدید، بتوانید تشخیص دهید که این پروژه از ارزش بالایی برخوردار هست یا خیر.


بیشتر بخوانید:

تراکنش های بیت کوین ناشناس است ؟

مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

چرا از بیت کوین استفاده می کنیم؟

بیت کوین چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا