آشنایی با بیت کوینارز دیجیتالبیت کوین

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش یک ارز دیجیتال و یک شبکه پرداخت ارز مبتنی بر فناوری بلاک چین است. این ارز درواقع یک انشعاب (فورک) بیت کوین محسوب می‌شود که در پی اختلاف‌نظر بین فعالان بیت کوین، در سال ۲۰۱۷ ساخته شد.

در ادامه این مطلب، در ابتدا پیدایش بیت کوین کش را مرور می‌کنیم و با مفهوم فورک آشنا می‌ شوید. سپس تفاوت‌های بیت کوین با بیت کوین کش را توضیح می ‌دهیم. در پایان مطلب، پس از نگاهی به تاریخچه قیمت این رمز ارز، چند کیف پول معروف را برای ذخیره این ارز معرفی کرده و به شما آموزش می‌دهیم که چگونه بیت کوین کش بخرید.

از روزهای اول پیدایش بیت کوین تا همین امروز، سرعت و کارمزد تراکنش‌های آن، یکی از چالش ‌برانگیزترین بحث‌های این حوزه است. شبکه بیت کوین نمی‌تواند در هر ثانیه بیش از هفت عدد تراکنش را پردازش کند و این عیب بیت کوین کاربرد آن برای پرداخت‌های روزمره را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

گروهی بر این بارور هستند که برای افزایش سرعت تراکنش‌های بیتکوین و همچنین کم کردن کارمزدهای آن لازم نیست تغییری در این ارز دیجیتال ایجاد شود و باید از راه‌حل‌های جایگزین (Segwit یا لایتنینگ) استفاده کرد.

عده‌ای دیگری نیز بر این عقیده هستند که هدف اصلی بیت‌کوین کاربرد داشتن به‌عنوان پول رایج و روش پرداخت است و برای رسیدن به این هدف، راه‌حل‌های دیگر بی‌فایده هستند . بنابراین و طبق نظریه گروه دوم، باید یک سری از قوانین محدود‌ کننده شبکه بیت‌‌کوین را تغییر داد تا مشکل کارمزد تراکنش‌ها و سرعت حل شود. برخی از پیروان تفکر دوم، بیت‌کوین کش را از دل بیت‌کوین بیرون کشیدند.

بیت کوین کش چیست؟ چرا ایجاد شد؟

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)  یک ارز دیجیتالی است که خود را پول نقد الکترونیکی همتا به همتا معرفی می‌کند؛ درست همان چیزی است که در عنوانِ مقاله ایده بیت کوین (وایت پیپر) آمده بود.

کلمه کش (Cash) در زبان انگلیسی به معنای پول نقد است. در واقع، بیت‌کوین کش می‌خواهد بیت کوینی باشد که با افزایش سرعت تراکنش‌ها و کارمزد پایین‌تر، بتوان از آن به‌عنوان پول استفاده کرد.

بیت کوین کش، انشعاب یا همان فورکی از بیت کوین است. در ۱ اوت سال ۲۰۱۷، با ایجاد بلاک شماره ۴۷۸,۵۵۹ در بلاک چین شبکه بیت‌‌کوین، یک بلاک چین کاملا جدید ایجاد و به‌این‌ترتیب، رسماً بیت کوین کش متولد شد.

علت اصلی رقم خوردن اختلاف در جامعه بیت‌کوین که منجر به پیدایش ارز جدید بیت‌کوین‌کش شد، یک مسئله بنیادی بود: مشکل مقیاس‌پذیری یا همان مسئله کندی تراکنش‌ها و افزایش کارمزد آن‌ها درگذر زمان که در شبکه بیت‌کوین وجود دارد.

بیت کوین کش با افزایش حجم بلاک تا حداکثر ۳۲ مگابایت که در شبکه بیت کوین محدود به ۱ مگابایت است، که بیت‌کوین‌کش امکان پردازش تراکنش‌های زیادی را فراهم خواهد کرد.

به‌دوراز اختلاف‌نظرهای ایدئولوژیک و اندازه بلاک‌ها، شباهت‌های خیلی زیادی میان بیت‌کوین‌کش و بیت‌کوین وجود دارد. هردوی آن‌ها برای تأیید تراکنش‌های خود و تولید سکه‌های جدید از مکانیسم اجماع اثبات کار یا همان ماینینگ (استخراج) استفاده می‌کنند و تعداد کل واحدهای سکه هر دو محدود به ۲۱ میلیون است.

بیت کوین‌کش خود در نوامبر سال ۲۰۱۸ فورک شد و بیت‌کوین اس‌وی  از آن به وجود آمد. در ادامه مطلب درباره بیت‌کوین اس‌وی هم می خوانید.

داستان پیدایش بیت کوین کش

داستان پیدایش بیت کوین کش

حامیان این ارز یعنی بیت‌کوین‌کش معتقد هستند که این ارز اهداف اصلی بیت‌کوین را دنبال می‌کند. به گفته آن‌ها، بر اساس طرح ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت‌کوین، قرار براین بود این شبکه ارز دیجیتال همتا‌ به همتایی برای تبادلات مالی باشد.

پس از گذشت حدود پنج سال از ایجاد بیت‌کوین، با افزایش مقبولیت این ارز دیجیتال در بین عموم و درنتیجه افزایش قیمت آن، بیت‌کوین به‌جای یک ارز برای تبادلات، بیشتر به ابزاری برای ذخیره ارزش پول تبدیل شد. به دلیل افزایش تعداد تراکنش‌های بیت‌کوین، در سال ۲۰۱۵ بود که کم‌کم بلاک چین این ارز داشت شلوغ می‌شد و مشکل مقیاس پذیری نمایان شد. محدودیت اندازه بلاک بیت‌کوین باعث این شده بود تراکنش‌های زیادی در صف منتظر تأیید بمانند. چون بلاک‌ها بیت کوین نمی‌توانستند هم‌زمان با افزایش تعداد تراکنش‌ها حجم خود (حجم بلاک ها) را ارتقا دهند.

در شبکه بیت‌کوین، حجم بلاک‌ها محدود به ۱ مگابایت است و با در نظر گرفتن راهکارهایی مانند Segwit، می‌توان گفت که هر بلاک شبکه بیت کوین حداکثر حدود ۴,۰۰۰ تراکنش را در خود جای می‌دهد. ازآنجایی که هر ده دقیقه یک‌بار، یک بلاک ساخته (ایجاد) می‌شود، شبکه بیت کوین توانایی پردازش بیش از 7 تراکنس را ندارد.

گروهی از افراد بانفوذ که از همان اوایل شروع در حوزه بیت‌کوین فعالیت گسترده داشتند، با پیشنهاد افزایش اندازه بلاک ها به ۸ الی ۳۲ مگابایت، در پی بهبود وضع موجود برآمدند، چراکه با افزایش اندازه بلاک ها، شبکه بیت کوین می‌تواند تعداد بیشتری تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

میانگین تعداد تراکنش‌ها در هر بلاک بین ۱,۰۰۰ تا ۱,۵۰۰ است. این در حالی است که در جریان آزمایشی که در سپتامبر سال ۲۰۱۸ بر روی بلاک‌چین شبکه بیت‌کوین‌کش انجام شد، هر بلاک این رمز ارز قادر به ثبت بیش از ۲۵,۰۰۰ تراکنش است.

فورک: گزینه‌ای برای حل اختلافات

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، یک پروتکل مبتنی بر بلاک چین را نمی‌توان تغییر داد. پس اگر لازم باشد تا روی آن به‌روزرسانی صورت بگیرد، یا اگر عده‌ای از کار شبکه ناراضی باشند، راه‌حل چیست؟ اگر درباره یک بلاک چین عمومی، اختلاف‌نظری وجود داشته باشد، دو راه بیشتر وجود ندارد : یا هارد فورک یا سافت فورک.

سافت فورک چیست؟

سافت فورک یک به‌روزرسانی در فناوری بلاک‌چین بوده که با نسخه‌های قدیمی سازگار   (backwards compatible)   است. سازگاری با نسخه‌های قدیمی مانند این است که یک فایل متنی را که با برنامه Word 2017 ساخته‌شده است، در برنامه قدیمی Word 2007 بازکنید. به زبان خیلی ساده، با سافت فورک یک به‌روزرسانی روی فناوری بلاک چین انجام می‌شود.

هارد فورک چیست؟

هارد فورک به زبان ساده، تغییر در قوانین کلی فناوری بلاک‌چین است که نسخه های قدیمی سازگار نیست، به‌طوری‌که نسخه‌های قدیمی‌تر دیگر نمی‌توانند در شبکه بلاکچین فعالیت کنند. پس، برای مشارکت در شبکه، مجبور خواهید بود که نسخه خود را ارتقا دهید.

طبق همان مثال بالا، فایل ورد که در بالا به آن اشاره کردیم، فرض کنید که نتوانید یک فایل متنی ساخته‌شده در برنامه Word 2017 را در برنامه Word 2007 اجرا کنید، زیرا ساختار کلی این برنامه به‌طورکلی تغییر کرده است.

هارد فورک‌ها همیشه باعث تولد یک رمز ارز جدید نمی‌شوند. درصورتی‌که اختلاف‌نظر وجود داشته باشد و عده کثیری از کاربران همچنان بخواهند روی نسخه قدیمی فعالیت کنند، شاهد یک بلاک چین و یک سکه جدید خواهیم بود.

بیت‌کوین‌کش تنها هارد فورک بیت‌کوین نیست. بیت‌کوین‌گلد “Bitcoin Gold” هم یکی دیگر از هارد فورک‌های مشهور بیت‌کوین است. جالب این است بدانید که شبکه بیت‌کوین تاکنون بیش از ۱۰۰ بار هارد فورک شده است، که اما اغلب آن‌ها گمنام هستند.

حامیان فورک - بیت کوین کش

دو نفر سمت راست: راجر ور، یکی از اولین حامیان و مبلغان بیت‌کوین در کنار وو جیهان، یکی از بنیان‌گذاران بیت مین که دو رهبر اصلی بیت‌کوین‌کش بودند.

افرادی مانند هایپو یانگ، راجر ور و وو‌جیهان “Wu Jihan” ازجمله حامیان اولیه بیت‌کوین بودند. این‌ها کسانی بودند که به گفته خودشان می‌خواستند به آرمان ساتوشی ناکاموتو مبنی برکاربرد پرداختی بیت‌کوین پایبند باشند و به همین دلیل، افزایش اندازه بلاک های بیت‌کوین را پیشنهاد دادند.

 1. اما آن‌ها هیچ وقت نتوانستند تمام جامعه بیت‌کوین را با خود همراه کنند. طرفداران بیت‌کوین معتقد بودند که با افزایش سایز بلاک، حجم فناوری بلاک‌چین افزایش پیدا می‌کند و در این صورت بسیاری از فعالان شبکه بیت کوین قادر نخواهند بود به ذخیره تراکنش‌ها ادامه دهند و این تمرکززدایی را به خطر می‌اندازد. درنهایت، در ۱ اوت سال ۲۰۱۷ پس از کشمکش های طولانی، هاردفورک معروف بیت‌کوین اتفاق افتاد و بلاک‌چین شبکه بیت‌کوین دو قسمت شد:
 • بیت کوین
 • بیت کوین کش

پس از هارد فورک، همه‌ دارندگانِ بیت‌کوین، به‌اندازه بیت کوینی که داشتند، بیت‌کوین‌کش دریافت کردند و می‌توانستند بنا به انتخاب خود در هر یک از دو شبکه فعالیت کنند.

فورک در فورک

حدود یک سال پس از تولد بیت‌کوین‌کش، در جامعه این ارز دیجیتال هم بر سر اهداف و اندازه بلاک اختلاف به وجود آمد که درنهایت بیت‌کوین‌کش را هم دچار هارد فورک کرد.

در روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸، بیت کوین کش دیجیتال فورک و به دو نسخه رقیب یعنی Bitcoin SV و  Bitcoin Cash   ABC  تبدیل شد. این شکاف در اثر اختلاف‌نظر و مشاجره داخلی کریگ رایت (Criag Wright) و راجر ور به همراه دیگر چهره‌های مرتبط با بیت‌کوین‌کش رخ داد.

عبارت ABC در Bitcoin Cash ABC که موردحمایت راجر ور و جیهان وو نیز بود، خلاصه عبارت  “Adjustable Blocksize Cap”یعنی سایز بلاک تنظیم شونده است و اندازه بلاک را تا ۳۲ مگابایت حفظ می‌کند.

فورک در فورک - بیت کوین کش

اما در جبهه مقابل به رهبری کریگ رایت، نسخه سیستمی و نرم افزاری Bitcoin SV را که کوتاه‌شده‌ عبارت “Satoshi Vision” به معنای آرمان ساتوشی است، ارائه دادند. کریگ رایت مدت ‌هاست خودش را ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوین معرفی می‌کند و ادعا میکند که توسعه‌دهندگان بیت‌کوین آن را از هدف اصلی خود دور کرده‌اند. بیت‌کوین اس‌وی محدودیت اندازه بلاک ها  را تا ۱۲۸ مگابایت افزایش داده است.

بیت کوین کشی که ما در حال حاضر آن را می‌شناسیم و از آن نام می‌بریم همان Bitcoin   Cash  ABC   است که از کلاینت اصلی بیت‌کوین‌کش استفاده می‌کند.

بیت کوین کش چگونه کار می‌کند؟

بیت‌کوین‌‌کش هم مانند شبکه بیت‌کوین، بلاک‌چین مختص به خود را دارد و الگوریتم امنیتی آن اثبات کار، استخراج یا همان ماینینگ است. پس با مطالعه مطلب بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ به درک درست تری از نحوه کار بیت‌کوین‌کش هم خواهید رسید.

ازآنجایی‌که بیت‌کوین‌کش در اثر وقوع هارد فورک از شبکه بیت‌کوین جدا شد، پس می‌توان به آن پی برد که تاریخچه پایگاه داده و تراکنش‌ها آن‌ها کاملا شبیه یکدیگر است. بنابراین، زمان ساخته شدن یک بلاک در بلاک‌چین شبکه بیت‌کوین‌کش ۱۰ دقیقه طول می کشد و پاداش هر  بلاک آن نیز در حال حاضر ۶.۲۵ واحد BCH است.

هر ۱۰ دقیقه ۶.۲۵ واحد بیت‌کوین کش تولید می‌شود. پاداش استخراج در بیت‌کوین‌کش مثل شبکه بیت‌کوین، تقریباً هر ۴ سال یک‌بار طی رویدادی به‌نام “هاوینگ” نصف خواهد شد.

زمان مورد توجه برای محاسبه و ایجاد بلاک جدید در بیت‌کوین‌کش مثل شبکه بیت‌کوین، تحت تأثیر پارامتری به نام سختی استخراج قرار دارد.

در ابتدا، بیت‌کویین‌کش هم مانند بیت‌کوین برای این‌که بلاک های جدید در هر ۱۰ دقیقه استخراج شوند و نه زودتر یا دیرتر، از الگوریتم به نام تنظیم سختی (DDA) استفاده می‌کرد. براساس این الگوریتم، میزان سختی پس از هر ۲,۰۱۶ بلاک ( تقریباً هر دو هفته) تنظیم خواهد شد.

مثلاً اگر امروز ناگهان قدرت پردازش ماینرهای شبکه افزایش پیدا کند و بلاک ها یا واحد های جدید، به‌جای ۱۰ دقیقه در ۸ دقیقه ماین یا استخراج شوند، دو هفته بعد سختی استخراج بیت کوین کش افزایش پیدا می‌کند تا میانگین زمان ایجاد بلاک ها همچنان روی ده دقیقه باقی بماند. اما پس از مدت کوتاهی، توسعه‌دهندگان این ارز به این نتیجه رسیدند که برای ایجاد انگیزه در ماینرهای زنجیره و جذب بیشتر آن‌ها باید این روش را تغییر دهند. آن‌ها در کنار الگوریتم سختی DAA از الگوریتم تنظیم سختی اضطراری (EDA) نیز بهره بردند. درصورتی‌که فاصله زمانی بین استخراج ۶ بلاک بیشتر از ۱۲ ساعت بود، این الگوریتم جدید، سختی استخراج را ۲۰٪ کاهش می‌داد.

تنظیمات EDA سبب اختلال در سختی استخراج شد و درنتیجه بلاک چین بیت کوین کش هزاران بلاک جلوتر از بیت کوین حرکت کرد. برای رفع این مشکل، توسعه‌دهندگان بیت کوین کش تغییری در الگوریتم DAA ایجاد کردند، به این صورت که این الگوریتم سختی استخراج را پس از هر بلاک تنظیم می‌کرد، نه پس از ۲,۰۱۶ بلاک. آن‌ها همچنین الگوریتم EDA را به‌طورکلی حذف کردند.

تراکنش های بدون نیاز به تأیید در بیت کوین کش

تراکنش بدون نیاز به تأیید (Zero Confirmation) به تراکنش‌هایی گفته می‌شود که هنوز روی بلاک چین ثبت‌نشده‌اند، اما فروشنده یک کالا یا خدمات، آن را به‌عنوان دریافت شده در نظر می‌گیرد و خدمات را می‌فروشد. بسیاری از افراد جامعه ارز دیجیتال از ایده جدید تراکنش های بدون نیاز به تأیید استقبال می‌کنند، زیرا باعث می‌شود پرداخت ها و تراکنش ها با سرعت بیشتری انجام شوند که برای هر دو طرف معمامله گر مطلوب تر است.

بااین‌حال، تراکنش بدون نیاز به تأیید بسیار بحث‌برانگیز است، زیر برخی افراد گمان می‌کنند به دلیل امکان رخ دادن “حمله دو بار خرج کردن” این ویژگی می‌تواند بسیار خطرناک و دردسرآفرین باشد. طبق این فرضیه، می‌توان یک تراکنش برای یک فروشنده ارسال کرد و بعد از دریافت خدمات مورد نظر، یک تراکنش برگشت به شبکه ارسال کرد و عملاً بیت‌کوین‌کش‌ها  را دو بار خرج کرد.

بااین‌حال، کسب‌وکارهای نوپا که پذیرنده بیت‌کوین‌کش هستند، می‌توانند برای تراکنش‌های کوچک و خرد (که انگیزه دو بار خرج کردن وجود ندارد) ویژگی تراکنش بدون نیاز به تأیید را به‌عنوان یک مزیت بپذیرند. با این کار، به‌محض ارسال تراکنش، مشتری می‌تواند کالا یا خدمات را دریافت کند.

بیت کوین‌کش به سه دلیل اصلی زیر می‌تواند گزینه مناسبی برای ارائه ویژگی تراکنش بدون نیاز به تأیید باشد:

 1. بیت‌کوین‌کش امکان “جایگزینی تراکنش” را حذف کرده است.
 2. فضای بسیار زیادی برای تراکنش‌های با کارمزد کم موجود است.
 3. زمان تأیید تراکنش‌ها همواره ثابت هستند.

حذف ویژگی جایگزینی تراکنش در بیت کوین کش

بیتکوین از زمان شروع فعالیت خود از این ویژگی که یک تراکنش تأیید نشده ممکن است که اصلاح و مجدداً به شبکه عرضه شود، پشتیبانی می‌کرد. این مفهوم به‌عنوان “جایگزینی تراکنش” شناخته می‌شود، چراکه تراکنش های جدید جایگزین تراکنش های قدیمی می‌شود. ازآنجایی‌که برای تراکنش‌های قبلی جایگاهاشان را به تراکنش های جدید می‌دهند، کارمزدی پرداخت نمی‌شود، خطر حمله دیداس ایجاد می‌شود. مهاجمان یا هکران می‌توانند هر چه قدر که دلشان می‌خواهد و می‌توانند تراکنش ایجاد کنند، درحالی‌که فقط برای تراکنش نهایی کارمزد پرداخت می‌کنند. طی این نوع حمله هکران، شبکه با تراکنش‌های جفنگ شلوغ خاهد شد و  در نهایت از کار می‌افتد.

جامعه شبکه بیت‌کوین برای جلوگیری از این مشکل، مفهوم “جایگزینی با کارمزد” را توسعه داد. باوجود چنین شرایطی،شخص استفاده کننده باید علاوه بر کارمزد جایگزینی، هزینه کارمزد تراکنش جایگزین شده را نیز بپردازد.

اما حتی به قابلیت جایگزینی با کارمزد نیز انتقاداتی وارد شده است. باوجود ویژگی جایگزینی، هر فردی می‌تواند تراکنش های خود را با کارمزد بالاتر از دوباره به شبکه بیت‌کوین‌کش مخابره کرده و شبکه بیت کوین نیز تراکنش مشابه با کارمزد بالاتر را به‌عنوان تراکنش اصلی در نظر می‌گیرد.

برای مثال، شما می‌توانید هزینه خرید از بقالی خود را با بیت کوین بپردازید و به‌محض خروج از بقالی و قبل از تأیید شدن تراکنش انجام‌شده، یک بار دیگر تراکنش خودتان را با کارمزد بالاتر به شبکه ارسال کنید و پولی که بابت خرید به بقالی پرداخت کردید را به کیف پول خود برگردانید. درواقع، به‌این‌ترتیب شما پول را که بقالی داده اید را پس گرفته‌اید.

بیت‌کوین‌کش باهدف این‌که به‌عنوان یک ارز دیجیتال و نه ابزاری مانند بیت کوین برای ذخیره ارزش مورداستفاده قرار بگیرد، این ویژگی را از کد خود حذف کرد. به همین دلیل، آن را بانام “کافی کوین” به معنای “سکه قهوه” نیز شناخته می‌شود، چون می‌توان با آن پرداخت‌های روزمره را (که در میان مردم دنیا اغلب بقالی است) انجام داد. باوجوداین همچین ویژگی ای و تأیید فوری تراکنش های آن، می‌توان این ارز دیجیتال را روشی سریع و امن برای پرداخت های روز مره دانست.

ساخت توکن مجزا با بیت کوین کش

بیت کوین کش قابلیتی جالبی را در اختیار کاربران خود قرار داده است که به‌واسطه آن هرفردی با استفاده از پروتکل دفتر کل ساده (SLP) و ورم‌هول لانچد (Wormhole –   launched ) می‌تواند بر روی شبکه BCH توکن خود را  ایجاد کند  و از آن استفاده کند.

SPL پروژه‌ای است که امکان مدیریت، خریدوفروش و  ایجاد توکن آن را بر روی بلاک چین  شبکه بیت کوین کش، تنها در عرض چند صدم ثانیه و با هزینه خیلی پایین فراهم می‌آورد. شاید توزیع و ساخت توکن بر روی بلاک‌چین بیت‌کوین‌کش بسیار ساده و تا حدی سرگرم‌کننده باشد، آن چیزی که اهمیت فراوانی دارد افزودن ارزش به این توکن‌هاست.

 تاریخچه قیمت بیت کوین کش

بیت‌کوین‌کش پس از عرضه‌ در اواخر سال ۲۰۱۷، همواره به‌عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال بازار مطرح بوده است. در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین کش با ارزش بازار بیش از 5.4 میلیارد دلار، پنجمین ارز دیجیتال برتر ازنظر ارزش بازار است. اگرچه بازار ارزهای دیجیتال به نوسانات شدید و بالا مشهور است، اما قیمت بیت کوین کش حتی بیشتر از میانگین بازار هم نوسان دارد.

همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، قیمت بیت‌کوین کش در اولین روز عرضه، یعنی اوت ۲۰۱۷ حدود ۳۶۰ دلار بود و پنج ماه بعد، یعنی در ۲۰ دسامبر 2017، به بالاترین قیمت تاریخ خود در رقم حدود ۴,۰۰۰ دلاری رسید.  این رشد سریع و قابل‌توجه بیت کوین کش سبب آن شد که تا سرمایه ‌گذارانی که بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده بودند، در کمتر از شش ماه سودی نزدیک به ۱,۰۰۰ درصدی نصیبشان شود.

با فرارسیدن دوره نزولی رمز ارزها در سال ۲۰۱۸ که به “زمستان ارزهای دیجیتال” نیز مشهور است، ارزش این ارزدیجیتال (بیت‌کوین‌کش) نیز همانند سایر رمز ارزها با کاهش قیمت مواجه شد. پس‌ازآن دیگربیت کوین  کش نتوانست به‌خوبی خودش را احیا کند .

از مهم‌ترین عواملی که می‌توانند در بلندمدت رشد قیمت بیت کویین کش را رقم بزنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلات ارز دیجیتال بیت کوین
 • حرکت ماینرها به سمت استخراج بیت‌کوین‌کش به‌جای بیت‍‌‌کوین
 • کاربردی شدن بیت کوین کش نسبت به بیت کوین

در حقیقت می‌توان گفت که رشد بیت‌کوین‌کش زمانی اتفاق می افتد که در گروی ناکامی بیت‌کوین در رسیدن به اهدافش است. پس، اگر به آینده بیتکوین خوش‌بین نیستید، سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال بیت‌کوین کش یا دیگر فورک‌های این ارز دیجیتال می‌تواند یکی از گزینه‌های اصلی شما باشد.

کیف پول‌های بیت کوین کش

برای بیت کوین کش ده‌ها کیف پول در انواع و نام های مختلف عرضه‌شده است. با نرم‌افزارهای رایگانی که تعدادشان خیلی زیاد است و می توانید این ارز دیجیتال را روی گوشی تلفن همراه، کامپیوتر شخصی یا حتی روی اینترنت (با مرورگر) ذخیره، دریافت و ارسال کنید.

برای جلوگیری از خطر بدافزار و سرقت، حتماً کیف پول‌ها را از منابع معتبری دریافت کنید و از آن‌هایی استفاده کنید که کاربران زیادی در آن حساب دارند و امتحان خود را پس داده‌اند. همچنین اگر سرمایه‌گذاری زیادی انجام داده‌اید، می‌توانید برای امنیت بیشتر کیف پول سخت‌ افزاری خریداری کنید.

در جدول زیر چند مورد از بهترین کیف پول‌های موجود برای بیت‌کوین‌کش را برای شما آورده‌ایم.

نام نوع لینک دانلود/دسترسی
تراست والت نرم‌افزاری/ موبایل دانلود
کوینومی نرم‌افزاری/ موبایل – کامپیوتر دانلود
کیف پول Bitcoin.com نرم‌افزاری/ موبایل – کامپیوتر دانلود
اتمیک نرم‌افزاری/موبایل – کامپیوتر دانلود
کیف پول لجر سخت‌افزاری فیزیکی – باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود
کیف پول ترزور سخت‌افزاری فیزیکی – باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود

این نکته را فراموش نکنید قبل از استفاده از کیف‌پول یک ارز دیجیتال، حتماً از آن نسخه بکاپ (پشتیبان) تهیه کنید. در اکثر کیف پول‌ها برای پشتیبان به کاربر یک مجموعه ۱۲ تایی از کلمات انگلیسی نمایش می‌دهند که باید از آن به خوبی مراقبت کنید. به هر صورتی اگه کیف پول شما گم شود یا از بین برود شما با پشتیبانی که دارید می توانید راحت بازیابی کنید. اگر از کیف پول رمز ارز خود بک‌آپ نگیرید، با حذف شدن کیف پولتان، سرقت و یا خرابی دستگاه، دیگر هرگز نمی‌توانید دارایی‌های خود را برگردانید.

کیف پول‌های نرم‌افزاری محبوب و معتبر از امنیت بالایی برخوردار هستند، اما همان‌گونه که به آن اشاره شد، اگر سرمایه خیلی زیادی دارید و یا به‌دنبال امنیت بالاتری هستید، کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند ترزور  (Trezor)و لجر (Ledger) ، گزینه‌های خیلی خوبی برای ذخیره امن دارایی‌های شما هستند.

خرید بیت کوین کش

برای خرید بیت کوین کش، بهترین راه و روش مراجعه کردن به یک وبسایت صرافی ارز دیجیتال است. اغلب کاربران ساکن ایران معمولاً از یکی از دو روش زیر استفاده می‌کنند:

 • خرید کاملا مستقیم از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت‌بانکی
 • خرید تتر از سایت‌های ایرانی با ریال یا تومان و سپس تبدیل آن به بیت‌کوین‌کش در صرافی‌های خارجی مانند بایننس (Binance.com)

می‌توانید با جستجوی “خرید بیت کوین کش” در گوگل، وب‌سایت‌های ایرانی معتبری را که با تومان بیت کوین کش معامله می‌کنند پیدا کنید و پس از ثبت‌نام در وب سایت آنها، به‌طور مستقیم با کارت‌بانکی خود خرید انجام دهید.

ازآنجایی‌که بیشتر وب‌سایت‌های ایرانی این ارز دیجیتال را در فهرست ارزهای دیجیتال خود موجودی ندارند و یا نقدینگی آن‌ها خیلی پایین است و یا هزینه تمام‌شده خرید مستقیم در آن‌ها خیلی بالا است، بیشتر خریدران بیت کوین کش از روش دوم استفاده می‌کنند: خرید تتر از سایت‌های ایرانی و سپس تبدیل آن به BCH در صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال مانند وب‌سایت بایننس.

فهرست صرافی‌های بین‌المللی که از معاملات بیت کوین کش پشتیبانی می‌کنند، در این لینک  قابل ‌مشاهده است. توجه داشته باشید که صرافی‌های بین‌المللی به دلیل تحریم‌ها به کاربران ساکن کشور ایران اجازه فعالیت نداده و ریسک مسدود شدن حساب شما وجود دارد. بااین‌حال، اغلب کاربران ایرانی در حال حاضر از وب‌سایت بایننس استفاده می‌کنند که البته قبل از استفاده، باید با نرم‌افزار فیلتر … آی‌پی سیستم را تغییر داد.

سؤالات متداول

بیت کوین کش چگونه ساخته شد؟

اختلاف‌نظر میان توسعه‌دهندگان و برنامه نویسان بیت کوین منجر به ایجاد بیت کوین کش شد. در حقیقت بیت‌کوین‌کش انشعابی دورنی از شبکه بیت‌کوین است. این اختلاف ها بر سر کاهش کارمزدها و روش‌های افزایش سرعت تراکنش‌ها پیش آمد. به عقیده جامعه بیت‌کوین کش، باید قوانین دست‌وپا گیر بیت‌کوین (مانند حجم بلاک ها) را تغییر داد.

تفاوت بیت کوین کش با بیت کوین در چیست؟

از اساسی‌ترین تفاوت‌های میان بیت ‌کوین کش و بیت کوین، اندازه بلاک های آن‌هاست. بیت‌کوین‌کش به دلیل آنکه یک فورک و زنجیره‌ای جداشده از بیت‌کوین است، اما ویژگی‌های مشابه بسیار زیادی با بیت‌کوین دارد.

چگونه بیت کوین‌کش خریداری کنیم؟

برای خرید بیت‌کوین کش به‌صورت مستقیم می‌توانید به وب‌سایت‌های صرافی ایرانی مراجعه کنید. همچنین می‌توانید با خرید تتر آن را در صرافی‌های بین‌المللی به بیت‌کوین‌کش تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا