آشنایی با بیت کوینارز دیجیتالبیت کوین
موضوعات داغ

بیت کوین چیست؟

بیت کویین چیست؟

همه‌چیز از سال ۲۰۰۸ و انتشار مقاله‌ای که نوعی پول الکترونیک به نام بیت‌کوین در آن معرفی‌شده بود آغاز شد. هویت ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو آغازگر انقلابی بود که سال‌ ها بعد به تیتر اول رسانه‌ ها تبدیل شد و اقتصاد دانان را به بحث ‌های نظری گسترده درباره آن وادار کرد.

بیت‌کوین اولین ارز دیجیتالی بود که در دنیای پسا اینترنت آغاز گر جریان غیر متمرکز سازی شد.

بیت‌کوین (bitcoin) می ‌تواند نوعی پول باشد که با آن خرید کرده یا سفارش‌ آنلاین انجام می‌ دهید، به‌عنوان یک نوع سرمایه ‌گذاری مطرح شود که ارزش اندوخته‌ های شمارا در بلند مدت حفظ می ‌کند یا بستری برای برنامه ‌های غیرمتمرکز در آینده باشد که در جنبه‌ های غیرمالی از زندگی شما وارد می‌ شود.

احتمالاً همراه با افزایش قیمت‌ وسوسه‌ انگیز ارزهای دیجیتال، در اخبار و فضای مجازی درباره‌ پادشاه ارزهای دیجیتال چیزهایی شنیده باشید و در میان گشت ‌و گذارتان در سایت‌‌ های مختلف با مطالبی تحت عنوان اینکه بیت کوین چیست و یا چطور می‌ توانید بیت ‌کوین رایگان به دست بیاورید، برخورد داشته ‌اید.

بیت‌کوین ارز دیجیتال غیر متمرکزی است که توسط مردم کنترل می ‌شود.

اما جدا از بحث بیت‌کوین‌های رایگان که به‌هیچ‌وجه نقطه شروع جالبی برای آشنا شدن با چنین پدیده بزرگی نیست، در این مطلب قرار است این انقلاب پولی و تکنولوژیکی را بشکافیم و آن را از هر نظر موردبررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا در ادامه به سؤالاتی که از این ارز دیجیتال در ذهن دارید، پاسخ دهیم.

بیت کوین چیست؟

بیت‌کوین نوعی پول الکترونیک است که به‌وسیله آن می‌توانید به هر نقطه‌ای از دنیا پول بفرستید یا از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده کنید.

دو ویژگی اصلی بیت کوین یعنی غیر متمرکز بودن و در امان ماندن از چاپ واحد های پولی بیشتر، دستاورد مهمی در برابر پول‌های امروزی به‌حساب می‌آیند که مسیر را برای شکل جدیدی از نظام اقتصادی در آینده باز می‌کند.

بیت کوین را می‌توانید به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید، به‌وسیله آن انتقالات ارزی خود را انجام دهید و حتی از فروشگاه‌های آنلاین سفارش دهید. همین کارکردهای مختلف و استفاده‌های متفاوتی که از بیت کوین می‌توانید داشته باشید، شاید مهم‌ترین دلیل و بهترین پاسخ به این سؤال باشد که چرا باید با این پدیده بیشتر آشنا شوید.

از این ارز دیجیتال به‌عنوان نوعی پول یادکردیم. پس برای شناخت بهتر آن، ابتدا لازم است که با پول و تاریخچه‌ آن نیز کمی آشنا شویم.

تاریخچه پول

هزاران سال قبل پس‌ازآنکه انسان‌های غارنشین شروع به کشاورزی و دامداری کردند، با چالش‌های جدیدی روبرو شدند. نیاز به غذا و خوراک برای انسان‌های اولیه که اساسی‌ترین نیاز آن‌ها به شمار می‌رفت، اغلب با شکار حیوانات و یا استفاده آن‌ها از میوه‌ها و گیاهان رفع می‌شد.

با شروع دامداری و پرورش حیوانات و از سوی دیگر کشاورزی و کاشت بذر گیاهان خوراکی، محصولاتی که به دست انسان‌ها پرورش و تولید می‌شد نیز افزایش یافت. با افزایش این محصولات و با توجه به اینکه بسیاری از این مواد غذایی دارای طول عمری بودند که پس از گذشت این زمان فاسد می‌شدند، انسان به مبادله کالا با کالا روی آورد که مقدمه‌ای برای پیدایش پول بود.

مبادله کالا با کالا مشکلاتی داشت که ازجمله آن‌ها می‌شد به‌سختی حمل کالاهای مورد معاوضه و اختلاف در ارزش آن‌ها اشاره کرد. کشاورزی که می‌خواست از یک دامدار گوسفندی بگیرد، دقیقه نمی‌دانست که درازای آن باید چند کیسه گندم به او بدهد. همین مشکلات سبب ایجاد ابزار واسطه‌ای به نام پول شد که شکل آن در طول زمان بارها تغییر یافت.

مردم هر منطقه از کره خاکی از پول‌های مخصوص ناحیه خودشان که اغلب به‌طور مستقیم از طبیعت به‌دست‌آمده بود، استفاده می‌کردند. در برهه‌ای از تاریخ، نمک در بسیاری از مناطق به‌عنوان ابزار واسطه‌ای که ارزش کالا‌های مختلف را مشخص می‌کرد، در برخی مناطق از صدف‌های دریایی و حتی در یک دوره زمانی از پنبه هم به‌عنوان پول استفاده شد؛ اما هر یک از این پول‌ها پس‌ازاینکه منبع سرشاری از آن‌ها کشف می‌شد، بی‌ارزش تلقی شده و کنار گذاشته می‌شدند.

چرخه تکامل پول با روی کار آمدن و کنار رفتن انواع‌ پول‌ها ادامه یافت تا اینکه به سکه‌های فلزی طلا و نقره رسید. این فلزات به دلیل دوام، محدود بودن منابعشان و اینکه جعل‌ کردن آن‌ها سخت بود، برای بیش از هزار سال به‌عنوان پول در امپراتوری‌ها و حکومت‌های مختلفی که روی سکه‌ها عکس پادشاهانشان حک‌شده بود، استفاده شدند.

اما سکه‌های فلزی هم مشکلات خاص خودشان را داشتند، حمل آن‌ها به دلیل وزن سنگینشان، چالش متوجه سکه‌های فلزی بود. برای حل مشکل حمل کردن سکه‌های فلزی مراکزی به وجود آمدند که با دریافت سکه‌های فلزی، رسیدها و اسناد کاغذی را به تجار می‌دادند که نشان می‌داد درازای آن می‌توانند سکه‌های فلزی را تنها با دادن این رسیدها در مراکز دیگر دریافت کنند.

تکامل این رسیدهای کاغذی به چیزی که هم‌اکنون به‌عنوان اسکناس می‌شناسیم ختم شد. در ابتدا ارزش هر اسکناس توسط مقدار خاصی از فلزات گران‌بها تعیین می‌شد اما امروزه دیگر این‌طور نیست.

بهتر است بدانید که اسکناس‌های امروزی که با آن‌ها خرید می‌کنید و یا در حساب بانکی نگه می‌دارید، پشتوانه‌ای ندارند و به همین دلیل به آن‌ها پول‌های بدون پشتوانه یا فیات گفته می‌شود.

به عبارتی علت اینکه پول‌های کاغذی امروزی یا اعداد و ارقام دیجیتالی حساب‌ بانکی‌تان ارزشمند هستند، به اعتبار دولتی که آن‌ها را چاپ و عرضه می‌کند برمی‌گردد؛ اما این ارز دیجیتال در تاریخچه مختصری که از پیدایش و تکامل پول گفتیم چه جایگاهی دارد؟ و اینکه چرا باید آن را ادامه‌دهنده این چرخه دانست؟

بیت کوین توسط چه کسی کنترل می شود؟

بیت کوین برخلاف پول‌های امروزی که عرضه و توزیع آن‌ها در اختیار دولت‌هاست، در کنترل هیچ فرد، گروه و یا سازمان خاصی نیست. افرادی که وارد شبکه این ارز دیجیتال می‌شوند، باید قوانین مربوط به شبکه را بپذیرند. این قوانین به‌صورت کدهای برنامه‌نویسی‌ است که در اینترنت توسط همه قابل‌مشاهده است.

بیت کوین توسط هیچ فرد یا گروه خاصی کنترل نمی‌شود.

گروه‌های مختلفی در شبکه بیت کوین حضور دارند که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به استخراج‌کنندگان (همان افرادی که احتمالاً عکس آن‌ها را با بیل و کلنگ دیده باشید که در اصل هیچ شباهتی هم به این عکس‌ها ندارند!)، توسعه‌دهندگان (برنامه‌نویسانی که مسئولیت بهبود نرم‌افزار بیت کوین را به‌صورت داوطلبانه برعهده‌گرفته‌اند) و نودهای شبکه (دستگاه‌هایی که به شبکه متصل شده‌اند) اشاره کرد.

هر یک از این گروه‌ها وظیفه خاصی در شبکه بر عهده دارد؛ برای مثال استخراج‌کنندگان یا ماینرها کار تائید انتقال‌ بیت کوین‌ها که به آن تراکنش هم گفته می‌شود را در شبکه انجام می‌دهند. یا توسعه‌دهندگان به‌صورت داوطلبانه مسئول ارتقای نرم‌افزار بیت کوین و قابلیت‌های آن هستند. نودها هم تاریخچه تراکنش‌هایی که در شبکه انجام می‌شوند را در واردهای خود ذخیره و نگهداری می‌کنند.

بیت کوین درواقع تحت کنترل هیچ‌یک از این گروه‌ها، دولت‌ها یا افراد خاص دیگر نیست و همکاری گروه‌های مختلف حاضر در شبکه‌ بیت کوین، موجب تداوم حیات و رشد آن می‌شوند؛ اما چرا باید چنین سیستم پیچیده‌ای وجود داشته باشد؟ بانک‌ها و دستگاه‌های مالی سنتی چه مشکلی دارند که ما را به سمت استفاده از بیت کوین سوق می‌دهند؟

هدف اصلی بیت کویین چست؟

به‌طور خلاصه هدف پیدایش بیت کوین انتقال و یا ذخیره امن پول است. از همین جهت آن را می‌توان یک سیستم پرداخت و بانکداری دیجیتال امن دانست. بیت کوین درواقع کنترل واقعی پول را به دست خود افراد برگردانده و با کلمه عبور ویژه‌ای که کلید خصوصی نام دارد، تنها مالکین این کلیدها قادر به خرج کردن و انتقال بیت کوین‌ها خواهند بود.

از سوی دیگر پول‌های دیجیتال همواره با یک مشکل بزرگ روبرو بوده‌اند که «دو بار خرج کردن» نام دارد. این مشکل در اسکناس‌های کاغذی و پول‌های فیزیکی وجود نداشت، برای مثال شما نمی‌توانستید پولی را که در قبال خرید یک تلویزیون خرج کرده‌اید، دوباره برای خرید یک کالای دیگر استفاده کنید؛ اما در دنیای دیجیتال که همه‌چیز را به سادگی یک کلیک کردن می‌توانید کپی کنید، جلوگیری از دو بار خرج کردن اهمیت دارد. اگر پول دیجیتال مانند یک فایل باشد، شما می‌توانید آن را هم‌زمان در دو محل جداگانه خرج کنید و تا فروشندگان از این موضوع اطلاع حاصل کنند، شما خریدهایتان را انجام داده‌اید. به خاطر همین هم تا قبل از حضور ارزهای دیجیتال همیشه یک سازمان مرکزی برای بررسی موجودی‌های اشخاص وجود داشت تا جلوی این اتفاق را بگیرد؛ اما با پیدایش این ارز دیجیتال وجود یک سازمان مرکزی از میان برداشته شد و بررسی تراکنش‌ها توسط تمام اعضای شبکه انجام می‌شود. پس دیگر هدف مهم بیت کوین، حل مشکل دو بار خرج کردن بدون اعتماد به فردی دیگر است.

خالق بیت کوین کیست؟

بیت کوین اواخر سال ۲۰۰۸ متولد شد. احتمالاً بحران مالی بزرگ‌سال ۲۰۰۸ و اتفاقات مربوط به آن دوران را از اخبار به یاد داشته باشید. در همین دوران بود که فرد یا گروه ناشناسی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، مقاله‌ای را به تعداد زیادی از متخصصین علم رمزنگاری ارسال کرد که در آن از پول الکترونیکی جدیدی صحبت کرده بود. ساتوشی ناکاموتو در این مقاله که از به‌عنوان وایت پِیپِر هم یاد می‌کنند، بیت کوین و نحوه کار کردن آن را شرح داده بود.

سازنده بیت کوین فرد یا گروه ناشناسی تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو است

پس از گذشت چند ماه، در ابتدای سال ۲۰۰۹ شبکه بیت کوین کار خود را آغاز کرد. ساتوشی ناکاموتو در سال‌های ابتدایی در پروژه حضور داشت و نواقص آن را به همراه توسعه‌دهندگان دیگری که به پروژه می‌پیوستند، برطرف می‌کرد تا اینکه اواخر سال ۲۰۱۰ ناپدید شد.

تاکنون پس از گذشت بیش از ۱۰ سال از ایجاد بیت کوین، هنوز هویت ساتوشی ناکاموتو مشخص نشده است. ساتوشی ناکاموتو می‌تواند یک فرد، یک گروه برنامه‌نویس و یا حتی یک سازمان مخفی دولتی باشد.

فرضیه‌هایی بسیار زیادی درباره هویت ساتوشی ناکاموتو وجود دارد که در کنار آن مدعیان بسیار بیشتری هم خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده‌اند. بااین‌حال هیچ‌کدام از آن‌ها مدارک کافی برای اثبات ادعایشان ندارند.

دراین‌باره بیشتر بخوانید: ساتوشی ناکاموتو کیست؟

چرا ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کویین) هویت خود را مخفی نگه داشت است؟

ساتوشی ناکاموتو هویت خود را مخفی نگه داشت و برای این کار احتمالاً دلایل محکمی هم داشته است. یکی از دلایل احتمالی، درخطر بودن جان ساتوشی ناکاموتو به دلیل ساخت بیت کوین است. همان‌طور که در ادامه به بیان ویژگی‌های بیت کوین خواهیم پرداخت، این نوآوری اقتصادی توانایی کنار زدن بانک‌های بزرگ و مؤسسات مالی را دارد و به همین دلیل از همان ابتدا دشمنان زیادی می‌توانسته داشته باشد.

در صورت مشخص بودن هویت خالق بیت کوین، امکان دستگیری و روبرو شدن با خطرات مختلف می‌توانست گریبان گیر فرد یا گروه سازنده آن شود.

از سوی دیگر گفته شد که بیت کوین تحت کنترل هیچ‌کس نیست. این ویژگی که از آن به‌عنوان غیرمتمرکز بودن یاد می‌شود و در ادامه به‌طور کامل درباره آن صحبت خواهیم کرد، دریکی از ایمیل‌های به‌جامانده از ساتوشی ناکاموتو، آمده است که تنها زمانی تحقق می‌یابد که هویتش را مخفی نگه دارد.

درصورتی‌که هویت سازنده بیت کوین ناشناس نبود، در این صورت عقاید و نظرات ساتوشی ناکاموتو می‌توانست طی روند توسعه شبکه تأثیر بسیار زیادی بر روی آن داشته باشد و آن را از حالت غیرمتمرکز بودن خارج کند.

آیا بیت کوین توسط آژانس امنیت ملی آمریکا ساخته‌ شده است؟

یکی از فرضیه ‌های بحث‌ برانگیز درباره هویت سازنده پادشاه ارزهای دیجیتال، به دولت آمریکا برمی‌گردد. طبق این فرضیه بیت کوین یک پروژه آزمایشی است که توسط NSA به وجود آمده است تا با آماده‌ کردن فضای موجود، ارز دیجیتالی را بعداً روی کار آورد که کاملاً توسط دولت‌ آمریکا کنترل می‌شود. حتی یکی از بنیان‌گذاران شرکت امنیتی کسپرسکی نیز این فرضیه را تکرار کرده بود؛ اما این مسئله تا چه حد می‌تواند صحت داشته باشد؟

هویت ساتوشی ناکاموتو هنوز نامشخص است

در بخش‌های زیادی از رمزنگاری بیت‌کوین، از توابعی استفاده‌شده که توسط NSA طراحی‌شده‌اند. همچنین ساتوشی ناکاموتو کسی است که احتمال می‌رود بیش از یک‌میلیون سکه بیت کوین داشته باشد. برای همین اگر فرد شکاکی باشید که به تئوری‌های توطئه نیز علاقه‌مند است، احتمالاً این فرضیه را باور می‌کنید؛ اما باید بدانید بدترین کاری که NSA می‌توانسته انجام دهد، ساختن یک ارز دیجیتال بوده که کنترل آن توسط هیچ‌کس ممکن نیست! از سوی دیگر اینکه ساتوشی ناکاموتو چه کسی بوده، نباید مسئله بسیار مهمی باشد چراکه همه می‌توانند کدهای نرم‌افزار بیت کوین را مشاهده کنند و قوانین آن برای همه آشکار است. کسانی هم که بخواهند از این قوانین تخطی کنند، شبکه جلوی فعالیت آن‌ها را می‌گیرد.

پشتوانه btc چیست؟

حتماً این سؤال برای شما هم پیش‌آمده که پشتوانه بیت کوین چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که هیچ‌چیز؛ بیت کوین پشتوانه‌ای ندارد! بااینکه پشتوانه می‌تواند یک واژه غلط‌انداز باشد اما یک سؤال، پول‌هایی که هرروز از آن‌ها استفاده می‌کنید و ارزهایی مانند دلار و یورو به نظرتان چه پشتوانه‌ای دارند؟ پاسخ این سؤال هم همان هیچ‌چیز است.

بیت کوین مانند پول‌های امروزی توسط فلزات گران‌بهایی مثل طلا یا کالاهای قابل‌مبادله، پشتوانه سازی نشده است. ارزش بنیادین بیت کوین و ارزهای بی‌پشتوانه از اعتماد مردمی ناشی می‌شود که به ارزشمند بودن آن‌ها اعتقاددارند.

همان‌طور که شما این موضوع را باور دارید که می‌توانید اسکناس‌هایتان را به مغازه بدهید و اجناس موردنیازتان را بخرید، مغازه‌دار نیز به همین ترتیب می‌داند که با دادن این اسکناس‌ها می‌تواند کالاهای موردنیازش را بخرد، این اسکناس‌ها به‌این‌ترتیب در جامعه دست‌به‌دست می‌شوند.

بیت کوین همانند ارزهای رایج پشتوانه‌ای ندارد و ارزش آن بر اساس اعتماد مردم به‌دست‌آمده است.

اما از سوی دیگر با نگاه به کاربرد بیت کوین در دنیای امروز می‌توان دریافت که بیشتر مردم برای سرمایه‌گذاری بیت کوین می‌خرند و نه برای استفاده از آن در پرداخت‌هایشان.

برای همین هم دیدگاه دیگری به وجود آمده که طبق آن بیت کوین علاوه بر اینکه می‌تواند نقش یک پول را ایفا کند، می‌تواند به‌عنوان یک دارایی هم مورداستفاده قرار بگیرد؛ دارایی‌ای که می‌تواند ارزش خود را در طول زمان حفظ کند.

برای نمونه ارزش طلا در برابر کالاهای اساسی مثل خوراک و پوشاک در طول زمان یک نسبت تقریباً ثابت بوده است. بر همین اساس می‌توان بیت کوین را هم با توجه به ویژگی‌هایی که در ادامه به‌طور کامل معرفی می‌کنیم، یک دارایی در نظر گرفت؛ اما بیت کوین چگونه ارزش‌گذاری می‌شود و چه کسی قیمت بیت کوین را تعیین می‌کند؟

دراین‌باره بیشتر بخوانید: پشتوانه بیت کوین چیست؟

bitcoin چگونه ارزش‌گذاری می‌شود؟

ارزش بیت کوین توسط فرد یا گروه خاصی تعیین نمی‌شود. همان‌طور که قیمت طلا در بازارهای جهانی بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود، قیمت بیت کوین نیز در صرافی‌ها و کارگزاری‌ها بر اساس دو عامل اصلی عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.

درصورتی‌که نیروی عرضه در بازار بیشتر از تقاضا باشد، قیمت‌ها در جهت نزولی و کاهش یافتن حرکت خواهند کرد تا زمانی که دوباره میزان تقاضا برابر باعرضه شود.

از سوی دیگر این ارز دیجیتال را می ‌توان دارای یک ارزش بنیادین نیز دانست که مقدار آن با توجه به وضعیت شبکه‌ اش و هزینه‌ای که ماینرها برای استخراج یک واحد از آن صرف می ‌کنند، به دست می ‌آید.

باوجود شیوه‌ های ارزش‌ گذاری مختلف، درنهایت قیمت بیت کوین توسط عرضه ‌ای که می ‌تواند از سوی استخراج‌ کنندگان باشد و یا تقاضایی که از سوی سرمایه‌ گذاران شکل ‌گرفته‌ است، تعیین می ‌شود.

چه ویژگی ‌هایی بیت‌کوین را متمایز می ‌کند؟

انتقال بیت‌کوین و خرج‌کردن آن هیچ‌ گونه نیازی به کسب اجازه از بانک‌ ها یا هر نهاد دیگری ندارد. از سوی دیگر شاید شنیده باشید که بیت‌کوین پول خلاف ‌کاران است و برای ناشناس ماندن در فعالیت‌ های مجرمانه از آن استفاده می ‌شود.

اما جدا از خصوصیات اشتباهی که روزنامه‌ ها، اخبار و رسانه‌ ها به بیت کوین نسبت داده‌ اند، این ارز دیجیتال ویژگی ‌هایی دارد که سبب تمایز آن نسبت به سایر پول ‌های فیزیکی و دیجیتال شده است. ویژگی‌ های اساسی و مهم بیت‌کوین در ادامه شرح داده‌شده است:

هیچ‌کس در رأس قدرت نیست؟

شاید بهتر است برای درک ویژگی غیرمتمرکز بودن، ابتدا با متمرکز بودن آشنا شوید و تأثیرات وجود یک سیستم متمرکز در نظام پولی و مالی را بهتر بشناسید. متمرکز بودن به این معنی است که هنگام مراجعه شما به بانک، سیستم پرداختی می‌تواند ازکارافتاده باشد (به درست یا غلط!) و شما برای انجام امور بانکی‌تان ساعت‌ها معطل شوید.

سیستم متمرکز به معنی کنترلی است که دولت‌ها بر روی پول‌دارند و آثار زیان‌بار چنین کنترلی مانند تورم‌ها و بی‌ارزش شدن پول بر کسی پوشیده نیست. سیستم متمرکز یعنی بانک‌ها می‌توانند حساب شمارا بدون اینکه خبردار شوید ببندند؛ و درنهایت متمرکز بودنِ نظام پولی یعنی اینکه یک کشور قدرت تحریم و خارج کردن کشور دیگری را از چرخه انتقالات مالی داشته باشد.

اما مهم‌ترین مشخصه بیت کوین غیرمتمرکز بودن آن است. همان‌طور که گفته شد بیت کوین توسط هیچ فرد حقیقی، گروه، سازمان، بانک و یا هیچ دولتی کنترل نمی‌شود. ویژگی غیرمتمرکز بودن بیت کوین به این معنی است که قدرت در شبکه بین افراد توزیع‌شده است.

این قدرت می‌تواند همان قدرت خلق و توزیع پول باشد که از دست بانک‌ها خارج‌شده و به مردم برگشته است. بر همین اساس اعتمادی که شما به طرف‌های سوم و واسطه‌هایی مانند بانک‌ها در انتقال پول داشتید هم بین تمامی افرادی که بر تراکنش‌ها نظارت می‌کنند توزیع می‌شود و به‌اصطلاح شما به یک سیستم اعتماد می‌کنید؛ سیستمی که قوانینش به‌صورت شفاف در کدهای برنامه‌نویسی‌شده‌ای نگاشته شده و به‌صورت داوطلبانه می‌توانید از آن استفاده کنید.

ویژگی غیرمتمرکز بودن بیت کوین باعث شد تا در ابتدا افرادی که ضعف دستگاه‌های مالی را در فاجعه مالی سال ۲۰۰۸ درک کرده بودند، به سمت این فناوری گرایش پیدا کنند. قدرتی که بانک‌ها در کنترل و عرضه پول پیداکرده بودند و تورمی که به سبب آن ایجاد شد، یکی از دلایل پیدایش بیت کوین بود.

تعداد بیت کوین به چه تعداد است؟

دولت‌ها و بانک‌ های مرکزی این قدرت رادارند که به‌صورت نامحدود پول‌ چاپ کنند و با این کار ارزش پول‌های ملی خود را کم کنند. در شبکه بیت کوین بااینکه همه افراد می‌توانند در خلق واحدهای پولی جدید مشارکت کنند، اما تعداد کل سکه‌هایی که می‌تواند ساخته شود، حداکثر ۲۱ میلیون واحد می‌تواند باشد.

محدود بودن تعداد سکه‌های بیت کوین و عدم امکان خلق بیت کوین‌های بیشتری ازآنچه در هر بلاک، ماینرها مجاز به استخراج آن هستند از قوانین شبکه بیت کوین است.

البته ماینرهای بخشنده می‌توانند پاداش استخراج خود را دریافت نکنند و با این کار تعداد کل سکه‌های بیت کوین از ۲۱ میلیون واحد هم کمتر می‌شود. برای مثال در بلاک شماره ۱۲۴۷۲۴ یکی از استخراج‌کنندگان این کار را انجام داد و پاداش کمتری (یک ساتوشی کمتر) از آن دریافت کرد.

بیت کوین‌های جدید طی فرایندی که استخراج یا ماین کردن نام دارد، تولیدشده و در شبکه آزاد می‌شوند. این فرایند را شاید در عکس‌هایی از معدن کاران خسته‌ای دیده باشید که با بیل و کلنگ به‌جان سنگ‌های معدن افتاده‌اند و از دل آن‌ها سکه‌های با نشان B یا همان بیت کوین خارج می‌کنند.

اما این فرایند با آنچه در این عکس‌ها نشان داده می‌شود کاملاً متفاوت است و در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت. استخراج بیت کوین‌ها در دوره‌های زمانی مشخصی کاهش می‌یابد و به همین خاطر استخراج واحدهای جدید رفته‌رفته سخت‌تر می‌شود. یکی از دلایل عمده‌ای که موجب ارزشمند شدن آن در طول زمان و یا به‌عبارت‌دیگر بالا رفتن قیمت آن شده، ویژگی محدود بودن آن است.

 

استخراج یا ماینینگ تنها با استفاده از دستگاه‌های مخصوصی به نام ای‌سیک انجام می‌شود. با لپ‌تاپ هرگز این کار را انجام ندهید!

این ویژگی که موجب کمیابی بیت کوین می‌شود، در برابر خاصیت تورمی پول‌های امروزی قرار دارد که ارزش آن‌ها در طول زمان به‌تدریج کاهش می‌یابد. البته محدود بودن تعداد بیت کوین‌ها باعث شده تا از آن به‌عنوان ابزاری که توانایی ذخیره ارزش در طول زمان را دارد نیز یاد شود. علاقه سرمایه‌گذاران به خرید بیت کوین و نسبت دادن القابی مانند طلای دیجیتال به آن، گواه این موضوع هستند.

تراکنش ‌ها بیت کویین چگونه هستند؟ نیمه ناشناس هستند؟

در دستگاه‌های پرداخت الکترونیکی و بانکی، مشتریان معمولاً نیاز به ثبت‌نام یا افتتاح حساب با مشخصات شناسایی خوددارند؛ اما در بیت کوین قضیه متفاوت است و ساخت حساب یا بهتر است بگوییم آدرس کیف پول جدید، تنها در چند ثانیه می‌تواند انجام شود.

در این شبکه از شما اطلاعات هویتی، کد ملی و مشخصاتی از این قبیل درخواست نمی‌شود اما این موضوع نباید شمارا به‌اشتباه بیندازد که بیت کوین یک سیستم ناشناس است و فعالیت شما پنهانی خواهد بود.

بااینکه شما هر دقیقه می‌توانید تعداد بسیار زیادی آدرس بسازید و به آن‌ها بیت کوین بفرستید، اما باید بدانید که این تراکنش‌ها ناشناس نیستند. درواقع بهتر است بگوییم که تراکنش‌های بیت کوین نیمه ناشناس (چیزی مابین ناشناس و شناس) هستند.

تراکنش‌های بیت کوین شفاف هستند و هر تراکنشی که در شبکه انجام‌شده باشد، توسط همه قابل‌مشاهده‌ است؛ یعنی هرکس که بخواهد می‌تواند یک تراکنش را پیگیری کند، اما نه به این معنی که اطلاعات هویتی افراد مشخص شود و تنها می‌توان آدرس‌ها را به همراه دریافتی و ارسالی‌هایشان مشاهده کرد.

بااین‌حال صرافی‌های ارز دیجیتال که خریدوفروش بیت کوین عمدتاً در آن‌ها انجام می‌شود، برای جلوگیری از فعالیت‌های مجرمانه و مسائلی مانند پول‌شویی اقدام به احراز هویت از کاربران خود می‌کنند تا در صورت بروز هرگونه جرم با سکه‌های خریداری یا فروخته‌شده، بتوان آن‌ را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرد. برای همین هم بیت کوین ابزار مناسبی برای فعالیت‌های مجرمانه نیست و تراکنش‌ها قابل‌پیگیری هستند.

تراکنش‌های بیت کوین غیرقابل‌برگشت هستند

فرض کنید قصد دارید مبلغی را به دوستتان ارسال کنید و برای این کار به عابر بانک مراجعه می‌کنید. پس از واردکردن مبلغ و شماره کارت دوستتان، بدون آنکه مشخصات فرد گیرنده را دوباره بخوانید انتقال را نهایی می‌کنید؛ اما این انتقال به مقصد دیگری انجام‌شده و شماره کارت دوستتان را اشتباه وارد کرده‌اید. پس از مراجعه به بانک، پیگیری تراکنش اشتباه و در برخی موارد مراجعه به نهادهای قضایی، شما درنهایت می‌توانید پول خود را پس بگیرید.

اما در مورد بیت کوین قضیه فرق می‌کند. پولی که به آدرس اشتباهی فرستاده‌شده باشد، قابل‌برگشت نیست و باید با آن خداحافظی کنید. زمانی که یک تراکنش در بیت کوین ثبت و تائید می‌شود، به‌تمامی اعضای حاضر در شبکه ارسال می‌شود و دیگر تغییر دادن آن امکان‌پذیر نیست.

شاید این خاصیت در ابتدا یک ویژگی منفی به نظر برسد اما فراموش نکنیم که یکی از دلایل غیرمتمرکز بودن بیت کوین، کنترل نشدن آن توسط یک گروه خاص است. بانک ‌ها در دستگاه‌های مالی فعلی همان گروه‌های خاصی هستند که قدرت دست‌کاری تراکنش‌ها رادارند.

جالب است بدانید که تاکنون بیت کوین‌های بسیاری به دلیل واردکردن آدرس اشتباهی یا فراموش کردن کلیدهای خصوصی‌شان، ازدست‌رفته‌اند و دسترسی به آن‌ها امکان‌پذیر نیست.

bitcoin قابل جعل کردن نیست

بیت کوین غیرقابل جعل است. همان‌طور که اشاره شد تعداد کل واحدها محدود به ۲۱ میلیون واحد است و از طرفی هم کسی نمی‌تواند تراکنش ساختگی در شبکه ایجاد کند و بیت کوینی خارج از قوانین موجود وارد شبکه کند و یا بیت کوین‌های افراد دیگر را با این کار بدزدد.

اساس غیرقابل جعل بودن بیت کوین به خاطر تکنیک‌های رمزنگاری است که در آن استفاده‌شده است. درصورتی‌که بیت کوین فایل دیجیتالی بود که تنها با کپی کردن آن می‌توانستید هر تعدادی که می‌خواهید واحد جدید بسازید، این سیستم قابل جعل بود؛ اما استفاده از ترفندهایی مانند کلید خصوصی و کلید عمومی، باعث شده تا چیزی به نام بیت کوین‌ تقلبی وجود نداشته باشد.

حمل و جابجایی bitcoin از طلا و پول‌ های فیزیکی آسان ‌تر است

یکی از ویژگی‌ های برتر بیت‌کوین نسبت به نسل‌ های قدیمی پول مانند طلا، حمل آسان آن بدون توجه به مقدار مبلغ موردنظر است.

درگذشته برای حمل مبالغ سنگین، تجار باید کیسه‌های پر از سکه‌های طلا را بر چهارپایان سوار می‌کردند که البته این کار خطرات خاص خودش را نیز داشت و ممکن بود در میانه مسیر، راهزن‌ها دستبرد بزنند.

اما با بیت کوین هر میزان و مبلغی را می‌توانید تنها با یادداشت رشته عبارت‌هایی که کلید خصوصی نام دارد، جابجا کنید.

نگهداری بیت کوین با نرم‌افزار یا سخت‌افزارهایی که کیف پول نام دارند، انجام می‌شود.

البته با توجه به کیف پول‌هایی که برای بیت کوین وجود دارد، آن را می‌توان در سخت‌افزارهای شبیه به فلش درایو که امنیت بیشتری هم نسبت به یک‌تکه کاغذ می‌تواند داشته باشد، حمل کرد. کیف پول‌ به سخت‌افزار یا نرم‌افزارهایی گفته می‌شود که برای نگهداری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال کاربرد دارند.

بیت کوین چطور کار میکند؟ شما می دانید!!!

تا به اینجای کار درباره اینکه بیت کوین چیست، برای چه هدفی ساخته‌شده و چه ویژگی‌هایی دارد صحبت کردیم. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که بیت کوین چگونه کار می ‌کند و قابلیت ‌های ویژه‌ای که گفته شد چگونه در این سیستم پیاده‌سازی شده‌اند.

داده‌ های مربوط به تراکنش‌ یا همان انتقال بیت کوین، نوعی اطلاعات به‌حساب می‌آیند که تمامی افراد در شبکه آن‌ها را نگهداری می‌کنند. بهتر است به‌جای کلمه افراد مشارکت‌کننده در شبکه از واژه نود (node) یا گره که به معنی دستگاه‌های متصل به شبکه است، استفاده کنیم؛ چراکه هر فرد می‌تواند از چندین دستگاه برای اتصال به شبکه استفاده کند و هر یک از آن‌ها موجودیتی جداگانه از دید شبکه داشته باشند.

بلاک چین (blockchain) چیست؟

نگهداری توزیع‌شده اطلاعات تراکنش‌ها در بیت کوین، به‌وسیله فناوری بلاک چین ممکن شده است. بلاک چین به زبان ساده، یک دفترچه یادداشت دیجیتال است که اطلاعات آن به‌ صورت غیرقابل تغییر بین همه نودها توزیع‌شده است. بلاک چین مفهومی گسترده‌تر از بیت کوین است که می‌تواند کاربردهای دیگری هم داشته باشد. اگر بخواهیم خیلی ساده این تفاوت را نشان بدهیم، بلاک چین را می ‌توانیم به اینترنت و بیت کوین را به موتور جستجوی معروفی مانند گوگل تشبیه کنیم.

به دلیل وجود بلاک چین، نودها تاریخچه‌های تراکنش را پیش خود نگه می‌دارند. زمانی که یکی از آن‌ها بخواهد مقداری بیت کوین به دیگری بفرستد، با ارسال درخواست خود در قالب تراکنش، نودها دفترچه‌های دیجیتالی‌شان را ورق می‌زنند و موجودی فرستنده را به دست می‌آورند تا از امکان‌پذیر بودن انجام این تراکنش اطمینان حاصل کنند. دفترچه دیجیتالی نودها از برگه‌هایی تشکیل‌شده که در بلاک چین آن‌ها را با نام بلاک می‌شناسیم و درون آن‌ها اطلاعات و داده‌ها قرار می‌گیرند. درصورتی‌که تراکنش با قوانین شبکه مغایرتی نداشته باشد، تراکنش معتبر شناخته می‌شود و همانند خط تولیدی یک کارخانه منتظر وارد شدن به مرحله بعدی، یعنی فرایند تائید تراکنش می‌شود.

دراین‌باره بیشتر بخوانید: بلاک چین چیست؟

تراکنش‌های بیت کویین چگونه انجام می‌شوند؟

تراکنش‌ها پس‌ازآنکه توسط نودها معتبر شناخته شدند، در محلی به نام مِم‌پول (mempool) منتظر می‌مانند تا فرایند تائید شدن را طی کنند. برای درک بهتر چگونگی کار کردن تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین بهتر است آن را با یک مثال توضیح دهیم. مم‌پول را می‌توانیم ایستگاه اتوبوسی فرض کنیم که مسافرانش (همان تراکنش‌ها) منتظر آمدن اتوبوس هستند تا آن‌ها را به مقصد برسانند (تائید کنند). رانندگان اتوبوس همان ماینرها یا استخراج‌کنندگان هستند که پس از وارد شدن به ایستگاه تا جایی که می‌توانند اتوبوس خود را از این مسافران پر می‌کنند. اتوبوس‌ ها نیز در این مثال نقش بلاک‌ها را در شبکه بیت کوین دارند.

البته این مثال را باید کمی تغییر دهیم تا شرایط واقعی شبکه را نشان دهد. یک مسافر می‌تواند به‌طور هم‌زمان در چند اتوبوس نشسته باشد و قوانین فیزیکی دنیای ما در این مثال برای او صادق نیست! چراکه یک تراکنش نیز می‌تواند توسط چندین ماینر انتخاب شود و در بلاک‌هر یک از آن‌ها قرار بگیرد. مسافرین هم‌اکنون در اتوبوس‌ها نشسته‌اند و منتظرند که رانندگان حرکت خود را به سمت یک مقصد نهایی آغاز کنند. این مقصد نیز درواقع همان تائید شدن تراکنش است.

با آغاز مسابقه‌ای که ماینینگ یا استخراج نام دارد، رانندگان اتوبوس تلاش می‌کنند که سریع‌تر از بقیه، تراکنش‌هایشان را به مقصد برسانند؛ زیرا راننده‌ اولی که موفق به انجام این کار شود، پاداش خوبی از شرکت واحد اتوبوس‌رانی (شبکه) دریافت خواهد کرد.

ماینرها پس‌ازآنتخاب تراکنش و قرار دادن آن در بلاک‌هایشان، در رقابتی که استخراج نام دارد و لازمه‌اش مصرف انرژی و صرف توان پردازشی است، مشغول حل کردن معمای ریاضی بلاک می‌شوند. این معمای ریاضی از کنار هم گذاشتن تراکنش‌ها و عبور آن‌ها از فرایند‌های رمزنگاری به نام توابع هش، به وجود می‌آید. حل کردن این معماها کار دشواری است که با سخت‌افزارهای کامپیوتری و دستگاه‌های مخصوصی که ماینر یا ای‌سیک نام دارند، انجام می‌شود. یافتن پاسخ این مسائل ریاضی درنهایت به تائید شدن تراکنش‌های قرارگرفته در آن بلاک منجر می‌شود.

پس از یافتن معمای ریاضی، بلاک موردنظر در کنار سایر بلاک‌هایی که پیش‌ازاین حل‌شده‌اند، با یک ترتیب زمانی قرارگرفته و زنجیره‌ای به‌هم‌پیوسته از بلاک‌ها شکل می‌گیرد که درواقع مفهوم بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها را نشان می‌دهد.

به فرایند تائید تراکنش به‌وسیله یافتن معمای ریاضی، فرایند اثبات کار (Proof of Work) نیز گفته می‌شود؛ اما ماینرها برای انجام تمام این کارها که شامل تهیه سخت‌افزارهای مخصوص و مصرف برق است، به یک انگیزه نیاز دارند. چه انگیزه‌ای ماینرها را به فعالیت در شبکه وا‌ می‌دارد؟

دراین‌باره بیشتر بخوانید: تراکنش‌های بیت کوین چگونه انجام می‌شوند؟

Btc از کجا میاد؟

پاسخ این سؤال که بیت کوین ‌ها توسط چه کسی ساخته می ‌شوند با اینکه انگیزه ماینرها برای فعالیت در شبکه چیست، یکی است. اولین استخراج ‌کننده‌ای که در شبکه زودتر از بقیه موفق شود معمای ریاضی بلاک را پیدا کند، پاداشی معادل واحدهای پولی خود شبکه یعنی همان بیت کوین دریافت می‌کند. این پاداش برای ماینرها از دو منبع اساسی تأمین می‌شود:

  1. کارمزد یا هزینه تراکنش ‌ها که توسط کاربران مشخص‌شده است.
  2. پاداش بلاک که پس از حل بلاک، به استخراج‌کننده برنده تعلق می‌گیرد.

تراکنش‌های Btc رایگان نیستند و کاربران برای جلب‌توجه ماینرها برای تائید کردن تراکنش‌هایشان، باید مبلغ مشخصی را به‌عنوان هزینه و کارمزد آن تعیین کنند. ماینرها نیز به‌طور منطقی به انتخاب تراکنش‌هایی علاقه نشان می‌دهند که کارمزدشان نسبت به بقیه بالاتر است.

استخراج یا ماینینگ آن‌طور که برخی فکر می‌کنند هم بی‌دردسر نیست!

پس یافتن پاسخ بلاک‌ ها، منجر به آزاد شدن تعدادی بیت کوین در شبکه می ‌شود. زمان حدودی اضافه شدن هر بلاک به شبکه نیز حدود ۱۰ دقیقه است. از طرفی پس از دوره‌های زمانی حدوداً ۴ ساله، تعداد بیت کوین‌هایی که به‌واسطه ماینرها در شبکه آزاد می‌شوند هم کاهش می‌یابد. در حال حاضر بیش از ۱۸/۴ میلیون از ۲۱ میلیون واحد بیت کوین در شبکه استخراج‌شده است.

دراین‌باره بیشتر بخوانید: فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟

چه عواملی قیمت btc را تعیین می‌کنند؟

همان‌طور که گفته شد، قیمت Btc در حالت کلی توسط نیروهای عرضه و تقاضا تعیین می‌شود؛ اما به‌صورت جزئی‌تر تعدادی از عوامل وجود دارند که می‌توانند بر روی آن تأثیرگذار باشند. برای نمونه قانون‌گذاری‌ها و ممنوع اعلام کردن استخراج یا خریدوفروش بیت کوین دریکی از کشورهای بزرگ ازنظر اقتصادی، می‌تواند بر روی قیمت آن تأثیرگذار باشد. وضعیت توسعه، تصمیمات توسعه‌دهندگان، رویدادها و اتفاقات مهم و مورد انتظار نیز ازجمله عوامل دیگری هستند که می‌توانند بر روی قیمت بیت کوین اثر بگذارند.

البته بازار ارزهای دیجیتال به دلیل عدم بلوغ کافی و قرار داشتن در مراحل ابتدایی خود، هنوز نوسانات زیادی دارد و از طرفی گاهی اوقات باعرضه یا تقاضاهای صورت گرفته توسط نهنگ‌ها تغییرات شدیدی را تجربه می‌کند. نهنگ‌ها سرمایه‌گذاران بزرگی هستند که مقدار بسیار زیادی بیت کوین دارند و فعالیت آن‌ها در بازار موجب تکان خوردن شدید قیمت‌ها می‌شود؛ درست مانند حرکت وال‌ها در اقیانوس که در اطراف خود تلاطم زیادی به وجود می‌آورند.

دلایل افزایش قیمت Btc

تعدادی از عوامل مؤثر که از آن‌ها یادکردیم، تأثیر مثبتی بر روی قیمت بیت کوین می‎‌توانند داشته باشند. برای نمونه ارائه محصولات مالی بیشتر نظیر قراردادهای آتی و ETF ها، توجه سرمایه‌گذاران مختلف و بزرگ را می‌تواند به سمت آن جلب کند. قانون‌گذاری‌های مثبت در این حوزه نیز می‌تواند به نفع قیمت بیت کوین تمام شود. از سوی دیگر این ارز دیجیتال زاده‌ی بحران مالی سال ۲۰۰۸ است به همین خاطر هر شرایطی که به بی‌ثباتی اقتصادی در سطح جهانی منجر شود، می‌تواند توجهات را به سمت این ارز دیجیتال به‌عنوان ابزاری که توانایی ذخیره ارزش دارد جلب کند. بی‌ثباتی‌های اقتصادی می‌توانند نشأت گرفته از جنگ‌های داخلی، تورم‌های فزاینده و مهارنشدنی و مسائل ژئوپلیتیک باشند.

اگر از جنبه کلی به قضیه نگاه کنیم، عواملی که باعث کاهش عرضه و افزایش تقاضا می‌شوند را نیز می‌توان به‌عنوان دلایل رشد قیمت دانست. میزان تولید بیت کوین یا آزاد شدن آن در شبکه توسط استخراج‌کنندگان، متغیری است که از دست ماینرها و افراد دیگر خارج است و در قوانین شبکه نوشته‌شده است. نرخ استخراج، در هر ده دقیقه برای یک دوره ۴ ساله، یک‌میزان ثابت است، بااین‌حال ورود سکه‌های استخراج‌شده به صرافی‌ها و محل خریدوفروش است که می‌تواند به‌عنوان عرضه‌ی تأثیرگذار شناخته شود.

برای همین هم وقتی قیمت از مقدار خاصی کمتر می‌شود، هزینه‌ای که استخراج‌کنندگان در قبال به دست آوردن بیت کوین متحمل می‌شوند افزایش می‌یابد و فروش آن توسط استخراج‌کنندگان کاهش می‌یابد. دلایل دیگری که می‌توانند سبب افزایش تقاضا و به‌تبع آن بالا رفتن قیمت شوند، کاربردی شدن بیت کوین و پذیرش هر چه بیشتر آن توسط کسب‌وکارها و مردم است. برای نمونه درصورتی‌که کسب‌وکارهای مطرحی مثل آمازون یا اپل آن را به‌عنوان روش پرداخت بپذیرند، این مسئله می‌تواند موجب رشد قیمت این ارز دیجیتال شود.

دلایل کاهش قیمت Btc

در مقابل عواملی که می‌توانند باعث افزایش قیمت شوند، دلایل و اتفاقات دیگری هم هستند که کاهش قیمت بیت کوین را رقم می‌زنند. اعلام ممنوعیت‌های استخراج و خریدوفروش به همراه خبر رد شدن محصولات مالی مثل ETF ها، از مهم‌ترین عواملی هستند که قیمت این پول دیجیتال در دوره‌های زمانی کوتاه‌مدت می‌تواند تحت تأثیر آن‌ها قرار بگیرد. از طرفی به دلیل اینکه سرمایه‌گذاران نهادی و بزرگ بخش زیادی از این ارز دیجیتال را در اختیاردارند، قیمت بیت کوین نیز با بازارهای سهام همبستگی پیداکرده است. برای همین نیز زمانی که وضعیت بازارهای سهام نامشخص و نزولی باشد، قیمت بیت کوین نیز احتمالاً در سرازیری قرار می‌گیرد.

پیش‌بینی دقیق قیمت تقریباً غیرممکن است! گول پیش‌بینی‌کنندگان را نخورید!

توسعه‌دهندگان نیز با تصمیماتشان می‌توانند بر روی روند توسعه شبکه تأثیرگذار باشند. برای نمونه درصورتی‌که تصمیمات گروهی از توسعه‌دهندگان با گروهی دیگر مغایرت داشته باشد، این اتفاق می‌تواند به جدایش آن‌ها از هم ختم شود و به‌اصطلاح به یک فورک منجر گردد. فورک‌ها یا جدایش‌ها معمولاً در بلندمدت تأثیرات بدی بر روی قیمت یک ارز دیجیتال می‌گذارند.

اما شاید مهم‌ترین عامل کاهش قیمت، ترس معامله‌گران و سرمایه‌گذارانش باشد که دلیل آن‌هم به جو روانی بازار برمی‌گردد. حرکت نهنگ‌ها و کاهش عمدی قیمت توسط آن‌ها از دلایل دیگری است که باهدف خارج کردن معامله‌گران کوچک از بازار انجام می‌شود.

نمودار قیمت Btc

اولین داده‌های نمودار قیمت بیت کوین به اواسط سال ۲۰۱۰ برمی‌گردد که باقیمت نزدیک به یک سنت (۰.۰۱$ دلار) در آن زمان معامله می‌شد. این ارز دیجیتال از ابتدای پیدایش خود شاهد چرخه‌های قیمتی صعودی و نزولی متعددی بوده است. بر همین اساس در دوره‌های زمانی خاصی قیمت بیت کوین در حالت صعودی قرار داشته که به آن بازار صعودی و در دوره‌های زمانی دیگری نیز در حالت نزولی و کاهش قیمت بوده که به آن بازار نزولی گفته می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین از اواسط سال ۲۰۱۰

در اولین چرخه صعودی بین‌ سال‌های ۲۰۱۰ تا اواسط ۲۰۱۱، بیت کوین از حدود یک سنت تا ۳۰$ دلار افزایش یافت که بیانگر یک رشد ۳,۰۰۰ برابری بود. قیمت این ارز دیجیتال پس‌ازاین افزایش نجومی، کاهش شدیدی را تجربه کرد؛ بطوریکه از اواسط سال ۲۰۱۱ تا اواخر همان سال، شاهد یک کاهش ۹۵ درصدی از ۳۰$ دلار به ۲$ دلار بود.

چرخه صعودی دوم با حرکت از قیمت ۲$ دلار و رشد ۶۰۰ برابری آن تا مرز ۱,۲۰۰$ دلار همراه بود. این روند صعودی از اواخر ۲۰۱۱ شروع شد و تا پایان سال ۲۰۱۳ ادامه داشت. پس‌ازاین رشد شدید، قیمت با سقوط ۸۶ درصدی تا حدود ۱۶۵$ دلار کاهش یافت و تا اواخر ۲۰۱۵ در بازار نزولی به تله افتاد.

چرخه صعودی سوم بیت کوین از اوایل سال ۲۰۱۶ آغاز شد و بیت کوین را در دسامبر ۲۰۱۷ تا مرز قیمت ۲۰,۰۰۰$ دلار هدایت کرد. این رشد تقریباً صد برابری در سال ۲۰۱۸ متوقف شد. هم‌اکنون نیز قیمت بیت کوین پس از گذشت بیش از دو سال از ثبت بالاترین قیمت خود،‌ در حال تقلا برای شکستن رکورد قیمت قبلی است.

دراین‌باره بیشتر بخوانید: نمودار قیمت و رشد بیت کوین از ابتدای ۲۰۱۰ تاکنون

آیا ارزش ذاتی دارد؟

ارزش ذاتی بیشتر یک مفهوم فلسفی است و به همین خاطر نمی‌توان آن را کاملاً به یک دارایی نسبت داد. منتقدین می‌گویند این ارز دیجیتال که متشکل از صفر و یک‌های باینری است، ارزش ذاتی ندارد. طلا معروف‌ترین مثال برای یک دارایی‌ ست که در طول تاریخ ارزشمند بوده (و هنوز هم هست) و در دوران مختلف از آن برای حفظ ارزش استفاده‌شده است. البته طلا کاربردهای دیگری هم دارد و از آن در صنعت و جواهرسازی استفاده می‌شود.

درصورتی‌که این ارز دیجیتال را هم به خاطر برخی ویژگی‌هایش مثل محدود بودن و جعل ناپذیری دارای ارزش ذاتی بدانیم و از آن به‌عنوان ابزاری که ارزش را در طول زمان حفظ می‌کند استفاده کنیم، شاید بتوان ارزش معادل آن را با دارایی‌هایی مانند طلا مقایسه کرد. تخمین زده می‌شود که در سال ۲۰۱۹، حدود ۱۹۰ هزار تن طلا استخراج‌شده و ۵۴ هزار تن طلا زیرزمین به‌صورت دست‌نخورده باقی است. با این حساب اگر کل ذخایر طلای دنیا ۲۴۴ میلیون کیلوگرم باشد، اگر قابلیت یکسان ذخیره ارزش آن را با بیت کوین مقایسه کنیم، باید هر بیت کوین معادل ۱۱.۶ کیلوگرم طلا ارزش داشته باشد. هرچند این ارزش‌گذاری دقیق نیست و نباید ملاک محاسبات قرار گیرد.

چگونه بیت کوین (Bit Coin) بخریم؟

خرید بیت کوین معمولاً از طریق صرافی‌های آنلاین یا افراد فروشنده انجام می ‌گیرد. برای خرید بیت کوین شما می ‌توانید از طریق کارت‌ های بانکی، کارت‌ های اعتباری یا سایر ارزهای دیجیتال اقدام کنید.

در حالت کلی فرایند این کار به‌صورت زیر است:

  1. نصب کیف پول
  2. پیدا کردن یک فروشنده معتبر (صرافی آنلاین یا فرد حقیقی)
  3. واریز پول به‌حساب فروشنده و دادن آدرس کیف پول برای دریافت بیت کوین (بعضی از سایت‌ها خودشان دارای کیف پول هستند)
  4. انتقال بیت کوین

در هنگام خرید بیت کوین، از شما درخواست احراز هویت با مدارک شناسایی خواهد شد و دلیل آن‌هم برای جلوگیری از کلاهبرداری‌ و پول‌شویی است.

دراین‌باره بیشتر بخوانید: چگونه بیت کوین بخریم؟

آیا بیت کوین بخرم؟

اگر در اطرافیان خود کسی را می‌‌شناسید که درباره بیت کوین و مسائل مربوط به آن زیاد صحبت می‌کند، احتمالاً این سؤال برایتان پیش‌آمده که «آیا باید من هم بیت کوین بخرم و از قافله جا نمانم؟».

تنها یک نگاه به نمودار همیشه صعودی این ارز دیجیتال در تاریخ چندساله‌اش کافی است تا شمارا به این فکر وا دارد که بیت کوینِ امروز، همواره ارزشمندتر از دیروز است؛ اما این‌یک تفکر اشتباه است و می‌تواند شمارا به دردسر هم بیندازد.

معمولاً این موضوع در میان مردم و رسانه‌ها زمانی داغ می‌شود که قیمت بیت کوین به‌صورت شدید افزایش می‌یابد. چنین افزایش‌های قیمتی طیف جدیدی از مردم را با این پدیده آشنا می‌کند و تعداد بسیاری از آن‌ها در اوج قیمت اقدام به خرید می‌کنند. نتیجه چنین موج خریدی همان‌طور که بارها مشاهده‌شده، تجربه ضررهای هنگفت و از دست دادن سرمایه‌های زیاد بوده است.

زمانی که همه به سمت خرید بیت کوین هجوم می‌آورند، دقیقه زمانی است که باید از خرید آن اجتناب کنید.

علاوه بر این، شما باید چیزی که می‌خرید را بشناسید و با آن آشنا باشید. پس تصمیم شما برای خرید و سرمایه‌گذاری، از باوری ناشی می‌شود که نسبت به آینده این فناوری دارید. درنهایت باید ابتدا بیت کوین را بشناسید، ابهاماتتان را در رابطه با آن برطرف کنید و اگر معتقدید که پتانسیل تبدیل‌شدن به پول آینده و تحقق اهدافش را دارد، در زمان مناسب آن را بخرید!

آیا می‌توان با BitCoin خرید کرد ؟

استفاده از بیت کوین برای خرید کالا و خدمات در حال افزایش است. یکی از مزیت‌های این ارز دیجیتال فراهم کردن امکان خرید برای کاربران کشورهای تحت تحریم‌های مالی مانند ایران است که کاربران به‌وسیله آن می‌توانند بدون نیاز به پی‌پال و کارت‌های اعتباری، سرویس موردنظر خود را خریداری کنند.

برای مثال کاربران می‌توانند هم‌اکنون برای خرید دامنه‌های اینترنتی از نِیم‌چیپ، بازی‌های ویدیویی، گیفت کارت‌ها و غیره از طریق سرویس‌هایی مانند بیت‌رفیل، از بیت کوین استفاده کنند.

همچنین قابلیت خرید با بیت کوین در رستوران‌ها و فروشگاه‌ها نیز در سطح جهانی در حال گسترش است اما هنوز تعداد انگشت‌شماری از این کسب‌وکارها در داخل ایران اقدام به پذیرش بیت کوین کرده‌اند.

یکی از موانعی که پذیرش بیت کوین را در کسب‌وکارهای مختلف دشوار کرده، کند بودن تراکنش‌های آن است که مشتریان برای تائید آن نیاز دارند زمان زیادی را صبر کنند. شبکه لایتنینگ ازجمله راهکارهایی است که استفاده از آن سبب انجام سریع تراکنش‌ها می‌شود.

کیف پول‌ های ارز مجازی بیت کوین

برای ذخیره یا نگهداری بیت کوین نیازی به افتتاح حساب در بانک‌ها یا شرکت خاصی ندارید. در این فضا شما بانک خودتان هستید.

یک کیف پول، ابزاری برای نگهداری، ارسال و دریافت بیت کوین است. کاربران می‌توانند با توجه به شرایط و نیازهایشان از انواع مختلف کیف پول‌ استفاده کنند. کیف پول‌های موبایل، دسکتاپ، تحت وب، کیف پول‌های کاغذی و سخت‌افزاری ازجمله این موارد هستند.

کیف پول‌های موبایل، دسکتاپ، تحت وب و کاغذی رایگان هستند و کاربران می‌توانند آن‌ها را به‌راحتی دانلود و نصب کنند؛ اما کیف پول‌های سخت‌افزاری به دلیل فیزیکی بودن، باید خریداری شوند.

توجه داشته باشید که تراکنش‌ها قابل برگرداندن نیست و شبکه زیر نظر هیچ سازمانی قرار ندارند. به همین دلیل، حتماً از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و کلمات بازیابی را در محل مطمئنی نگهداری کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل برای دستگاهی که کیف پول روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را روی دستگاه دیگری بازیابی کنید. همچنین به‌هیچ‌عنوان رمز عبور یا کلید خصوصی کیف پول خود را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید.

دراین‌باره بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول‌ های بیت کوین

آیا بیت کوین رایگان وجود دارد؟

به دست آوردن رایگان هر چیز گران‌بهایی لذت‌بخش است و بیت کوین به‌عنوان یک شیء مجازی گران‌بها از این قاعده مستثنی نیست. تبلیغاتی که تحت عنوان کسب بیت کوین رایگان و کسب درآمد با بیت کوین این روزها فضای اینترنت را پرکرده، شمارا بیش‌ازپیش به امتحان کردن شیوه‌های مختلفی که در این مطالب بیان‌شده وا می‌دارد؛ اما در یک‌کلام باید بگوییم که این کارها چیزی بیش از اتلاف وقت و گاهی اوقات کلاه‌برداری نیست!

بیت کوین رایگان سرابی است که واقعیت ندارد!

نصب مرورگری که به شما بیت کوین می‌دهد، استخراج ابری بیت کوین و سر زدن به سایتی که با مشاهده تبلیغاتش بیت کوین دریافت می‌کنید، همه و همه‌چیزی جز تلف کردن وقت ارزشمندتان نیست؛ بیشتر اوقات نیز این افراد یا سایت‌ها شمارا به سمت تله ‌های پهن‌شده هدایت می‌ کنند و درنهایت قربانی کلاه‌برداری آن‌ها می ‌شوید. پس حواستان را خوب جمع کنید!

به دست آوردن بیت کوین از طریق استخراج آن مستلزم خرید دستگاه ‌های مخصوص یا ماینر است که باید برای این کار هزینه کنید. روش دوم به دست آوردن این ارز دیجیتال خرید آن از طریق افراد معتبر و صرافی‌ها است.

دراین‌باره بیشتر بخوانید: انواع روش‌های کسب درآمد بیت کوین و ارزهای دیجیتال

آیا بیت کوین قابل هک شدن است؟

اگر بخواهیم پاسخ دقیقی به این پرسش داشته باشیم، برای هر شبکه‌ای یک‌راه نفوذ وجود دارد. روی کاغذ هر نوع رمزنگاری قابل شکستن است، اما می‌توان گفت که هک کردن شبکه و دو بار خرج کردن بیت کوین بنا به گستردگی شبکه و منفعت استخراج‌کنندگانش در عملکرد صحیح (و نه خرابکارانه) سبب جلوگیری از وقوع این اتفاق می‌شود. شبکه اصلی بیت کوین تاکنون هک نشده و دو بار خرج کردن تاکنون در آن اتفاق نیفتاده است. وقوع این حادثه می‌تواند به‌نوعی به اعتبار این ارز دیجیتال لطمه بزند و موجب افت ارزش آن شود.

کیف پول‌ها و صرافی‌ها می‌توانند هک شوند و تابه‌حال چندین هک بزرگ در این زمینه رخ‌داده است اما خود شبکه بیت کوین تاکنون مشکل جدی از بابت امنیت نداشته است. این موضوع را می‌توان با اینترنت مقایسه کرد. هک شدن یک وب‌سایت روی اینترنت به معنای هک شدن خود اینترنت نیست.

چندراه مختلف برای هک کردن شبکه بیت کوین وجود دارد که مهم‌ترین آن حمله ۵۱ درصد است. این حمله نیاز به تجهیزات ماینینگ قدرتمند دارد به‌طوری‌که بتوان بیش از ۵۰ درصد از قدرت پردازش شبکه را تصاحب کرد. به دلیل گستردگی شبکه و هزینه بالای حمله دو بار خرج کردن، هیچ انگیزه‌ای برای این کار وجود ندارد و می‌توان آن را تقریباً غیرممکن دانست.

حمله ۵۱ درصدی چیست؟

حمله ۵۱ درصدی یکی از انواع حملات است که فرد مهاجم، کنترل بیش از نصف قدرت شبکه را در دست می‌گیرد. ازآنجاکه تائید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین بر عهده ماینرها یا همان دستگاه‌های استخراج است، کنترل بیش از نصف قدرت این دستگاه‌ها موجب می‌ شود تا احتمال تائید شدن تراکنش‌ها و ساختن بلاک‌ها به دست یک نفر افزایش یابد.

بیت کوین تقریباً غیرقابل هک شدن است و به همین خاطر امنیت بالایی برای انتقال پول در بستر دیجیتالی دارد.

درصورتی‌که یک فرد یا گروه خاص بتواند بیشتر تراکنش‌ها را تائید کند، قادر به انجام حمله دو بار خرج کردن خواهد بود.

این حمله بدین‌صورت است که فرد مهاجم ارز دیجیتال خود را در قالب یک تراکنش و درازای پول، کالا یا خدمات انتقال می‌دهد. پس‌ازآن فرد مهاجم که کنترل تائید تراکنش‌ها و ساختن بلاک‌ها را به دست گرفته، سریع‌تر از بقیه شروع به ساختن بلاک‌ها می‌کند.

یکی از قوانین بیت کوین و ارزهای دیجیتال این است که طولانی‌ترین زنجیره که بیشترین بلاک ساخته‌شده را دارد، به‌عنوان زنجیره معتبر شناخته می‌شود. درصورتی‌که مهاجم زودتر از بقیه بتواند این زنجیره را بسازد و تراکنش اول خود را در بلاک‌ها قرار ندهد، موفق به اجرای دو بار خرج کردن یا حمله ۵۱ درصدی می‌شود.

آیا کامپیوترهای کوانتومی یک تهدید برای ارزهای دیجیتال به شمار می‌آیند؟

از کامپیوترهای کوانتومی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای ارزهای دیجیتال و بلاک چین یاد می‌شود اما این تهدید تا چه حد جدی است؟

کامپیوترهای کوانتومی بنا به ساختار متفاوتی که دارند، قادر به پردازش عملیات بسیار بیشتری نسبت به کامپیوترهای امروزی هستند. رمزنگاری بیت کوین به‌گونه‌ای است که امکان به دست آوردن کلید خصوصی (که همان نقش رمز عبور حساب‌ کیف پول را دارد) را از طریق حدس زدن غیرممکن کرده است؛ اما کامپیوترهای کوانتومی به خاطر قدرت پردازشی بسیار بالایشان می‌توانند برای فناوری‌های مبتنی بر رمزنگاری یک تهدید محسوب شوند.

تا شکسته شدن رمزنگاری بیت کوین توسط کامپیوترهای کوانتومی مسیر زیادی باقی است

بسیاری از اطلاعات حساس و فوق محرمانه مانند موقعیت زیردریایی‌ های حامل موشک‌ های هسته ‌ای و غیره برای امنیت خود از رمزنگاری بهره می ‌برند. به همین خاطر هم احتمالاً بیت کوین آخرین گزینه‌ ای است که کامپیوترهای کوانتومی اگر هم بخواهند، برای شکستن آن سراغش می ‌روند. بااین‌حال رمزنگاری بیت کوین به‌گونه‌ای است که قدرت فعلی کامپیوترهای کوانتومی تا شکستن آن فاصله بسیار زیادی دارند.

حتی درصورتی‌که پروتکل‌ های رمزنگاری فعلی بیت کوین شکسته شوند، این شبکه با اجماع توسعه ‌دهندگان و مشارکت ‌کنندگان می ‌تواند شاهد فورکی باشد تا همانند ارز دیجیتال مونرو از رمزنگاری ‌های مقاوم در برابر کوانتومی ‌ها بهره ببرد.

دراین‌باره تماشا کنید: آیا کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند باعث نابودی بیت کوین شوند؟

آینده بیتکوین چه می شود؟

اینکه بیت کوین در آینده به‌عنوان پولی مورداستفاده قرار خواهد گرفت که اسکناس‌های کاغذی امروز ما در برابر آن مضحک به نظر می‌رسند یا به‌عنوان یک فناوری که در زمان خودش سروصدایی به پا کرده بود و سپس به فراموشی سپرده شد، به باور و اعتماد مردم نسبت به بیت کوین بستگی دارد. پذیرش این ارز دیجیتال از ابتدای تاریخ خود همواره در حال رشد بوده و تداوم این مسیر محتمل‌ترین گزینه به نظر می‌رسد. استفاده از بیت کوین به‌عنوان ابزاری که قادر به ذخیره ارزش در طول زمان است، در کنار استفاده از آن به‌عنوان واسطه پرداخت یا همان پول رو به افزایش است، اما در کنار تمامی این موارد بیت کوین مشکلاتی هم دارد که می‌تواند سرعت پذیرش آن را بکاهد و در بدترین حالت مانعی برای فراگیر شدنش باشد.

از مشکلات بیت کوین چیزی می دانید؟

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که بیت کوین با آن مواجه است، سخت بودن درک آن و ارائه مفاهیم کاملاً جدیدی است که در حوزه‌های مختلف علوم کامپیوتر، اقتصاد، نظریه بازی‌ها و چندین بخش دیگر وجود دارند. برای همین اگر تازه‌کاری هستید که می‌خواهید با این حوزه آشنا شوید، باید بگویم که مسیر سخت اما دلپذیری پیش رویتان است!

تراکنش‌های بیت کوین در مقایسه با تراکنش‌های بانکی و پرداخت‌های روزانه‌ای که انجام می‌دهید، کند هستند. میانگین زمان ده‌دقیقه‌ای که برای تائید تراکنش‌ها باید منتظر بمانید، هرچند امنیت سیستم را افزایش داده اما از سوی دیگر از راحتی کار کاسته است. البته برای این مشکل راهکارهایی مثل لایتنینگ به وجود آمده‌اند که با استفاده از آن‌ها می‌توان تراکنش‌های آنی با بیت کوین انجام داد. ناگفته نماند که این راهکارها همچنان در ابتدایی‌ترین مراحل خود هستند و باوجود برخی پیچیدگی‌ها همچنان فراگیر نشده‌اند.

بیت کوین به دلیل اینکه یک پدیده جدید است، با مشکلات قانون‌گذاری متعددی در کشورهای مختلف روبرو بوده است. برخی کشورها مانند ژاپن به سمت قانون‌گذاری و پذیرش آن به‌عنوان یک ارز پیش رفته‌اند و تعداد دیگری از کشورها خریدوفروش و استفاده از آن‌ را ممنوع اعلام کرده‌اند. در کنار آن‌ها نیز تعداد بسیار بیشتری از کشورها هنوز موضع کاملاً مشخصی در قبال ارزهای دیجیتال اتخاذ نکرده‌اند.

کارمزد و هزینه تراکنش‌های بیت کوین هم بیشتر اوقات به‌اندازه‌ای است که استفاده از آن را در پرداخت‌های خرد دچار مشکل می‌کند. البته راهکار یکسانی برای این موضوع وجود دارد که استفاده از شبکه لایتنینگ است.

آیا خرید و فروش بیت کویین قانونی است؟

تاکنون دولت‌های زیادی ازجمله ایران درباره بیت کوین موضع روشن و مشخصی اتخاذ نکرده‌اند اما این مسئله بدین معنا نیست که این پول دیجیتال غیرقانونی است و استفاده یا خریدوفروش آن جرم تلقی می‌شود. در چند کشور مانند ایالات‌متحده، کره جنوبی، ژاپن ، هنگ‌کنگ، مالت و مالزی صرافی‌ها به‌صورت قانونی و رسمی در حال فعالیت هستند.

بعضی از دستگاه‌های قضایی مانند چین ارزهای دیجیتال را قانونی نمی ‌دانند اما ازنظر اجرایی عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند. البته به دلیل رشد صرافی‌ها، صنعت ماینینگ و کسب‌وکارهای مرتبط، به‌احتمال‌زیاد در آینده قوانین جامعی برای این حوزه تعیین خواهد شد.

از سوی دیگر بیت کوین نوعی پول است. پولی که دارای ارزش متغیر است و مانند کالاهای دیگر، می‌تواند برای فعالیت‌های مجرمانه‌ای مثل پول‌شویی یا خریدوفروش کالاهای غیرقانونی مورداستفاده قرار گیرد. بااین‌حال پیگیری جرائم انجام‌شده با بیت کوین غیرممکن نیست. یکی از نمونه‌های موفق قانون‌گذاری بیت کوین، کشور ژاپن است. دولت توانسته با ثبت صرافی‌ها و ارسال بخشنامه‌های مالی به آن‌ها از بروز پول‌شویی و کلاه‌برداری تا حد زیادی جلوگیری کند.

دراین‌باره بخوانید: وضعیت قانونی بیت کوین و ارزهای دیجیتال در جهان

آیا دولت‌ها می‌توانند آن را ممنوع کنند؟

بیت کوین باهدف قرار دادن بانک‌ها و واسطه‌های مالی که بزرگ‌ترین پشتیبان آن‌ها دولت است، پا به عرصه گذاشت. دولت‌ها می‌توانند با مانع‌تراشی در مراحل مختلفی از استخراج یا خریدوفروش آن، استفاده از بیت کوین را در داخل کشورهایشان با مشکل روبرو کنند اما با تمام این قضایا نمی‌توان به‌طور کامل در برابر این پدیده ایستادگی کرد.

تراکنش‌هایی که در داخل شبکه انجام می‌شوند، خارج از کنترل هر سازمان یا دولت است. درصورتی‌که استفاده از بیت کوین کاربردی شود و دیگر لازم نباشد شما برای خرید کردن، بیت کوین خود را به پول نقد تبدیل کنید در این صورت جلوگیری از استفاده از بیت کوین و ممنوعیت آن دیگر معنایی نخواهد داشت.

دولت‌ها در این شرایط تنها خواهند توانست نهایت تلاش خود را صرف نظارت و کنترل تراکنش بین افراد کنند. حتی دولت‌هایی که اقدام به ممنوع کردن استخراج در داخل کشورشان کنند و درصورتی‌که ماینینگ با سودآوری همراه باشد، دستگاه‌های استخراج در مقیاس‌ کوچک‌تر همچنان در زیرزمین‌ خانه‌ها روشن باقی خواهند ماند.

آیا امکان نابود شدن bitcoin وجود دارد؟

تاکنون رسانه‌ها بیش از صدها بار مرگ بیت کوین را اعلام کرده‌اند. نابود شدن می‌تواند کلمه‌ای گمراه‌کننده باشد. اگر منظور از نابود شدن این است که دیگر هیچ اثری از آن به چشم نخورد، در این صورت باید گفت که تقریباً غیرممکن است. بیت کوین تا زمانی که تنها یک نفر هم در شبکه‌اش باقی‌مانده باشد و به استخراج ادامه دهد، زنده باقی خواهد ماند.

برای نابودی کامل بیت کوین، باید تمامی ارتباطات اینترنتی و الکتریسیته در سطح جهانی از کار بیافتد که یک آخرالزمان نامحتمل به نظر می‌رسد. البته حتی اگر یک خاموشی موقتی در کل اینترنت هم رخ دهد، پس از اتصال دوباره نودها، بیت کوین کار خود را از سر خواهد گرفت.

سناریوی دیگری که برای مرگ این ارز دیجیتال وجود دارد، احتمال وجود یک اشکال نرم‌افزاری بزرگ دریکی از به‌روزرسانی‌های آن است که احتمال وقوع این مورد هم بسیار اندک است. چراکه تعداد بسیار زیادی از توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان می‌توانند کدها و به‌روزرسانی‌ها را مشاهده کنند و تمامی آپدیت‌های نرم‌افزار بیت کوین، با محافظه‌کاری‌ و پس از اجرای آزمایش‌های متعدد انجام می‌شود.

حتی اگر دولت‌ها هم برای تعطیل کردن کسب‌وکارهای مرتبط، دست‌به‌یکی کنند در این صورت این کسب‌وکارها به مناطق و کشورهایی که دوستدار ارزهای دیجیتال هستند نقل‌مکان خواهند کرد. وجود ارز دیجیتالی که از بیت کوین بهتر باشد و بتواند به برندی که بیت کوین امروزه به آن دست‌یافته غلبه کند یکی دیگر از احتمالات پیش روی است که می‌تواند موجب تضعیف بیت کوین در طول زمان شود.

بیت کوین نشان داده که در مقابل هک شدن صرافی‌ها، کیف پول‌ها، نرم‌افزارها و خدماتی که بر بستر آن شکل‌گرفته‌اند مقاوم است و تنها تأثیرات قیمتی کوتاه‌مدتی از آن‌ها می‌پذیرد؛ اما وقوع یک حمله ۵۱ درصدی در شبکه می‌تواند اعتبار آن را زیر سؤال ببرد و قیمت آن را به‌شدت کاهش دهد. بااین‌حال هزینه انجام چنین حمله‌ای از حد تصور خارج است و ماینرها در حالت منطقی، انگیزه‌ای برای نابود کردن فعالیت اقتصادی خودشان ندارند.

دراین‌باره بیشتر بخوانید: چطور بیت کوین را نابود کنیم؟ همه‌ی راه‌های کشتن بیت کوین!

آیا بیت کوین هم مانند بورس حباب است؟

افزایش‌ها و کاهش ‌های شدید قیمت بیت کوین که به‌صورت دوره‌ای اتفاق می‌افتد، شاید برخی را به سمت این دیدگاه هدایت کند که بیت کوین را یک حباب بدانند. بد نیست برای پاسخ دادن به این سؤال، آن را با بزرگ‌ترین حباب‌های اقتصادی قبلی مقایسه کنیم.

افزایش شدید قیمت معمولاً برخی اقتصاد دانان و تحلیل گران را به این اشتباه می‌ اندازد که آن دارایی را یک حباب بدانند، درحالی‌که لزوماً این‌طور نیست.

حباب گل لاله حدود ۴۰۰ سال قبل در اثر جنونی که برای خرید گل لاله در هلند به راه افتاده بود، شکل گرفت. طی این حباب قیمت گل لاله تا ۲۰۰ برابر افزایش یافت اما درنهایت به سبب عمر کوتاه گل‌ها، کاربرد اندک و البته فراوانی آن پس از یک دوره کوتاه، این حباب ترکید.

حباب دات کام اوایل قرن بیست‌ویک و زمانی که اینترنت به بزرگ‌ترین پدیده دوران خود تبدیل‌شده بود، شکل گرفت. شرکت‌های تازه‌ تأسیس بسیاری وارد بازار سهام‌ شرکت‌های فناوری می‌شدند و با سرمایه‌گذاری مردم در آن‌ها، ارزش شرکت‌هایی که تنها محصولشان یک سایت ساده بود تا میلیون‌ها دلار افزایش یافت. پس از ترکیدن این حباب بسیاری از شرکت‌ها اعلام ورشکستگی کردند اما برخی دیگر مانند آمازون و گوگل جان سالم به در بردند و چند ده سال بعد غول‌های فناوری حوزه خود شدند.

بیت کوین را نمی‌توان با حباب گل لاله مقایسه کرد چراکه هم دوام بسیار بیشتری دارد و هم تعداد آن به‌صورت واقعی محدود است و از طرفی کاربرد آن روزبه‌روز در حال افزایش است؛ اما حباب دات کام که به ایجاد شرکت‌های بی‌خاصیت و بیهوده متعددی منجر شد را در دنیای ارزهای دیجیتال نیز می‌توان مشاهده کرد. کوین‌ها و توکن‌های بسیاری وجود دارند که هیچ کاربردی ندارند و به‌احتمال فراوان بسیاری از آن‌ها در آینده جایی نخواهند داشت.

هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج چیست؟

استخراج‌ کنندگان برای اینکه در شبکه فعالیت داشته باشند و تراکنش ‌ها را تائید کنند، باید انگیزه‌ و مشوق اقتصادی برای آن‌ها وجود داشته باشد. در شبکه بیت کوین، کارمزد تراکنش‌ ها و پاداش بلاک ‌ها مشوق ماینرها هستند.

اولین بلاک ‌ها پاداش ۵۰ بیت کوین برای استخراج‌کنندگان داشت و پس از گذشت ۲۱۰ هزار بلاک این تعداد نصف شد و به ۲۵ عدد رسید. این فرایند که از آن به‌عنوان هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج یاد می ‌شود، در دوره‌های حدوداً ۴ ساله اتفاق می‌افتد و پاداش بلاک‌ها طی آن هر بار نصف می‌شود.

در حال حاضر پس از گذشت سومین هاوینگ، پاداش استخراج به ۶.۲۵ واحد بیت کوین رسیده است.

نصف شدن پاداش هاوینگ ازاین‌جهت حائز اهمیت است که عرضه و تورم آن را کاهش می‌دهد و همین یک عامل قوی برای افزایش قیمت آن به‌حساب می‌آید. همچنین این رویداد در سودآوری استخراج ماینرها نیز تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد و ازاین‌جهت قیمت سربه‌سر شدن هزینه و درآمد را افزایش می‌دهد.

بعد از استخراج همه بیت کوین‌ها چه اتفاقی خواهد افتاد؟

با در نظر گرفتن دوره‌های ۴ ساله هاوینگ، تمامی بیت کوین‌ها در سال ۲۱۴۰ استخراج خواهند شد و پس‌ازآن دیگر بیت کوینی برای استخراج باقی نخواهد ماند. پس با این حساب ماینرها چه انگیزه‌ای برای فعالیت در شبکه باید داشته باشند و چرا باید به استخراج ادامه دهند؟

منبع درآمد ماینرها علاوه بر پاداش استخراج، کارمزد تراکنش‌ها نیز هست. پاداش استخراج پس از حدود ۲۰ تا ۳۰ سال آینده و پس از طی چند هاوینگ دیگر، به‌شدت کاهش خواهد یافت و ارزش آن در مقابل کارمزد تراکنش‌ها ناچیز خواهد بود. با این حساب قبل از اینکه سال ۲۱۴۰ فرابرسد، سودآوری استخراج بیت کوین از کارمزد تراکنش‌ها حاصل خواهد شد. پس از استخراج تمام بیت کوین‌ها هم ماینرها به‌عنوان تایید‌کنندگان تراکنش به فعالیت در شبکه ادامه خواهند داد.

بااین‌حال برخی منتقدان از کاهش پاداش‌های بیت کوین به‌عنوان یکی از ریسک‌های کم شدن امنیت شبکه یاد می‌کنند. به عقیده آن‌ها در آینده، کارمزدها انگیزه کافی برای حضور ماینرها در شبکه را فراهم نخواهد کرد و همین موجب خارج شدن گروهی از استخراج‌کنندگان از شبکه خواهد شد.

دراین‌باره بیشتر بخوانید: آیا استخراج بیت کوین روزی به پایان خواهد رسید؟

سؤالات متداول درباره بیت کوین

سؤالات متداول برای کسانی است که به دنبال پاسخ بسیار کوتاه و ساده ‌ای از پرسش ‌هایی هستند که احتمالاً در ابتدای راه آشنایی با بیت کوین با آن‌ها مواجه شده‌اند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که کسی آن را کنترل نمی‌کند و همه می‌توانند با استفاده از آن واحدهای پولی شبکه را منتقل کنند. بیت کوین امکان ارسال پول به هر نقطه از دنیا را به‌سادگی و بدون توجه به مرزهای جغرافیایی و شبکه‌های بانکی فراهم کرده است.

آیا بیت کوین رایگان واقعیت دارد؟

استخراج بیت کوین با استفاده از مرورگر و برنامه‌هایی در تلفن همراه دروغی بیش نیست. بااین‌حال در ابتدای راه‌اندازی شبکه در حوالی سال‌های ۲۰۱۰، وب‌سایت‌هایی تحت عنوان فاست (faucet) بیت کوین رایگان به مردم می‌دانند، اما در حال حاضر فاست‌ها اتلاف وقت و در اغلب موارد برای کلاه‌برداری ساخته‌شده‌اند.

بیت کوین از کجا میاد؟

بیت کوین طی فرایندی که ماینینگ یا استخراج نام دارد، توسط ماینرها در شبکه به دست می‌آید. ماینرها بیت کوین را درازای برق مصرفی برای امن نگه‌داشتن شبکه و تائید تراکنش‌ها، دریافت می‌کنند.

سازنده بیت کوین چه کسی است؟

خالق بیت کوین فرد یا گروه ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو است. این هویت ناشناس در سال ۲۰۰۸ مقاله معرفی بیت کوین را منتشر و در ابتدای ۲۰۰۹ اولین نسخه از نرم‌افزار بیت کوین را عرضه کرد. هویت ساتوشی همچنان به شکل یک معما باقی‌مانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا