آشنایی با بلاک چینآشنایی با بیت کوینارز دیجیتال

آشنایی با رمز ارز

 رمز ارز، ارز دیجیتال، کریپتوکارنسی، بیت‌کوین، آلت‌کوین، اتریوم و… کلماتی هستند که این روزها زیاد می‌شنویم. شاید خیلی از ما اطلاع زیادی درباره ارزهای دیجیتال نداشته باشیم و ندانیم که این پولهای مجازی چطور کار می‌کنند و چه تفاوتی با هم دارند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که اطلاعات زیادی در این حوزه ندارید ولی دوست دارید بیشتر با ارزهای رمزنگاری شده آشنا بشوید، این مقاله از ژوپیتر را حتما تا انتها مطالعه کنید.

رمز ارز چیست ؟

رمز ارز یا همان کریپتوکارنسی، به دسته‌ ای از پول و ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که در آن‌ها برای انجام تراکنش‌های مالی از رمزنگاری (کریپتوگرافی و کد گذاری شده) استفاده شده‌است. 

رمز ارزها ماهیت فیزیکی ندارند و تنها در کامپیوترها تعریف می‌شوند. هیچ بانکی برای کریپتوکارنسی وجود ندارد تا سکه یا اسکناس آن را تولید کند. برای رمز ارزها سرور مرکزی وجود ندارند. آن‌ها معمولاً در بین شبکه ‌ای از هزاران کامپیوتر توزیع می‌شوند. یکی از ویژگی‌های کریپتوکارنسی‌ها این است که تعداد واحدهایشان محدود است.

انواع  رمز ارز

رمزارزها در انواع گوناگون وجود دارند. اولین رمز ارزی مبنی بر فناوری بلاک چین،بیت کوین است. این ارز دیجیتال، هنوز هم به‌عنوان پرکاربردترین و باارزش‌ترین رمز ارز شناخته شده است. این روزها، هزاران رمز ارز جایگزین با عملکردها و خصوصیات متفاوت در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارند. برخی از آنها نسخهٔ فورک شده بیت کوین و برخی نیز رمز ارزهای کاملاً جدیدی هستند که از پایه به‌صورت مستقل تولید شده‌اند.

آلت کوین

آلت کوین (Altcoin) به تمام رمزارزهایی گفته می‌شود که بعد از بیت کوین معرفی شده اند. هدف از توسعه آلت کوین، انتخاب جایگزین بهتر برای بیت کوین بود. به طور کل، آلت کوین‌ها به منظور رفع نقص‌های موجود در بیت کوین با چارچوب‌های مشابه به آن طراحی شده‌اند.

یکی از مزایای استفاده از آلت کوین (علاوه بر فناوری امن بلاک ‌چین)، کارمزدهای نسبتاً پایین تراکنش‌ها است. کارمزد هر تراکنش به صورت مجزا محاسبه می‌شود.

آلت کوین‌ها انواع مختلفی دارند: اتریوم، ریپل، لایت کوین، مونرو و…

۷ ویژگی کلیدی رمز ارز

رمز ارزها ۷ ویژگی مهم دارند که اینجا به آنها اشاره میکنیم.

1️ دیجیتالی بودن

 کریپتوکارنسی‌ها فقط به شکل دیجیتالی و بر روی کامپیوترها وجود دارند. آنها به شکل سکه یا اسکناسی نیستند. برای رمز ارزها، هیچ پولی به‌عنوان پشتوانه در بانک‌های مختلف مثل بانک مرکزی وجود ندارد.

2️ غیرمتمرکز

یکی دیگر از ویژگی رمز ارزها غیرمتمرکز بودن آنها است. منظور از غیرمتمرکز این است که سرور مرکزی ندارند. رمز ارزها معمولاً در بین شبکه‌ای از هزاران کامپیوتر توزیع می‌شوند. به شبکه‌هایی که سرور مرکزی ندارند، شبکه‌های غیر متمرکز می‌گویند.

3️ همتا به همتا

یکی از قابلیت رمز ارزها، امکان انتقال آنلاین از یک فرد به فرد دیگر است. کاربران رمز ارزها می‌توانند بی‌واسطه با یکدیگر داد وستد کنند. در دنیای پول فیات (فیزیکی)، بانک‌ها، پی‌پال و فیسبوک به عنوان اشخاص ثالث معتمد شناخته می‌شوند. اما در دنیای رمز ارزها هیچ شخص ثالث وجود ندارد.

4️ نام مستعار

 برای استفاده از کریپتوکارنسی‌ها یا خرید آن‌ها لازم به ارائه اطلاعات شخصی نیست. در واقع، امکان انجام معامله با یک نام مستعار و به صورت ناشناس میسر است.

5️ رمزنگاری شده

دردنیای ارزهای دیجیتال، هر کاربر یک کد ویژه‌ دارد. هدف از اینکار، عدم دسترسی سایر کاربران به اطلاعات است. به این عمل رمزنگاری می‌گویند. وقتی اطلاعات از طریق رمزنگاری مخفی می‌شود، اصطلاحاً می‌گویند اطلاعات رمزنگاری شده است. هک کردن کد تقریباً غیرممکن است.

6️ بدون نیاز به اعتماد

برای نظارت و کنترل دارایی، نیازی نیست به شخص یا سازمان دیگری اعتماد کرد. کنترل کامل پول و اطلاعات درهمه حال برعهده کاربر است.

7️ جهانی

رمز ارزها به راحتی قابل ارسال به سراسر جهان هستند. ارزهای رمزنگاری ‌شده به ارزهای بدون مرز نیز معروف هستند.

۱۷ اصطلاح مرتبط با رمز ارز

دنیای عجیب و پرچالش رمز ارزها پر از اصطلاحات و عبارات عجیب و غریب است که دانستن آنها خالی از لطف نیست. بالاخره اگر قرار  باشد وارد این بازار پرتلاطم بشوید باید حتما با یکرسی اصطلاحات آشنا بشوید تا اگر به گوشتان یا چشمتان خورد، بدانید به چه معنا است.

۱.بیت (Bit)

بیت یک واحد مشترک و یکی از زیر واحدهای بیت کوین است. /۰۰۰/۰۰۰ ۱ بیت، برابر با یک بیت کوین است.

۲. کوین (Coin)

کوین یا رمز ارز نوعی پول دیجیتال است. نقل و انتقالات کوین از طریق الگوریتم‌های رمزنگاری شده کنترل می‌شود.

۳. شیت کوین  (Shit Coin)

کوین یا توکن بی‌ارزش است. رمز ارزی است که مبنا و کاربردی ندارد و فقط برای سود رساندن به خالقانش خلق شده است.

۴. کریپتوگرافی (CRYPTOGRAPHY)

کریپتوگرافی یک عمل ریاضی و کامپیوتری است که برای رمزگذاری و رمزگشایی داده‌ها بکار می‌رود.. در بیت کوین از سه روش مختلف کریپتوگرافی از جمله MINING استفاده‌شده است.

۵.ماین و ماینر (Mine / Miner)

ماین در اصطلاح به معنی استخراج کردن و ماینر به استخراج‌کننده گفته می‌شود. ماینر کسی یا دستگاهی است که با دراختیارگذاشتن قدرت پردازشی، علاوه‌بر تأمین امنیت شبکه رمز ارز و تأیید تراکنش‌ها، مقداری کوین را به‌عنوان پاداش دریافت یا به‌اصطلاح استخراج می‌کند.

۶. ترید و تریدر (Trade / Trader)

ترید یعنی معامله کردن و تریدر به کسی گفته می‌شود که به صورت حرفه‌ای رمز ارز یا هر دارایی دیگر را معامله می‌کند.

۷. ساتوشی (Satoshi)

اشاره به کوچک‌ترین واحد بیت کوین دارد. هر بیت کوین را می‌توانیم به ۱۰۰ میلیون واحد تقسیم کنیم که کوچک‌ترین واحد آن با نام ساتوشی (Sat) شناخته می‌شود.

۸. ماینینگ ریگ (Mining Rig)

کلمه‌ای است که برای استخراج ارز دیجیتال به کار می‌رود. معادل فارسی این عبارت، تجهیزات استخراج ارز دیجیتال است. ریگ به مجموعه‌ای از سخت افزارها گفته می‌شود که می‌شود آنها را به صورت آماده خریداری یا بر روی یک برد مونتاژ کرد.

این ریگ‌ها یا به عبارتی مجموعه سخت‌افزارهای قدرتمند، فرایند استخراج رمز ارزها را انجام می‌دهند. ریگ‌ها شامل cpu و gpuهستند.

۹. تارگت  (Target)

تارگت در ارزهای دیجیتال، به هدف قیمتی، چه برای خرید چه فروش اشاره دارد.

۱۰. لیکویید  (Liquid)

در دنیای رمز ارزها، لیکوییدیتی به‌معنی نقدینگی و  اصطلاح لیکویید شدن یا کردن به‌ معنی نقد شدن یا کردن است. وقتی که به‌دلیل کاهش ارزش یک رمزارز، صرافی موجودی پوزیشن اهرم‌دار کاربر را به‌فروش می‌گذارد تا وامش را پس بگیرد به این حالت اصطاحا لیکویید می‌گویند.

مثلا، اگر قیمت ارز خریده‌شده ۵۰ درصد سقوط کند، صرافی تمام دارایی کاربر را می‌فروشد یا به‌اصطلاح او را لیکویید می‌ کند تا ۵۰ دلار وامش را پس بگیرد.

۱۱.مون یا ماه  (Moon)

وقتی رمزارزی رشد بسیار زیادی تجربه کرده یا انتظار می‌رود تجربه کند از این اصطلاح استفاده می‌شود.

۱۲. آربیتراژ  (Arbitrage)

به خرید ارزان ارز در یک بازار و فروش گران‌تر آن در بازار دیگر، آربیتراژ گفته می‌شود.

۱۳. استیبل کوین  (Stable Coin)

استیبل در زبان انگلیسی به‌معنای پایدار و باثبات است. استیبل کوین به رمز ارزهایی گفته می‌شود که ارز رایج یکی از کشورهای دنیا پشتوانه‌ی آن‌ها است. قیمت این ارزها نسبت به آن ارز تقریبا ثابت و بدون تغییر است.

۱۴. هارد فورک و سافت فورک (Hard Fork- Soft Fork)

وقتی در کد یا پروتکل یک رمزارز تغییری ایجاد می‌شود و بلاکچین آن به‌صورت بالقوه در دو مسیر متفاوت قرار می‌گیرد، به‌اصطلاح یک فورک ایجاد می‌شود.

حالا اگر قوانین شبکه‌ی یک ارز به‌ اندازه‌ای تغییر کند که نرم‌افزار قدیمی دیگر نتواند بلاک‌های جدید را تأیید کند، به‌اصطلاح یک هارد فورک ایجاد شده است. در سافت فورک، نرم‌افزار پروتکل جدید به‌اصطلاح Backwards Compatible است؛ به‌این معنی که نودهای قدیمی و آپدیت نشده همچنان می ‌توانند بلاک‌ های جدید را پردازش کنند.

۱۵. بول ران  (Bullrun)

بازار گاوی یا همان بازار صعودی است.

۱۶. بیر مارکت  (Bear Market)

بازار خرسی یا بازار نزولی است.

۱۷. پنیک سل (Panic Sell)

این اصطلاح به فروش ناشی از ترس اشاره دارد. وقتی کسی سرمایه‌اش را به‌‌دلیل ریزش موقت بازار یا انتشار خبر منفی، با قیمتی کمتر از ارزش حقیقی بفروشد به اینکار پنیک سل می‌گویند.

استخراج رمز ارز

ارزهای دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی‌ها مثل معمایی هستند که حل کردن آنها از یکطرف ساده و از طرف دیگر، پیچیده است. به همین خاطر برخی معتقدند که استخراج رمز ارزها چیزی مثل کیمیاگری است.

حتما تا به حال عبارت استخراج طلا به گوشتان خورده است. وقتی صحبت از استخراج به میان می آید، طلا و ارز دیجیتال هر دو شبیه هستند. استخراج طلا فعالیتی فیزیکی است.  طی این عملیات، ماشینهای مجهز به منظور پیدا کردن مقداری طلای ارزشمند، به کندن زمین مشغول میشوند.

 استخراج رمز ارز هم دقیقاً چنین فرآیندی است. البته با این تفاوت که این عملیات توسط کامپیوتر انجام میشود. کامپیوتر به جای فعالیت فیزیکی، با انجام فرآیندهای محاسباتی و حل مسائل ریاضی، ارزهای رمزنگاری شده را استخراج میکند.

انواع استخراج رمز ارز

ماینینگ رمز ارزها به دو صورت انجام می‌شود:

  • اسخراج سخت‌افزاری

در این نوع استخراج رمز ارز، به تجهیزات سخت‌افزاری با قدرت پردازنده بالا ازجمله هارددیسک، سی پی یو (CPU)، جی پی یو (GPU) یا اسیک (ASIC) نیاز است. بهترین گزینه برای این فعالیت، هارد دیسک‌های SSD یا هارد NVME  است . این هاردها برای استفاده مداوم و مستمر ساخته شده‌اند.

  • استخراج نرم‌افزاری

در این مدل از استخراج، نیاز به دستگاه‌های بخصوصی نیست. با کامپیوترهای شخصی و ظرفیت پردازش و گرافیک آنها می‌توانید رمزارز استخراج کنید. الگوریتم رایج استخراج نرم افزاری، گواه اثبات سهام (Proof of Stakeا) ست. 

در این روش ، سخت‌افزار و قدرت آن ملاک قدرت ماینر در شبکه نیست. میزان دارایی یا سهام ماینر است که تباعث افزایش وانایی و قدرت در شبکه می‌شود. این روش در حال حاضر کمتر از استخراج سخت‌ افزاری استفاده می‌شود.

کلام آخر

 همراهان عزیز ژوپیتر در این مقاله تلاش کردیم برخی جزئیات مرتبط با رمز ارزها را برایتان توضیح بدهیم. همانطور که مطالعه فرمودید ارزهای دیجیتال تنوع گوناگون دارند. اگر قصد ورود به این حوزه را دارید توصیه میکنیم با تحقیق و مشورت با افراد آشنا در این زمینه اقدام کنید.

بیشتر بخوانیم

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا