آشنایی با اتریوماتریومارز دیجیتال

اتریوم یا بیت کوین ؟ کدام‌یک بهتر است؟

این مقاله از ژوپیتر به‌منظور مقایسه بیت اتریوم با بیت کوین نوشته‌شده است. هدف ما از گردآوری این مطلب پاسخ به سوالی است که این روزها به کرار پرسیده می‌شود؛ اتریوم یا بیت کوین ؟ کدام ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

اگر شما نیز تصمیم به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را دارید اما در انتخاب ارز دیجیتال مناسب، مطمئن نیستید؛ این مقاله را تا آخر بخوانید. بعد از کسادی بازار بورس و افزایش قیمت برخی از رمز ارزها، خیلی از سرمایه‌گذاران به بازار ارزهای مجازی روی آوردند. در این بازه زمانی، بیت کوین در بین تمامی ارزهای رمزنگاری‌شده بیشتر خودنمایی کرد و بر سر زبان‌ها افتاد.

اما جالب است بدانید که باوجوداینکه اتریوم به دومین ارزدیجتالی بزرگ دنیا معروف است و پتانسل رشد خوبی دارد، اما هنوز خیلی از افراد آن را نمی‌شناسند. پس شایدخالی از لطف نباشد مقاله را ابتدا با معرفی اتریوم پیش ببریم.

معرفی بیشتر اتریوم

اتریوم یا بیت کوین؟

در سال ۲۰۱۴ میلادی، فردی به نام ویتالیک بوترین (Buterin) زیربنای اتریوم را پایه‌گذاری کرد. ویتالیک بوترین برنامه‌نویس و نویسنده روسی کانادایی است که از سال ۲۰۱۱ در عرصه بیت کوین حضور دارد.

هدف این رمز ارز، غیرمتمرکز کردن کلیه معاملات، خدمات مالی و غیرمالی است. در حقیقت مهم‌ترین هدف اتریوم این است که مردم تمام امور زندگی خود را بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای (شرکت، نهاد بانک و..) انجام دهند. این باعث می‌شود مردم کنترل تمام امور را به‌دست بگیرند.

رمز ارز اتریوم، نوعی زیرساخت مبتنی بر فناوری بلاک چین است. یکی از ویژگی های اتریوم، قابلیت اجرای برنامه‌های رایانه‌ای غیرمتمرکز است. حالا شاید از خودتان سؤال کنید که غیرمتمرکز بودن یعنی چه؟

منظور ما از غیرمتمرکز بودن این است که اتریوم به فرد یا افراد خاصی تعلق ندارد. ساختار اتریوم طوری است که یک برنامه پس از نصب روی شبکه‌ی آن به‌هیچ‌وجه متوقف نخواهد شد. هیچ فردی، حتی خود تولیدکننده نیز نمی‌تواند آن برنامه را لغو یا دست‌کاری کند. نکته هیچ شخص ثالثی امکان دخالت، تقلب یا سانسور برنامه‌های اجرا شده روی شبکه اتریوم را ندارد.

بیت کوین چیست ؟!

اتریوم یا بیت کوین ؟

 بیت کوین (Bit coin) نیز نوعی ارز رمزنگاری‌شده است. بیت کوین مبتنی بر فرایند بلاک چین است که هویت سازنده آن نامعلوم است. مهم‌ترین ویژگی این رمز ارز، کمیاب بودن آن است. بیت کوین یک پول غیرمتمرکز است و درواقع  به هیچ نهاد و بانکی وابسته نیست. بد نیست بدانید که هر واحد بیت کوین تا ۸ رقم اعشار خردشده و تقسیم می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ارز دیجیتالی توصیه می کنیم مقاله مزایا و معایب بیت کوین را مطالعه کنید.

نقاط مشترک اتریوم با بیت کوین ! دو رقیب سرسخت

این دو نوع ارز مجازی درست است که به عنوان دورقیب سرسخت در بازار ارزهای دیجتالی رقابت میکنند، اما شباهت‌ها و نقاط اشتراکی با یکدیگر دارند:

✅  با هر دو رمزارز امکان پرداخت هزینه‌ی کالا و خدمات وجود دارد.

✅  هر دو مبتنی بر فناوری بلاک‌چین هستند.

✅  هیچ‌ کدام تحت کنترل دولت یا نهادی نیست.

✅  در دنیا هیچ مرجع رسمی یا شناخته شده‌ای برای صدور این دو رمزارز وجود ندارد.

✅  روش استخراج هر دو یکسان است.

✅  هر دو را میتوانیم از طریق صرافی‌های آنلاین معامله کنیم.

 اتریوم یا بیت کوین ؟ کدام برتر است ؟

 

اتریوم یا بیت کوین؟

خب شباهت ها را  که گفتیم الان دیگر نوبتی هم که باشد نوبت معرفی تفاوت های بین ارزدیجیتالی اتریوم و ارز بیت کوین است.

گفتنی است که بیت کوین اولین ارز دیجیتال دنیا نیست اما در بین ارزهای دیجیتال، معروف‌ترین است. اتریوم از بیت کوین جوان‌تر است ولی متأسفانه نتوانسته به‌اندازه بیت کوین  شهرت پیدا کند. به همین خاطر برخی اصلاً آن را نمی‌شناسند.

در ادامه به شرح تفاوت‌های بارز این دو رمز ارز دیجیتالی می‌پردازیم:

تفاوت های فنی

جالب است بدانید که اتریوم و بیت کوین از نظر خصوصیات فنی با هم تفاوت دارند. برخی از آنها عبارت است از:

📌 زبان برنامه‌نویسی

  • زبان برنامه‌نویسی این دو ارز متفاوت است. الگوریتم استخراج (هش) اتریوم، Ethash و بیت کوین، SHA-256  است.
  • برنامه‌های اتریوم در حوزه‌هایی نظیر رانندگی خودکار خودرو، سیاست و… است. بیت کوین در بخش‌هایی مانند  شبکه بانکی، خرده‌فروشی، سرگرمی و… برنامه دارد.
  • سخت افزار استخراج اتریوم، کارت گرافیک (GPU) و بیت کوین، دستگاه اسیک (Asic) است.

📌 تفاوت در ارزشمندی اکوسیستم (بومی سازی)

اتریوم ذاتاً ارزمجازی ارزشمندی است اما ازنظر اکوسیستم در مقایسه با بیت کوین ضعیف‌تر است. قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱ تریلیون دلار و اتریوم ۱۰۰۰ دلار تعیین‌شده است.

سایر تفاوت ها

بااینکه اتریوم پتانسیل رشد خوبی دارد و برخی از تفاوت‌ها به‌نوعی برتری اتریوم به بیت کوین را نشان می‌دهند، ولی در حال حاضر، رشد قیمتی بیت کوین از اتریوم بیشتر است،

در ادامه میخواهیم سایر تفاوت‌های این دو رمزارز را مشخص ‌کنیم:

  • سرعت انجام تراکنش‌ها، قابلیت انتقال اطلاعات و پذیرش سازمان‌ها در اتریوم بیشتر از بیت کوین است.
  • ماینرها در هر ۱۰ دقیقه حدوداً ۱۲ بیت کوین و در هر ۱۵ ثانیه ۳ اتریوم تولید می‌کنند. یعنی هر ۱ دقیقه ۱۲ اتریوم ایجاد می‌شود.
  • بیت کوین تنها ۲۱ میلیون واحد و محدود است اما اتریوم نامحدود است. استخراج و تولید اتریوم تحت نظارت و کنترل است. همین موضوع از تورم جلوگیری می‌کند.
  • بیت کوین فقط  یک ارز دیجیتال و وسیله‌ی پرداخت است. اتریوم علاوه بر قابلیت‌های ارز دیجیتال، قابلیت نصب برنامه را هم دارد. درواقع هدف نهایی بیت کوین تبدیل شدن به پول جهانی بود اما اتریوم باهدف ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های کاربردی ایجاد شده است.
اتریوم به اندازه یک ارز دیجیتال و هم فراتر از آن کاربرد دارد.

جمع بندی

در این صفحه سعی کردیم ارز اتریوم را با بیت کوین مقایسه کنیم. شاید مقایسه این دو به طور کل صحیح نباشد! اتریوم و بیت کوین دو ارز دیجیتال با اهداف و کاربردهای متفاوت هستند.

هدف از تولید اتریوم، تسهیل امور زندگی روزمره با استفاده از بلاک چین است. مهم‌ترین ویژگی و کار آیی اتریوم، کارکرد آن به‌عنوان یک قرارداد هوشمند است. قرارداد هوشمند، قراردادی دو طرفه، بی‌هیچ واسطه و شخص سومی است.

سوالات رایج

اتریوم یا بیت کوین ؟

 

اتریوم برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب‌تر است یا بیت کوین؟

به‌طورقطعی نمی‌شود به این سؤال پاسخ داد چون‌که بازار ارز دیجیتال یک بازار پر نوسان است؛ اما با وجود این که اتریوم تکامل‌یافته تر است و نسل سوم بلاک چین محسوب می‌شود، شاید برای سرمایه گذاری بلندمدت مناسب‌تر باشد.

استخراج اتریوم بهتر است یا بیت کوین؟

استخراج بیت کوین نسبت به اتریوم به وقت و انرژی بیشتری نیاز دارد.

چطور اتریوم یا بیت کوین بخریم؟

با ثبت‌نام در یک صرافی دیجیتال آنلاین می‌توانید در حوزه ارزهای دیجیتال معامله کنید. اگر قصد شما بیت کوین و اتریوم است دقت کنید که صرافی منتخبتان از این دو رمز ارز پشتیبانی کنند.

بیشتر بخوانیم

✅  کیف پول‌های اتریوم

✅  اتریوم

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا