فناوریگجت

این کوله پشتی انرژی ناشی از حرکت فرد را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند

دانشمندان چینی کوله‌ مجهز به سیستمی شبیه سیستم تعلیق ماشین ساخته‌اند. این کوله‌ این قابلیت را دارد که نیروی ناشی از حرکت‌کردن شخص را به نیروی الکتریکی تبدیل کند. در ادامه با ژوپیتر همراه باشید.

نگاهی به کوله پشتی هوشمند

کوله‌ برای حمل‌ وسایل به مکان‌های مختلف بسیار مفید است؛ چرا که می‌تواند وزن کلی وسایل را به‌ صورت مساوی در بدن توزیع کند تا عضلات قوی پشتی و شکمی نیز به‌کار گرفته شوند. بااین‌وجود، این قضیه به این معنی نیست که کوله‌پشتی‌ها فرایند پیشرفت را به‌طورکامل طی کرده‌اند و نمی‌توان آن‌ها را پیشرفته‌تر کرد. کوله‌پشتی حاوی وسیله زیاد همچنان سنگین است و پیاده‌روی طولانی‌مدت با کوله‌پشتی سنگین، روی بدن تأثیر منفی می‌گذارد.

دانشمندان چینی اخیراً توانتسته‌اند راهی برای ساخت کوله‌پشتی‌ای پیدا کنند که درمقایسه‌ با کوله‌پشتی‌های عادی ۲۰ درصد سبک‌تر است. اشتباه نکنید؛ منظور این نیست که ظرفیت این کوله‌ کمتر از کوله‌های عادی است؛ بلکه به‌گفته‌ دانشمندان، قرار است شبیه سیستم تعلیق خودروها مجهز شود.

جیا چنگ، دانشیار گروه مهندسی مکانیک در دانشگاه چینهوای پکن، در مصاحبه رسانه‌ دیجیتال ترندز اعلام کرد دو الاستومر، دو ریل کشویی و دو بلوک قرقره‌ای به‌طور متقارن در دو سمت کوله‌پشتی قرار گرفته‌اند. بخش انتهایی یکی از الاستومترها به بالای صفحه‌ی اکریلیکی بالایی و بخش انتهایی الاستومتر دوم به قاب کوله‌پشتی وصل شده است. اجزای اشاره‌شده ازطریق دو قرقره‌ ثابت وصل می‌شوند.

بار روی صفحه‌ی اکریلیکی بالایی تثبیت می‌شود و این صفحه می‌تواند روی ریل‌هایی کشویی به‌سمت بالا یا پایین حرکت کند. وزن بار درون کوله‌ و صفحه‌ اکریلیکی به وسیله نیروی کشسانی ناشی از دو الاستومتر تعدیل می‌شود. به‌عنوان نتیجه‌ی اتصال ثابت بین قاب کوله‌پشتی و بدن، قاب با مرکز جرم بدن شخص هماهنگ می‌شود و به‌سمت بالا و پایین حرکت می‌کند.

جیا چنگ می‌گوید بدون حرکت بالا و پایین‌رونده‌ بار ‌هنگام راه‌رفتن کاربر که در حالت عادی رخ می‌دهد، حمل‌کننده‌ کوله‌ وزن کمتری را احساس می‌کند.

در سیستم طراحی‌شده‌ دانشمندان چینی، جابه‌جایی مطلق بار باتوجه‌به زمان تقریباً صفر است و هیچ نوسان عمودی در موقعیت بار اتفاق نمی‌افتد.

کوله‌ای که باعث شود کاربر وزن کمتری را احساس کند، قطعاً برای بسیاری از محققان دستاوردی کافی به‌نظر می‌رسد؛ بااین‌حال، این گفته برای چنگ و اعضای تیمش صادق نیست. نمونه‌ اولیه‌ کوله‌ این گروه تحقیقاتی می‌تواند انرژی مکانیکی ناشی از راه‌رفتن شخص را دریافت و از آن برای تأمین انرژی قطعات الکترونیکی خود بهره بگیرد. کوله‌ مذکور این کار را با کمک نانوژنراتور تریبوالکتریک (TENG) انجام می‌دهد.

احتمالاً با خود فکر می‌کنید که در چنین وضعیتی می‌توان با دویدن روی تردمیل و حمل‌ کوله‌، از انرژی تولیدشده برای شارژ‌کردن لپ‌تاپ استفاده کرد؛ اما امکان جدا‌کردن منبع تغذیه برای عملی‌کردن این کار موجود نیست. دانشمندان گفته‌اند سیستم‌های این‌چنینی توانایی تأمین انرژی موردنیاز چراغ LED و ساعت برقی و لامپ مهتابی را  دارند. در مکان‌هایی که انرژی در دسترس نیست، این کوله‌ می‌تواند مفید باشد.

مقاله‌ای برای شرح جزئیات کوله‌پشتی محققان چینی اخیراً روی مجله‌ ACS Nano منتشر شده است.


بیشتر بخوانید:

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا