فتوشاپفناوری

مفهوم رزولوشن در فتوشاپ

رزولوشن چیست؟

هنگامی که سندی را در فتوشاپ باز می‌کنید، قسمتی وجود دارد به اسم “رزولوشن” وجود دارد. مقادیر متفاوتی برای رزولوشن وجود دارد. اما به طور کلی رزولوشن چیست؟

پیکسل (Pixel) چیست؟

ابتدا با مفهوم پیکسل آشنا می‌شویم. زمانی که یک تصویر را در محیط فتوشاپ باز میکنیم و روی آن زوم می‌کنیم، می‌بینیم تصویر از مجموعه‌ای از مربع‌های تک رنگ تشکیل شده است. به هر یک از این مربع‌ها «پیکسل» گفته می‌شود. پیکسل، کوچکترین واحد یک تصویر است.پیکسل چیست؟

 

فرض کنید که یک خط 1 اینچی داریم. حال می‌خواهیم این خط را با این پیکسل‌ها رسم کنیم. این خط می‌تواند به طور مثال با 72 پیکسل یا با 300 پیکسل رسم شود. همه اینها می‎‌توانند یک خط 1 اینچی با این تعداد پیکسل رسم کنند. این تعداد پیکسل‌ها، بیانگر «رزولوشن» می‌باشند. یعنی تراکم پیکسل‌ها در یک خط 1 اینچی را رزولوشن می‌گوییم.

اکنون سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که تصاویر ما از مجموعه‌ای از مربع‌ها تشکیل شده است نه خط! درسته. تصاویر از مربع‌های یک اینچ در یک اینچ تشکیل شده‌اند. یعنی زمانی که رزولوشن یک تصویر 20 پیکسل می‌باشد، این تصویر از مربع‌هایی با طول و عرض 20 پیکسل تشکیل شده‌اند. یعنی در یک مربع 1 اینچ در 1 اینچ، 400 پیکسل رنگی وجود دارد که هر کدام از پیکسل‌ها یک رنگ مشخصی دارند.20 pixel

واحدهای رزولوشن

  1. DPI: تعداد نقاط در هر اینچ
  2. PPI: پیکسل بر اینچ
  3. LPI: خط بر اینچ

هر کدام از این واحدها کاربردهای خود را دارند. تقریبا شبیه هم هستند ولی یکی نیستند.

نکته پایانی

هر چقدر تراکم پیکسلی زیاد شود یعنی میزان رزولوشن بیشتر شود، در نتیجه تعداد رنگ‌های تصویر بیشتر می‌شود و این یعنی وضوح و کیفیت تصویر بیشتر می‌شود. در نهایت حجم عکس هم افزایش پیدا می‌کند.

به بیان دیگر رزولوشن عکس افزایش یافته است و تعداد نقاط استفاده شده در یک اینچ بیشتر می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا